REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bidnova administracija zasebno zahteva od ameriških bank, da naj nadaljujejo sodelovanje z Rusijo

Bidnova administracija zasebno zahteva od ameriških bank, da naj nadaljujejo sodelovanje z RusijoEvropske partnerje je pustil na suhem: administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna za zaprtimi vrati poziva vodilne ameriške banke, da nadaljujejo poslovanje s strateškimi ruskimi podjetji kljub sankcijam, uvedenim proti Moskvi. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna daleč od oči javnosti, za zaprtimi vrati poziva vodilne ameriške banke, kot sta JPMorgan Chase in Citigroup, da nadaljujejo poslovanje s strateškimi ruskimi podjetji kljub sankcijam, uvedenim proti Moskvi zaradi konflikta v Ukrajini, so Bloombergu povedali ljudje, ki so seznanjeni z zadevo.

Takšne zahteve sta podala ministrstvo za finance in zunanje ministrstvo, saj skuša ameriška vlada ohraniti pritisk na Rusijo, a se hkrati izogniti »svetovni gospodarski katastrofi«, je v ponedeljek sporočila ameriška tiskovna agencija.

Washington je želel usluge, kot so poravnave v ameriških dolarjih, plačilni prenosi in financiranje trgovine za ruska podjetja, ki so izvzeta iz nekaterih vidikov sankcij, vključno s plinskim velikanom Gazpromom ter proizvajalci gnojil Uralkali in PhosAgro, so povedali viri.

Posledično so največje ameriške banke trenutno »ujete v primežu« med Bidnovo administracijo in Kongresom, ki si prizadeva za ostrejše ukrepe proti Moskvi.

Sankcije ameriškim bankam preprečujejo, da bi opravljale storitve subjektom in osebam s črne liste, kršitve pa se kaznujejo z večmilijardnimi kaznimi.

Jamie Dimon, izvršni direktor investicijske banke JPMorgan Chase, naj bi bil septembra na zaslišanju v Kongresu razkačen, ker naj bi njegovo podjetje domnevno uporabilo vrzeli v režimu sankcij, da bi nadaljevalo sodelovanje z Rusijo.

Bankir je odgovoril z besedami, da »v banki sledimo navodilom ameriške vlade, saj so nas pozvali, da to (sodelujemo z ruskimi podjetji) storimo«.

Ko se je Bloomberg obrnil v zvezi s tem vprašanjem na finančno ministrstvo (Trezor), je tiskovni predstavnik odgovoril, da je ministrstvo bankam izdalo smernice, ki pojasnjujejo, da so dovoljene dejavnosti na področju humanitarne pomoči, energije in kmetijstva.

JPMorgan in Citigroup sta zavrnila komentar na vprašanja Bloomberga v zvezi s tem.

»Kongres mora to razumeti - ameriška vlada ni uvedla celovitega embarga Rusiji, še vedno obstajajo poslovni žepi, ki so dovoljeni,« je opozorila Nnedinma Ifudu Nweke, odvetnica, specializirana za gospodarske sankcije ZDA pri Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP van.

Ministrstvo za finance bo »še naprej organiziralo sestanke za izobraževanje bank o teh žepih dovoljenih transakcij, zlasti v humanitarnem prostoru,« je dodala Nweke.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek