REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V primeru uvedbe kapice bi lahko vstran od Evrope odpluli ne le tankerji, pač pa tudi »nizozemska« borza plina

V primeru uvedbe kapice bi lahko vstran od Evrope odpluli ne le tankerji, pač pa tudi »nizozemska« borza plinaUtekočinjen plin. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Velika platforma za trgovanje z zemeljskim plinom bo morda morala zapustiti Evropsko unijo, če bo Bruselj sprejel načrt za omejitev cen, je Intercontinental Exchange (ICE), ki upravlja nizozemsko vozlišče Title Transfer Facility (TTF), zapisal v izjavi, v katero je imel vpogled Reuters.

V četrtek je Svet EU sporočil, da ministri za energijo bloka po mesecih pogajanj niso uspeli doseči dogovora o predlagani omejitvi cene plina.

Nekatere države članice želijo znižati zgornjo mejo, druge pa skrbi, da bi ta poteza dodatno destabilizirala cene energije in zvišala inflacijo, kar bi povzročilo opustošenje na trgih.

»Če bo dogovorjeno, bo mehanizem korekcije trga vsiljen strankam in tržni infrastrukturi brez časa za prožno testiranje in temeljito obvladovanje tveganja,« so sporočili iz ICE.

TTF, ki je bil ustanovljen leta 2003, je najbolj likviden terminski trg plina v regiji, s široko paleto dobaviteljev plina, trgovcev na debelo in špekulantov, ki dnevno trgujejo.

»Odgovornost ICE kot upravljavca trga je, da preuči vse možnosti, če je ta mehanizem dogovorjen, vključno z vprašanjem, ali je učinkovit trg na Nizozemskem še vedno izvedljiv,« je dodal operater.

V skladu s prvotnim načrtom, ki ga je predstavila Evropska komisija, bi se zgornja meja cene plina sprožila, ko bi cene na borzi TTF, evropskem merilu plina, dosegle 275 EUR (292 USD) na megavatno uro in bile za 58 EUR višje od referenčne cene za utekočinjen zemeljski plin (UZP/LNG) za dva tedna.

Na svetovnem trgu se ne da vladati z »realsocialističnimi«, administrativnimi in netržnimi prijemi. Če bo »kapica« vzpostavljena, bo za mnoge trgovce verjetno prenizka in bodo plin raje prodajali azijskim kupcem za višjo ceno. S tem pa bo EU ostala brez plina. In ne le, da se bodo proti Aziji obrnili tankerji – zelo mogoče bo iz Nizozemske odplavala celotna borza.

Predlog je naletel na kritike, saj so nekatere države članice opozorile na nestanovitnost trga, druge pa so trdile, da je raven previsoka, da bi bila učinkovita.

V začetku tega meseca je Evropska komisija domnevno predlagala znižanje zgornje meje na 220 evrov in skrajšanje časovnega okvira na pet dni, hkrati pa zmanjšala razliko s svetovnimi cenami LNG na 35 evrov.

Vendar pa naj bi 12 držav (med njimi tudi Slovenija) dejalo, da bo cena še vedno previsoka, in zahtevalo zgornjo mejo 160 evrov z razmikom 20 evrov.

To si želijo tudi slovenski gospodarstveniki.

A kje je težava, kaže novica o morebitnem zaprtju plinske borze v Evropi.

Na svetovnem trgu se ne da vladati z »realsocialističnimi«, administrativnimi in netržnimi prijemi.

Če bo »kapica« vzpostavljena, bo za mnoge verjetno prenizka in bodo plin raje prodajali azijskim kupcem za višjo ceno.

S tem pa bo EU ostala brez plina.

In ne le, da se bodo proti Aziji obrnili tankerji – zelo mogoče bo iz Nizozemske odplavala celotna borza.

To bodo končni rezultati politike, ki jo vneto zagovarja tudi slovenski predsednik vlade Robert Golob, »strokovnjak za energetiko.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek