REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Preiskovalci: Rusija ni odgovorna za napad na plinovode Severnega toka – in kdo potem še ostane?

Preiskovalci: Rusija ni odgovorna za napad na plinovode Severnega toka – in kdo potem še ostane?Severrni tok kakor novi, »evropski 11. september«? Vir: Telegram, zajem zaslona, Pepe Escobar

Ni prepričljivih dokazov, da Rusija stoji za napadom na plinovde, so ugotovili preiskovalci vzrokov eksplozij na ceveh Severnega toka 1 in 2.

Vendar so se ustavili pred tem, da bi imenovali – najverjetnejšega napadalca.

Jasno pa je, da so predvsem ZDA, pa tudi Velika Britanija in Poljska imele največ koristi od teh sabotaž, hkrati pa tudi motiv in sredstva.

Svetovni voditelji z Zahoda so sicer Moskvo kmalu po napadih 26. septembra hitro obtožili za eksplozije vzdolž podmorskih plinovodov v Baltskem morju.

Raziskovalni niovinarji zato sprašujejo zahodne vlade, zakaj sedaj, ko vedo, kdo ni uničil plinovode, ne povedo glasno, kdo je najeverjetnejši krivec.

Po eksplozijah, ki so močno poškodovale podvodne plinovode, so Rusijo obtožili predrzne in nevarne sabotaže.

Trdili so, da želi Kremelj zadušiti pretok energije za milijone ljudi po vsej Stari celini, kar je po mnenju nekaterih voditeljev dejanje »izsiljevanja«, katerega namen je groziti državam, da umaknejo svojo finančno in vojaško podporo Ukrajini.

Toda zdaj, po mesecih preiskave, številni uradniki zasebno trdijo, da Rusija morda vendarle ni kriva za napad na plinovode Severni tok.

»Na tej točki ni nobenih dokazov, da bi za sabotažo stala Rusija,« je dejal en visok evropski uradnik, ki je ponovil oceno 23 diplomatskih in obveščevalnih uradnikov v devetih državah, ki so bili intervjuvani v zadnjih tednih.

Nekateri so šli tako daleč, da so priznali, da Rusija ni odgovorna.

V mesecih po eksplozijah, ki so povzročile verjetno enega največjih posamičnih izpustov plina metana doslej, so preiskovalci prečesali ruševine in analizirali ostanke eksploziva, ki so jih našli na dnu Baltskega morja.

Joe Biden: "Zaupajte nam, posrečilo se nam bo"
Joe Biden: »Zaupajte nam, posrečilo se nam bo!« Vir: Zajem zaslona, Twitter

Seizmologi so natančno določili čas treh eksplozij 26. septembra, ki so povzročile štiri puščanja na plinovodih Severni tok 1 in 2.

Raziskovalni novinar Richard Medhurst je ob tem poročilu, ki ga je objavil Washington Post zelo kritičen.

»Evropske vlade natančno vedo, kdo stoji za sabotažo Severnega toka 2, vendar se preveč bojijo, da bi to povedale. Še nikoli nisem videl, da bi tako velik teroristični napad tako hitro izginil iz novic,« je zapisal.

Nihče ne dvomi, da je bila škoda namerna.

Res ni primera, da bi tako veliko teroristično dejanje tako hitro izginilo iz medijev, kot v primeru uničenja plinovoda Severni tok 1 in Severni tok 2.

Uradnik nemške vlade, ki izvaja lastno preiskavo, je dejal, da je bilo videti, da so so bili eksplozivni naboji nameščeni na zunanji strani struktur.

Toda tudi tisti, ki poznajo forenzične podrobnosti, ne morejo dokončno povezati Rusije z napadom, so povedali zahodni uradniki, ki so govorili z novinarji pod pogojem anonimnosti.

Njihovi sklepi temeljijo na zaupnih obveščevalnih podatkih.

»Forenzična preiskava, kot je ta, je izredno težka,« je dejal visoki uradnik zunanjega ministrstva ZDA.

Glede na razmeroma majhno globino, na kateri so poškodovani cevovodi - približno 40 metrov na mestu ene eksplozije - bi teoretično lahko napad izvedlo več različnih akterjev, po možnosti z uporabo podvodnih dronov ali s pomočjo površinskih ladij, so povedali uradniki.

Seznam osumljencev ni omejen samo na države, ki imajo podmornice s posadko ali strokovno znanje o globokomorskem rušenju.

Do uhajanja plina, ki je povzročil tudi ogromno okoljsko škodo (metan povzroča ozonsko luknjo) je prišlo v izključnih ekonomskih conah Švedske in Danske.

Evropske države so poskušale določiti, katere ladje so bile v regiji v dneh pred eksplozijami. Ruskih niso našli.

»Vemo, da mora biti za tako količino eksploziva sprejeta odločitev na državni ravni,« je v intervjuju ta mesec dejal finski zunanji minister Pekka Haavisto.

Rusija bi lahko zgolj zaprla ventile - ob tem pa plinovoda sploh nista več delovala.

»Ni samo en ribič tisti, ki se odloči, da bo tam postavil bombo. Bilo je zelo profesionalno,« je o tem poročal Washington Post.

Preiskovalci danes priznavajo, da Moskva ni imela koristi od poškodovanih plinovodov, ki so napajali Zahodno Evropo z zemeljskim plinom iz Rusije in ustvarili milijarde dolarjev letnega prihodka.

Rusija bi lahko zgolj zaprla ventile - ob tem pa plinovoda sploh nista več delovala.

Projekti Severni tok 1 in 2 so leta spodbujali polemike in razprave, ker so Nemčijo in druge evropske države vklenili v ruske energetske vire.

»Utemeljitev, da je Rusija [napadla lastne naftovode], se mi nikoli ni zdela smiselna,« je dejal eden od zahodnoevropskih uradnikov.

 V času Putinovega dolgega mandata je Kremelj energijo uporabljal kot instrument političnega in gospodarskega vpliva. Ni imelo smisla, da bi Rusija opustila ta vzvod.

Nemčija je ustavila končno odobritev obratovanja plinovoda Severni tok 2 le nekaj dni preden so ruske sile vdrle v Ukrajino.

Toda plinovod je bil nedotaknjen in je bil že poln s 300 milijoni kubičnih metrov zemeljskega plina, da bi bil pripravljen za ponovno obratovanje.

Morda so druge države to želele preprečiti.

»Hvala ZDA!,« Tvit nekdanjega poljskega zunanjega ministra, sedaj evropskega poslanca, povezanega z ZDA. Tvit je pozneje - izbrisal! Vir: Zajem zaslona, Twitter

Nekdanji zunanji in obrambni minister Poljske Radek Sikorski, povezan z ameriškimi možganskimi trusti je v pozneje izbrisanem tvitu takoj po napadu čestital in se zahvalil ZDA.

ZDA so imele zaradi eksplozije tudi koristi.

Protesti v Nemčiji, ki so jeseni zahtevali odprtje obeh plinovodov so se nato zmanjšali, saj je zahteva protestnikov postala neizvedljiva.

Vladimir Putin je za eksplozije javno obtožil Anglosaksonce.

Hkrati pa so ZDA, ki so Evropi začele prodajati velike količine utekočinjenega plina (LNG) po šest do desetkrat višji ceni od cene ruskega plina imele veliko koristi.

Takoj so vsi spomnili tudi na izjavo ameriškega predsednika, ki je pred vojno v Ukrajini zagrozil, da bosta plinovoda v primeru vojne ustavljena in da se bo Američanom to zagotovo posrečilo, ne da bi novinarjem pojasnil - kako bo to storjeno.

Vir: Zajem zaslona, Twitter

Vladimir Putin je za eksplozije javno obtožil Anglosaksonce.

Raziskovalni niovinarji zato sprašujejo zahodne vlade, zakaj sedaj, ko vedo, kdo ni uničil plinovode, ne povedo glasno, kdo je najverjetnejši krivec.

To sprašuje tudi Edward Snowden.

Kajti res ni primera, da bi tako veliko teroristično dejanje tako hitro izginilo iz medijev, kot v primeru uničenja plinovodov Severnega toka 1 in 2.

Prav zato pa danes v pomembni meri propada evropska industrija, medtem ko se kapital seli v ZDA…

Evropske države ponosno sporočajo, kako imajo plina dovolj - ne povedo pa, da je to zato, ker se jim je v veliki meri ustavila industrija...

Toda to je šele začetek.

Zaradi tople zime in velikih zalog plina velike krize še ni, a kje bo Evropa našla dovolj plina naslednje leto?

Tega ne ve nihče...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek