torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Nepremagljivi: Piloti ruskih lovcev MiG-31 nekaznovano sestreljujejo ukrajinske z oddaljenosti več sto kilometrov
V zgodbah o »uspešnem napredovanju ukrajinskih sil« se pogosto pozablja na številne probleme, s katerimi se srečuje ukrajinska vojska.
Mnogi med njimi niso bili razrešeni vse do danes in bi lahko postali odločilni v tem spopadu.
Eden izmed glavnih problemov je vsekakor superiornost ruskih zračnih sil na nebu Ukrajine.
Russia’s Ultrafast MiG-31 ‘Foxhound’ Interceptors Use Hypersonic Missiles to Harry Ukrainian Jets: Russia’s fleet of... #BreakingNews #conservative #ConservativeNews #trump #republicanhttps://t.co/SrFbxITtTo
— Conservative News Daily (@ConservNewsDly) November 18, 2022
Čeprav so bili napori ruskih letalskih sil (VKS), da bi vzpostavile svojo popolno premoč nad Ukrajino doslej večinoma neuspešni je nesporno, da ukrajinski piloti vzletajo v boje z ruskimi letali le redko in so pri tem praviloma neuspešni.
Še posebej pa to velja za spopade z ruskimi letali MiG-31.
Trije polki, ki letijo z dvomotornim dvosedežnim Mikoyanovim MiG-31, zmagujejo v vseh bojih in sestreljujejo ukrajinska letala z velikih oddaljenosti.
Po poročilu, objavljenem v Forbesu so posadke MiG-31, ki letijo z obrambnimi patruljami na visoki nadmorski višini vzdolž frontnih črt in izstreljujejo močne rakete zrak-zrak Vympel R-37M, v zadnjih tednih sestrelile več ukrajinskih letal.
Russia's MiG-31 Crews Are Shooting At Ukrainian Pilots From A Hundred Miles Away—And The Ukrainians Can't Shoot Back https://t.co/ZXYQjadt58
— livedave (@livedave) November 13, 2022
Ob tem pa ukrajinski lovci in rakete niso dovolj hitri, ne letijo dovolj visoko in nimajo raket, s katerimi bi se lahko spopadli z njimi.
MiG-31 je sicer letalo, ki je prvič poletelo leta 1975.
Še danes velja za zelo redko in zelo napredno letalo.
24-tonski MiG-31 je dvomotorno, dvosedežno letalo, ki je nastalo iz razvoja klasičnega letala Mikoyan MiG-25 v času hladne vojne.
V Sovjetski zvezi so ga zasnovali za prestrezanje nadzvočnih bombnikov ameriškega letalstva, preden bi ti lahko izvedli jedrski napad.
Predvsem v Indiji je imel njegov predhodnik, MiG-25, ki so ga indijske zračne sile preimenovale v 'Garuda', ključno vlogo tako v miru kot v vojni.
Russia’s MiG-31 Foxhounds Proving To Be A Threat To Ukrainian Aircraft https://t.co/vVv0Nv4fNS
— The War Zone (@thewarzonewire) November 10, 2022
Maja 1997 je IAF MiG-25 med letenjem nad Pakistanom blizu Islamabada prebil zvočni zid.
Posledični zvočni udar je panične Pakistance privedel do tega, da so dvignili svoje prestreznike, da bi vsiljivo letalo pregnali.
Vendar v pakistanskih zračnih silah ni bilo ničesar, kar bi se lahko približalo višini (60.000 čevljev), na kateri je letel MiG-25, in ta je ostal nepoškodovan kljub njihovim najboljšim poskusom, da ga sestrelijo.
In today's TV Zvezda video, a pilot ‘Alexander’ in front of MiG-31BM says some time ago he shot down a Ukrainian Su-24 with long range AAM.
— Piotr Butowski (@piotr_butowski) October 27, 2022
In the video, a MiG-31BM from 712th regiment in Kansk takes off from Belbek, Crimea, airbase with 3 R-37M and 2 R-77-1 AAMs. pic.twitter.com/N0CUF8LWgD
Z radarjem »Zaslon« lahko posadke njegovega naslednika, letala MiG-31 iščejo tarče in streljajo z eno samo veliko raketo R-37M na letala, oddaljena do 200 milj (322 kilometrov), čeprav ta raketa najbolje deluje na razdaljah, ki niso večje od 80 milj (128 kilometrov).
Ukrajinski piloti jim ne morejo niti odgovoriti...
Mig-31 lahko izstreljuje tudi supersonične rakete (spodaj), ki jih ZDA in zaveznice sploh še nimajo.
MiG-31 launching a hypersonic missile Kh-47M2 Kinzhal "Dagger" on a building block. Max speed of the missile is Mach 12.#russia #ukrain #usa #migostakeoff pic.twitter.com/kRa7eQL84J
— KNN NEWS WORLD (@KNN_NEWS_) November 6, 2022
»VKS je v oktobru izstrelila do šest R-37M na dan,« so zapisali Bronk, Reynolds in Watling. »Izjemno visoka hitrost orožja, skupaj z zelo velikim učinkovitim dosegom in radarjem, zasnovanim za streljanje tarč na nizki nadmorski višini privede do tega, da se je tem raketam še posebej težko izogniti,« opozarjajo avtorji v novi študiji za Royal United Services Institute v Londonu.
V nasprotju z MiG-31 lahko ukrajinski lovec Su-27 izstreli raketo Vympel R-27 največ 50 milj (80 kilometrov) daleč.
V prevodu Vympel pomeni zastavica.
Čeprav je ukrajinska vojska sprožila dvojno protiofenzivo tako na vzhodu kot na jugu države, so ju Rusi »držali pod nadzorom« tudi zgolj s parom letal MiG-31 ali parom novejših Suhojev Su-35, ki sta na patrulji nad Ukrajino 24 ur na dan.
Zunanji analitiki so potrdili, da je Ukrajina od začetka protiofenziv proti koncu avgusta izgubila štiri letala MiG-29, šest Su-25 in Su-24 ter enega Su-27.
VKS je v nebojni nesreči, ki se je zgodila na Krimu, odpisala eno letalo MiG-31.
Russia’s MiG-31 Crews Are Shooting At Ukrainian Pilots From A Hundred Miles Away—And The Ukrainians Can’t Shoot Back https://t.co/IOpyIwjooL Rus is systematically destroying UKR, saving their soldiers buy blowing up everything in front of them. Lies about loses are just that 1/2 pic.twitter.com/vH9qAVls65
— Peter Peters (@SAABorNothing) November 10, 2022
Ob tem ostajajo posadke prestreznikov MiG-31 povsem nedotaknjene in nepremagljive v trajajoči vojni v Ukrajini.
Ukrajinsko nebo je v veliki meri zato že pod ruskim nadzorom, tega pa ne morejo spremeniti niti zastareli zahodni protiletalski sistemi ali pa novejši, a z zelo majhnim dometom, ki tudi te dni iz smeri zahoda prihajajo v Ukrajino.
Te nemške, italijanske in ameriške rakete sploh ne dosežejo ruskih lovcev, ki uničujejo ukrajinske z velike oddaljenosti in višine.