torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
So se gospodarji vojn ušteli? Pentagon bi lahko ostal brez denarja za vojno v Ukrajini
Prihajajoče zmanjšanje proračuna Pentagona bi lahko ogrozilo ameriško vojaško pomoč Ukrajini, vključno s topništvom in strelivom, poroča časnik Politico, sklicujoč se na interne dokumente obrambnega ministrstva ZDA in visoke ameriške uradnike, ki so seznanjeni z zadevo.
Ameriški Kongres mora do 16. decembra sprejeti celoletni načrt zakona o izdatkih za obrambo, znan kot kontinuirana resolucija ali CR, medtem ko republikanci in demokrati razpravljajo o višini sredstev.
The Pentagon just failed its fifth consecutive annual audit.
— Dimitri Lascaris (@dimitrilascaris) December 2, 2022
Despite this, Americans are being asked to tolerate a record military budget and to trust the Pentagon to track massive weapons transfers to Ukraine, one of the world's most corrupt countries.https://t.co/ycu6j5YCpW
Pričakuje se, da bo nova resolucija zmanjšala financiranje Pentagona za 29 milijard dolarjev ali 3,7 odstotka v primerjavi s tem, kar je Bela hiša zahtevala za proračunsko leto 2023, piše v poročilu.
‘We haven’t got this figured out just yet’: Pentagon, industry struggle to arm Ukraine https://t.co/1s2uskRhsg przez @politico
— Pawel Fleischer (@fleischer_p) December 6, 2022
To pomeni, da bi moralo ameriško obrambno ministrstvo ustaviti ključne projekte, vključno s pomočjo Kijevu med njegovim konfliktom z Rusijo.
Michael McCord, glavni finančni direktor Pentagona, je v soboto dejal, da bodo imele ZDA težave pri pošiljanju novega streliva v Ukrajino, saj bo že spomladi zmanjkalo sredstev, ki naj bi bila namenjena Kijevu.
Napovedal je, da zmanjšanje izdatkov lahko odloži tudi izboljšave več velikih oborožitvenih sistemov, kot je havbica M777, ki jo ZDA dobavljajo ukrajinskim enotam.
Alt. Headline: Sissy Ninnies Cry Over Delay to Murdering
— JoshuaRayJongema.Com (@JoshuaRJongema) December 4, 2022
"“I still have trouble believing that a full-year CR would be doable for us. It’s a great threat, great threat,” DoD Comptroller Michael McCord said...on Saturday. “It would be a bad reality.”"https://t.co/prznk7FfSs
Tik pred tem stokanjem McCorda pa je časnik The Hill razkril, da je ministrstvu za obrambo ZDA že petič spodletelo opraviti popolno revizijo svojega premoženja.
The Hill piše o tem neuspehu sklicujoč se prav na namestnika obrambnega ministra Michaela McCorda.
For the fifth time, the US Department of Defense failed to conduct a full audit of its assets.The Hill with reference to Deputy Secretary of Defense Michael McCord.The military department was unable to report on about 61% of its assets. pic.twitter.com/TKyk6G0wOB
— Tolik M (@Orthodoxru78) November 20, 2022
Zdi se naravnost neverjetno, da vojaški oddelek Združenih držav Amerike ni mogel poročati o približno 61 odstotkov svojega premoženja.
Razlog najbrž tiči v razkritjih, ki jih je posnel dokumentarec televizijske postaje CBS.
Spomnimo, CBS se je bil pod pritiskom Pentagona celo prisiljen opravičiti za to poročilo, ki je svetu pokazalo, da je večina vojaške pomoči, namenjene Ukrajini, zašla na stranpota in najverjetne končala v rokah kriminalnih združb.
CBS was forced to apologize under Pentagon pressure for this report showing that most military aid to Ukraine was unaccounted for, and likely flowing into the hands of criminal mafias. Too much transparency, too soon, apparently. pic.twitter.com/rIzDvV6oln
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) December 7, 2022
Druge možne pomanjkljivosti, opisane v dokumentih, ki jih navaja Politico, vključujejo zamude pri nabavi jedrskih bombnikov dolgega dosega B-21 Raider in podmornic z jedrskimi balističnimi raketami razreda Columbia.
Poročilo je nastalo po tem, ko so uradniki Pentagona Kongres poskusili opozoriti, da bo tokratno zmanjšanje financ oziroma obrambnega proračuna zaradi visoke inflacije - še dodatno škodljivo.
»Nepričakovana in dokaj edinstvena stvar v tem letu je, da je prišlo do inflacije in je ta nekoliko nepredvidljiva, CR pa vojaški proračun zaklene na raven financiranja iz prejšnjega leta, navkljub dejstvom, da cene naraščajo,« je že maja opozoril senat sekretar ameriških letalskih sil Frank Kendall.
I've warned and written about how #Ukraina #Ukraina is the world most corrupt country & infested with alot of #evil #Corruption #MoneyLaundry #crimes #HumanTrafficking #Children #oligarchic & #Corporate #parasites that feeds #creates #war #Crisis #foodshortage #inflation pic.twitter.com/alS6o6oBKi
— Liz Guldvinge (@LizGuldvinge) November 30, 2022
Prejšnji mesec je Bela hiša pozvala Kongres, naj Ukrajini odobri približno 37,7 milijarde dolarjev nove, dodatne vojaške in humanitarne pomoči.
Politico poroča o ponovni oživitvi ameriških obratov, ki izdelujejo topništvo, različne izstrelke, rakete in orožje, potrebno za zračno obrambo, ki so bili v ZDA v preteklem obdobju prilagojeni za učinkovitost v miru – namesto za proizvodnjo v času vojne.
Toda vse to se je zdaj izkazalo za obsežno nalogo obrambne industrije ZDA, ki se je zdaj preklopila na obratovanje v času vojne.
Getting ready for war... pic.twitter.com/FcmtIrwoiL
— Tihi Brat (@duke100578) December 7, 2022
Tudi Washington Post ugotavlja, da se ZDA vse globlje vpletajo v vojno z Rusijo na ukrajinskem ozemlju.
Najvišji uradniki Pentagona razmišljajo o še večji razširitvi usposabljanja za ukrajinsko vojsko.
S to potezo upajo, da bi se lahko znatno povečala sposobnost Ukrajincev, da izženejo ruske sile z zasedenih območij, čeprav poglablja vpletenost ZDA v vojno.
Why does this remind me of the Cuban missile crisis? Theoretical scenario...will the USA allow China to have bases in Mexico? Bahamas? Probably not because.
— Rafi Uy (@UyRafiC) December 2, 2022
Pentagon je od sredine novembra podelil 800 milijonov dolarjev dodatnih pogodb za nadomeščanje orožja in opreme, poslanih v Ukrajino, ter še 1,2 milijarde dolarjev pogodb za dolgoročne varnostne potrebe države, spominja Bloomberg.
Številni Američani so ob tem dojeli, da je vojna res odličen posel za tiste, ki o njej odločajo.
“According to the institute, 40 U.S. companies made sales totaling $299 billion in 2021.These figures do not include the many billions in sales of weapons to the Pentagon during the Ukraine War.” https://t.co/H1DEL0gEGB
— CPUSA International Department (@CpusaDepartment) December 7, 2022
People's World poroča, da je 40 ameriških podjetij, ki so del vojaške industrije ZDA, v letu 2021, torej pred začetkom ukrajinske vojne, ustvarilo prodajo v skupni vrednosti 299 milijard dolarjev.
Te številke ne vključujejo številnih milijard od prodaje orožja Pentagonu od začetka vojne v Ukrajini, dodaja časnik ob poudarku, da se ameriška in svetovna oborožitvena podjetja dobesedno »valjajo v denarju«.
Ukrajina, ki je mnogi vidijo kot najbolj korumpirano državo na svetu, je hkrati postala največja ameriška pralnica denarja...
esto grita LAVADO DE DINERO! pic.twitter.com/gTxOYwonM7
— (@forsa) December 7, 2022
A če se bodo uresničili strahovi vojnih hujskačev v vrhu ameriške administracije in Pentagonu, da jim bo Kongres oklestil proračun, po tem bo mogoče svojo šanso končno dobila diplomacija.
In se bodo odprle možnosti za pogovore o miru med režimom v Kijevu in Moskvo za zeleno mizo.
Even #Kolomoisky, the godfather of #Zelensky, said in his 2019 interview for NYT that the US wants to fight #Russia to the last Ukrainian: https://t.co/l2HIwtWMsI / https://t.co/jybHYclv7c
— Misha Rogov (@MishaRogov) December 6, 2022
V nasprotnem - če bo Bidnova administracija dobila zeleno luč za nadaljevanje vojne in še več denarja zanjo, potem bi se skupni znesek sredstev, ki jih je Kongres doslej dodelil Ukrajini, torej v manj kot enem letu - povzpel na več kot 100 milijard dolarjev.
In se bo vojna nadaljevala...
Če je soditi po besedah poveljnice ameriške kopenske vojske Christine Wormuth, bo vojna trajala še dolga leta, najmanj pa do leta 2026.
Pentagon plans to produce 20,000 155mm ammunition a month by spring for delivery to Ukraine and by 2025 increase production capacity to 40,000, US Defense Secretary Christine Wormuth said.. pic.twitter.com/bArdblBzkH
— Geo_monitor (@colonelhomsi) December 5, 2022
»Pentagon načrtuje, da bo za dostavo Ukrajini do pomladi proizvedel 20.000 kosov streliva 155 mm mesečno.
Do leta 2025 pa bo povečal proizvodno zmogljivost na 40.000 kosov,« je v dveh stavkih orisala ambiciozne načrte ameriške vojne industrije Wormuthova.
Also included a good amount of artillery ammo:
— Thomas C. Theiner (@noclador) December 7, 2022
• $266,925,000 for M795 projectiles
• $92,108,000 for M982 Excalibur projectiles
• $68,557,000 for charges, fuzes, and primers
• $63,000,000 for 105 mm ammo
2/n pic.twitter.com/y4hBoePIvu
V resnici je ukrajinska vojna vzpodbudila skomine Pentagona, da pospešeno pripravlja, kot piše The Drive, obsežni načrt obnove zalog orožja in streliva.
Zalog, ki so v zadnjih devetih mesecih že pošle in pustila prazna skladišča zaradi ameriške posredniške vojne v Ukrajini.
Spurred By Ukraine, Massive Munitions Restocking Plan In Proposed Pentagon Budget
— Alex (@A_L_E_X_V_E_G_A) December 7, 2022
The bill would replenish supplies of HIMARS, Stingers, Javelins and other items sent to Ukraine, and stock-up for future wars.https://t.co/SjdvWjv70d
»Po predlogu zakona bi Pentagon rad čim prej obnovil zaloge HIMARS-ov, stingerjev, javelinov in drugih dobrin, poslanih v Ukrajino, ter pripravil zaloge za prihodnje vojne,« piše The Drive.
Torej vse poteka točno tako kot je v intervjuju za New York Times že leta 2019 napovedal ukrajinski oligarh Igor Kolomoiski, financier in politični boter sedanjega ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.
»Zadeva je preprosta: ZDA uporabljajo Ukrajino, da bi oslabile svojega geopolitičnega tekmeca [Rusijo],« je za NYT leta 2019 povedal razvpiti milijarder.
Ameriška »vojna proti Rusiji,« se je že tedaj dobro zavedal Kolomoiski, bo potekala, kot je leta 2019 napovedal sam: »do zadnjega Ukrajinca.«