torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Biden se sooča z nasprotovanjem Afrike zaradi protiruskega stališča, ki ga želijo ZDA vsiliti Afričanom
Ameriški predsednik Joe Biden je bil gostitelj 3-dnevnega vrha v Washingtonu na katerem je sprejel 49 predstavnikov afriških držav in jim obljubil povečane naložbe in pomoč, medtem ko se je istočasno trudil prepričati voditelje črne celine za kampanjo kaznovanja in izolacije Rusije zaradi konflikta v Ukrajini.
Toda afriška ljudstva so večinoma »ambivalentna« - in vse bolj razočarana – glede Bidnovih prizadevanj, da bi pridobil podporo za režim v Kijevu in globalno obsodbo Rusije, je v začetku tedna poročal Washington Post.
Zato je Bidnova administracija v sredo sklicala prvi Washingtonski vrh ameriško-afriških voditeljev v zadnjih osmih letih in naposled Afričanom obljubila 55 milijard dolarjev novih naložb v naslednjih treh letih.
Ghana President H.E. Nana Akuffo Addo speaks at the U.S Africa Leaders summit meeting saying Africa should stop being beggers for we're not beggers pic.twitter.com/tPip5fIHQR
— Chris Young (@ChrisYoungusg) December 16, 2022
A v Afriki ne sprejemajo več tega, da se jih obravnava kot berače, so ameriški diplomati slišali tudi iz ust predsednika Gane (posnetek zgoraj).
»Dogodek je bil organiziran v trenutku, ko si Bela hiša prizadeva, sicer do zdaj z mešanim uspehom, pridobiti podporo afriških držav, ki so jih še posebej močno prizadele posledice vojne v Ukrajini, predvsem pomanjkanje pšenice in motnje v oskrbi s hrano, a tudi naraščajoče cene gnojil in goriva,« navaja Washington Post.
Drugi medij, The Hill, opozarja, da so afriški voditelji skeptični, da so ZDA lahko zanesljiv partner.
#CuppaJoe in the company of a whole host of black leaders in a feeble American attempt to colonize #Africa to thwart #China's growing influence on the continent: 'U.S.-Africa Leaders 3-Day Summit 2022' https://t.co/yuQKOj1KrI pic.twitter.com/auiTGGYuzo
— Dr Can Erimtan (@TheErimtanAngle) December 16, 2022
»Ne vidijo nas kot zanesljivih,« je za The Hill priznal Cameron Hudson, strokovnjak za Afriko pri Centru za strateške in mednarodne študije.
»Vidijo nas kot nezanesljive in ta vrh je začetek prizadevanj, da bi to zgodbo ponovno napisali.«
What was happening ku U.S.-Africa Leaders Summit??@bwantu @BonaventureBVM @fmdien @Count_of_Zed @ChilumbaKBwalya https://t.co/jSbLonIfQa
— Chainga (@Chaingaz) December 16, 2022
Ebenezer Obadare, višji sodelavec pri Svetu za zunanje odnose, opozarja, da je odziv afriških voditeljev na konflikt v Ukrajini morda »pretresel« oblikovalce ameriških politik, ki so nervozni zaradi močnega vpliva Kitajske in Rusije na afriški celini.
Nato pomenljivo pristavi: »Zdi se, da je to uvertura (obupanega poskusa ZDA, da si povrnejo moč in vpliv v Afriki). Ni dvoma, da se je ideja za tokratni ameriško-afriški vrh porodila iz spoznanja, da stvari niso več takšne, kot so bile.«
In so jih bili Američani vajeni.
Tko, ko pridem na oblast, bo vsak dr. Cigla znal tole na pamet… nazaj in naprej. https://t.co/7VEBIivtfN
— gastarbeitr (@gastarbeitr) December 12, 2022
Spomnimo, vse več afriških držav se izvija iz primeža vpliva nekdanjih kolonialnih sil in ameriške hegemonije z vstopom v BRICS.
Gre za organizacijo držav, ki je podobna nekdanjim neuvrščenim, le da je temelj v gospodarskem sodelovanju in neodvisnosti od ameriškega dolarja kot svetovne rezervne valute.
Vse to se dogaja v trenutku, ko ZDA kradejo sirsko nafto in vzpostavljajo vojaška oporišča brez pristanka te države. Medtem pa Rusija Siriji pošilja pomoč:
While the United States is illegally occupying Syria, they need find something to do https://t.co/HccVjptsfM
— Black in the Empire (@blackintheempir) December 14, 2022
Glavno besedo v BRICS imata prav Rusija in Kitajska ob Braziliji, Južni Afriki in Indiji.
I was one of the first to observe and report early on in March that Russia is not isolated and that Rest of the World, BRICS+, OPEC+ don't see Ukraine war the same way as G7.
— Dan Popescu (@PopescuCo) December 12, 2022
TotalEnergies CEO now says West, Rest of World differ on Ukraine war pic.twitter.com/6BgxdN9VVM
Gre za pet hitro rastočih svetovnih gospodarstev.
Še posebej Peking v zadnjem desetletju hitro širi svoj vpliv v Afriki z gradnjo šol in drugimi vrstami pomoči.
Od ustanovitve Foruma o kitajsko-afriškem sodelovanju leta 2000 so kitajska podjetja v Afriki zgradila več kot 10.000 kilometrov železnic, do 100.000 kilometrov cest, skoraj 1000 mostov in skoraj 100 pristanišč ter številne bolnišnice in šole.
China has also helped African countries build 80+ large-scale power facilities, and aided the construction of 130+ medical facilities, 45 sports venues and 170+ schools, trained 160,000+ professionals across various fields and created 4.5+ million jobs for Africa. https://t.co/HtW1QDn7i6
— Liu Yongfeng (@liupheonix) December 14, 2022
Zaradi novice, da ZDA opozarjajo afriške države na vse večji vpliv Rusije in Kitajske, ki ga Washington želi čim prej zamejiti, je zato završalo med Afričani.
Waigoko Kimengemenge je na primer zapisal: »Vsakič, ko ZDA, Združeno kraljestvo ali Evropska unija pridejo v Afriko, dobimo - predavanje.«
»Toda ko pride Kitajska, vsakič dobimo šolo, bolnišnico ali cesto,« je pomenljivo sklenil.
"Each time the US, UK or EU come over to Africa, we get a lecture".
— Waigoko Kimengemenge (@jrobah) December 14, 2022
"But each time China comes, we get a school or hospital or road". https://t.co/GEJZtDxGkK
Bidnova administracija je sprva obljubljala skromen vložek v višini 15 milijard dolarjev pomoči afriškim državam.
Ta se je zdela kot drobtinica v primerjavi s tem, koliko so ZDA v zadnjih 10 mesecih vložile v posredniško vojno zoper Rusijo v Ukrajini.
V luči tega dejstva se je znesek tekom vrha postopoma zvišal.
Oya sope Oti lo.
— Idris (@Oninkanlanjeose) December 17, 2022
Africa is gradually waning off from the West, our alliance is now to Russia and China. https://t.co/1XTXxIDd8w
Na koncu je iz Bele hiše sporočeno, da ZDA nameravajo v naslednjih treh letih v Afriko vložiti najmanj 55 milijard dolarjev.
Ameriški predsednik Joe Biden je gostom iz Afrike obljubil, da besede ne bo prelomil in da bo zaradi tega cilja tesno sodeloval s Kongresom, ki mora načrt še odobriti.
U.S.-Africa Leaders Summit 2022 held in Washington DC, was attended by a number of African leaders including Uganda's Yoweri Museveni, Nigeria's Muhammadu Buhari and Kenya's William Ruto among others.
— Africa Flying (@africaflying) December 17, 2022
But what was the real agenda of the summit? pic.twitter.com/iQbW9D4xhN
Biden se je zavezal izpolnjevanju danih obljub, zato bo imenoval novega posebnega predsedniškega predstavnika za izvajanje vrha voditeljev ZDA in Afrike, ki bo usklajeval ta prizadevanja.
Napovedal je, da namerava za to vlogo imenovati veleposlanika Johnnyja Carsona, nekdanjega pomočnika državnega sekretarja za afriške zadeve in veleposlanika v Keniji, Ugandi in Zimbabveju.
African Union Diplomat Arikana Chihombori speaks about Africa and the Summit held by the Untied States.
— esleman abay (@eslemanabbay) December 16, 2022
Every person of African descent should listen to this#ArikanaChihombori#USAfricaLeadersSummit22 pic.twitter.com/kQRLFbnH9e
Dr. Arikana Chihombori-Quao, nekdanja veleposlanica Zimbabveja v ZDA, ki je zdaj aktivna v diplomaciji Afriške unije, je v intervjuju za Al Jazeero kritizirala hipokrizijo ameriške politike in sam Bidnov ameriško-afriški vrh.
Why won’t people start paying attention to the real racist in the room?????
— Jody (@jolynn2589) November 4, 2022
Mnoge je dogajanje spomnilo na Bidnovo izjavo iz leta 1977, ki je bila pogreta tudi med ameriško predsedniško kampanjo leta 2020.
Tedaj so mediji, naklonjeni tedanjemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu zatrdili, da naj bi Biden leta 1977 dejal, da noče, da bi njegovi otroci odraščali v džungli, »rasni džungli«. Res je, da je Biden tedaj dejal, da bi obvezni avtobusni prevoz temnopoltih otrok v cilju integracije z belopoltimi vrstniki v šolah vodil do tega, da bi njegovi otroci odraščali v »rasni džungli«.
Ni pa res, da je pred 45 leti tekom zaslišanja pred senatnim pravosodnim odborom na temo avtobusnih prevozov, ki jih je odredilo sodišče rekel: »Nočem, da moji otroci odraščajo v džungli, 'rasni džungli',« toda s stavkom, ki ga je zares povedal, je očitno nasprotoval mešanju ras v razredih s pomočjo obveznih prevozov z avtobusi, kot je to odredilo vrhovno sodišče ZDA.
Dr. and former Ambassador to the US, Arikana Chihombori-Quao calls out @PresidentBiden for disrespecting African Leaders by asking them to come to Washington…
— esleman abay (@eslemanabbay) December 16, 2022
She ask’s, “What’s the Agenda?”
watch #USAfricaLeadersSummit22#ArikanaChihombori pic.twitter.com/6Vjrw7BD93
Chihomborijeva je v svoji kritiki washingtonskega vrha pojasnila kontrast med politiko Washingtona in Pekinga ter zakaj ZDA izgubljajo Afriko in zakaj je Kitajska dobrodošla.
Obsodila je, z dobršno mero jeze, odnos Američanov do Afričanov.
Ocenila je, da je naravnost ponižujoče, da ameriški predsedniki vedno vabijo afriške voditelje k sebi, da jim pridejo pod noge zato, da bi jim nato z viška povedali, kaj morajo storiti in kakšno politiko voditi.
US dismissed Africa and Pacific for years while China and Russia has been courting them. Now all of a sudden scared hell of China-Russia, US discovers and runs from behind after Africa and Pacific. pic.twitter.com/m1KBtjoUnu
— Dan Popescu (@PopescuCo) December 16, 2022
Ob primerjavi odnosa ZDA do afriških ljudstev, dr. Chihombori ugotavlja, da ta vedno znova potrdi, da Američanom - za razliko od Kitajcev - sploh ni mar za mnenje in potrebe sogovornikov s črne celine, ampak vedno vsiljujejo svojo agendo.
In to je tisto kar po njenih besedah Kitajska ne počne, zato je bolj sprejemljiv partner...
in the US-African summit, a memorandum was signed that will have the governments of Zambia and DR Congo surrendered the supply chain and production of copper and cobalt to American control. pic.twitter.com/uyRgyD469u
— K.Diallo (@nyeusi_waasi) December 16, 2022
Da imajo Američani vedno skrito agendo svojih koristi, pa potrjuje dejstvo, da je bil ob robu tokratnega ameriško-afriškega vrha podpisan memorandum, po katerem bosta vladi Zambije in DR Konga dobavno verigo ter proizvodnjo bakra in kobalta - predali ameriškemu nadzoru.
China Dismisses Biden’s $55 Billion Giveaway to Africa as ‘Laughable’ https://t.co/mCeYugvsmI
— Red State Talk Radio #RSTR (@redstatetalk) December 17, 2022
Kitajska se je že obregnila o napore ZDA, da si kupijo vpliv na afriški celini s komentarjem, da je Bidnovo darilo Afriki v vrednosti 55 milijard dolarjev »naravnost smešno.«
Očitno je, da ZDA izgubljajo prvenstvo tudi v tekmi s Kitajsko za vpliv v Afriki.