sreda, 30. april 2025 leto 30 / št. 120
Washington podpihuje še eno vojno? Razkrit načrt ZDA, da v bližino Kitajske namestijo jedrske bombnike!

Ameriška vojska je pripravila načrt za napotitev strateških bombnikov B-52 z jedrsko oborožitvijo v Avstralijo na dolgoročne rotacijske misije.
Pentagon želi spremeniti severno ozemlje države v ključno vojaško središče v konfliktu med Washingtonom in Pekingom, poročata nacionalna televizijska postaja ABC in Reuters.
Pentagon menda želi zgraditi »objekt za operacije eskadrilj«, ki bi vključeval center za vzdrževanje in dovolj parkirnega prostora za šest bombnikov B-52 v letalski bazi Tindal Kraljevih avstralskih zračnih sil, poroča ABC-jev raziskovalni program Four Corners.

Oporišče Tindal se nahaja približno 190 milj (okoli 306 kilometrov) južno od Darwina.
Ramping up the war mongering...
— Peter Cronau (@PeterCronau) October 31, 2022
Took this pic in Darwin: a US B-52 Stratofortress long-range nuclear-capable strategic bomber.
Each B-52 could fly out of Tindal RAAF base, drop its 32-tonne payload incl 20 nuclear missiles on Beijing & return without refuelling, unless shot down. pic.twitter.com/jyifYhwpIq
Zgoraj je fotografija, posneta v Darwinu, ki kaže ameriški strateški bombnik dolgega dosega B-52 Stratofortress z jedrsko sposobnostjo.
Vsak B-52 bi lahko poletel iz baze Tindal RAAF, odvrgel svoj 32-tonski tovor, vključno z 20 jedrskimi raketami na Peking in se vrnil v oporišče brez dolivanja goriva, razen če bi bil sestreljen.
Plans for what seems to be B-52 “Alert Pads” at RAAF Tindal which looks to be able to host at least 6 B-52 Strategic Bombers. pic.twitter.com/IftLcuYCHv
— OSINTdefender (@sentdefender) October 30, 2022
Širitev vojaškega letalskega oporišča bi lahko stala do 100 milijonov dolarjev, dela naj bi bila dokončana do konca leta 2026.
Novi objekti so »potrebni za podporo strateškim operacijam in izvajanje več 15-dnevnih vaj usposabljanja za razporejene eskadrilje B-52 v času suhe sezone na severnem ozemlju,« navaja poročilo, sklicujoč se na ameriške dokumente.
Na lanskih ministrskih srečanjih AUSMIN (The Australia–US Ministerial Consultations, gre za glavni letni forum za posvetovanja med Avstralijo in Združenimi državami) so razpravljali o »okrepljenem sodelovanju zračnih sil« dveh držav, saj sta se Washington in Canberra dogovorili o »rotacijski napotitvi ameriških letal vseh vrst«.
— Conflict Watch PSF (@AmRaadPSF) October 31, 2022
»Zmožnost namestitve bombnikov ameriških zračnih sil v Avstraliji pošilja nasprotnikom močno sporočilo o naši sposobnosti projiciranja smrtonosne zračne moči,« so poveljujoči ameriških zračnih sil razkrili poročevalcem TV postaje ABC.
Čeprav (še) ni uradne potrditve kakršnih koli dogovorov o namestitvi ameriških bombnikov B-52 v oporišču Tindal, je vir, ki ni želel biti imenovan, Reutersu potrdil v ponedeljek, da načrt za vzpostavitev »namenskih objektov za (ameriške) bombnike« dejansko obstaja in je že v teku.
#US Air Force to deploy nuclear-capable B-52 bombers to #Australia as tensions with #China grow
— Indo-Pacific News - Geo-Politics & Military News (@IndoPac_Info) October 31, 2022
The US plans to deploy up to six B-52 bombers.
Washington plans to build dedicated facilities for the aircraft at Tindal air base, south of #Darwinhttps://t.co/H88bFhaE6z
Skomine Washingtona po povečanju vojaških zmogljivosti niso omejene le na oporišče Tindal.
ZDA trenutno gradijo ogromno skladišče za reaktivno gorivo v vrednosti 270 milijonov dolarjev na obrobju Darwina, približno 200 milj od letalske baze.
Hkrati naj bi bila tudi skupna ameriško-avstralska vohunska baza Pine Gap v bližini Alice Springsa podvržena temeljiti in »veliki nadgradnji«.
The #US Air Force is preparing to deploy up to six B-52 bombers to Tindal Air Base northern #Australia in what the US will call a dedicated squadron operations facility, in a show of “nuclear deterrence” to #China pic.twitter.com/wRGIrmUdAH
— Globe Sentinel (@GlobeSentinels) October 31, 2022
Spomnimo, že leta 2021 (torej dobro leto pred začetkom posebne ruske vojaške operacije v Ukrajini!) so ZDA, Avstralija in Velika Britanija napovedale oblikovanje novega varnostnega pakta AUKUS.
AUKUS predvideva, da bo Canberra dobila konvencionalno oborožene in jedrske podmornice, kar bo znatno povečalo njene pomorske zmogljivosti.
The US will soon base six of its nuclear-capable B-52 bombers at the remote RAAF Tindal Base in the Northern Territory. #9News pic.twitter.com/1s1usz88IB
— 9News Queensland (@9NewsQueensland) October 31, 2022
Medtem ko člani AUKUS-a trdijo, da je cilj pakta le zaščita mednarodnega sistema, ki spoštuje človekove pravice in pravno državo, je Kitajska ostro kritizirala novo zavezništvo in opozorila, da projekti Canberre in Londona pod taktirko Pentagona in Bele hiše predstavljajo resno tveganje za jedrsko varnost.
To stališče je deloma ponovila tudi Rusija.
United Sates is preparing to station up to six B-52 nuclear capable bombers on Australian soil, at the Tindal air base south of Darwin. These B-52s can fly directly there from Tindal and drop nuclear bombs on Chinese cities.
— Rezaul Karim (@reza27nov) October 31, 2022
Source:https://t.co/Qc0ETFcE3c#Australia #EU #BRICS pic.twitter.com/SBn0PYkIKY
Avgusta je obrambni minister Ruske federacije Sergej Šojgu posvaril, da bi AUKUS lahko »detoniral« celotno azijsko-pacifiško regijo, saj pakt kaže znake, da bo postal novo »vojaško-politično zavezništvo« v tem delu sveta.
USAF withdraws all F-15 fighters from Okinawa.
— Godfree Roberts (@GodfreeTrh) October 30, 2022
USAF withdrew its B-2 bombers from Guam for their $1 bn. cost, vulnerable to China's $1m. missiles. NBC
The USAF is planning to deploy up to six nuclear-capable B-52 bombers to Tindal air base near Darwin, Australia. ABC pic.twitter.com/uhtPmzY57g
Ameriški obrambni minister Lloyd Austin pa je te in podobne kritike zavrnil z besedami, češ da Washington ne želi ustanoviti »azijskega NATO pakta.«
Toda vse kaže, da se prav to sedaj dogaja in da Američani še na drugem koncu sveta povečujejo nevarnost jedrske vojne.
Tokrat ne z Rusijo, ampak Kitajsko.