REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ob nacionalnem dnevu boja proti globalni arogantnosti: »ZDA niso nepremagljive«

Ob nacionalnem dnevu boja proti globalni arogantnosti: »ZDA niso nepremagljive«ZDA niso tako nepremagljive, kot se zdi, je iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej povedal študentom v sredo pred tako imenovanim Nacionalnim dnevom boja proti globalni arogantnosti. Vir: Zajem zaslona, Twitter

ZDA niso tako nepremagljive, kot se zdi, je iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej povedal študentom v sredo pred tako imenovanim Nacionalnim dnevom boja proti globalni arogantnosti, ki ga obeležujejo 4. novembra.

»Nekateri mislijo, da so ZDA nedotakljiva sila, a če pogledamo dogodke tega dne [4. novembra], se je izkazalo, da ni, je popolnoma ranljiva,« je dejal Hamenej, ki je meril na prevzem ameriškega veleposlaništva leta 1979 s strani muslimanskega študentskega gibanja.

Skupaj je bilo 52 ameriških diplomatov in njihovih družinskih članov v incidentu vzetih za talce; bili so izpuščeni šele 444 dni kasneje, 20. januarja 1981.

Vendar po Hameneju to ni bil dogodek, ki je sprožil desetletja trajajoče rivalstvo med Washingtonom in Teheranom.

Preobrat v odnosih med narodoma se je zgodil skoraj tri desetletja prej, ko so ZDA skupaj z Združenim kraljestvom izvedle državni udar, ki je strmoglavil vlado iranskega premierja Mohammada Mosaddegha (Mohamed Mosadek), je dejal 83-letni vrhovni voditelj.

Toda vrhovnemu voditelju Irana se ob nacionalnem dnevu boja proti globalni arogantnosti ni izšlo čisto po načrtih, saj so nekateri študentje namesto »Smrt Ameriki!« vpili »Smrt diktatorju Hamneju!« in zahtevali enakopravnost za ženske.

Spomnimo - ZDA in njihovi britanski zavezniki so si prizadevali za nadzor nad iranskimi zalogami nafte in so se zato obrnili proti Mosaddeghu, ki ni bil zagovornik islamske vladavine.

Mosaddeghova vlada je zahtevala revizijo Anglo-iranske naftne družbe, ki je bila pod nadzorom Britancev, da bi preverila, ali London Teheranu res plačuje dogovorjene licenčnine, je spomnil Hamenej.

Toda podjetje je zavrnilo sodelovanje, zaradi česar je iranski parlament popolnoma nacionaliziral domačo naftno industrijo.

Združeno kraljestvo in ZDA sta nato uporabile vso svojo moč, da spodkopljejo Mosaddeghovo vlado preko svojih agentov v Iranu.

Mohamed Mosadek je bil iranski/perzijski politik, odvetnik in pisatelj, ki je bil demokratično izvoljeni predsednik vlade Irana med letoma 1951 in 1953, ko je bila njegova vlada z državnim udarom pod vodstvom ameriške vohunske agencije CIA in britanske MI6 zrušena.

ZDA so svojo vlogo pri državnem udaru uradno priznale šele leta 2013, ko so objavile številne do tedaj neobjavljene dokumente v zvezi s strmoglavljenjem iranskega premierja Mosadeka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek