REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Jankovićeva bizarna ideja o »žigosanju kurirjev« propadla: tudi minister za delo in sindikati proti oštevilčenju dostavljalcev

Jankovićeva bizarna ideja o »žigosanju kurirjev« propadla: tudi minister za delo in sindikati proti oštevilčenju dostavljalcevV sindikatu Mladi plus in ministrstvu za delo nasprotujejo bizarni odločitvi ljubljanskega župana. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Zaradi prehitre vožnje dostavljalcev podjetij Wolt in Glovo v središču Ljubljane je ljubljanski župan Zoran Janković oziroma MOL pred štirinajstimi dnevi dosegel dogovor o oštevilčenju dostavljalcev s tema podjetjema.

Od včeraj naj bi vsak dostavljalec nosil identifikacijsko številko, s katero bi ga v primeru kršitve meščani lahko prijavili.

Toda kritike tega postoka so bile izpostavljene takoj. Po eni strani je sicer zasebnim podjetjem dovoljeno oštevilčiti svojo opremo. Po drugi strani pa kolesarji niso dolžni registrirati svojih vozil. Dostavljalcci tudi niso zaposleni v omenjenih podjetjih, pač pa so »partnerji« in praviloma študentje ali prisilni samostojni podjetniki –, ki so v resnici prisiljeni odpreti S.P. saj drugače s tema podjetjema sploh ne morejo sodelovati.

Podjetji, ki obratujeta po modelu nove »gig ekonomije« sploh nimata zaposlenih dostavljalcev.

Praviloma bi bilo potrebno tudi hitro vožnjo reševati s pomočjo redarjev, ne pa preko nekega posebnega ovajanja, navajajo nasprotniki tega ukrepa.

V vsakem primeru je za vsak prekršek odgovoren vsak od dostavljalcev sam, ne pa podjetji Wolt ali Glovo, zato je dodatno kaznovanje prekarcev preko podjetja, za katerega kujejo njihove dobičke - še toliko bolj neustrezno.

Ob tem izpostavljajo tudi dejstvo, da so algoritmi aplikacij, ki povezujejo dostavljalce z naročniki tisti, ki silijo dostavljalce v hitro delo in bi bilo zato prav, da se aplikacije »upočasnijo« ali pa dostavljalci plačajo na uro, ne pa po dostavi, kar jih sili v hitenje, da bi lahko sploh zaslužili dovolj in preživeli.

Tudi na naša vprašanja podjetjema Wolt in Glovo, ali takšen sistem poznajo tudi v drugih državah in kje je podlaga v zakonodaji za takšno postopanje nismo dobili odgovorov. Bizarno je tudi, da naj bi tak sistem zaradi odločitve ljubljanskega župana uvedli le v Ljubljani, ne pa kjerkoli drugje v Sloveniji ali svetu.

Če so prepočasni, dobivajo vedno manj naročil, brez posebnih težav pa jim podjetje lahko prekine tudi pogodbo. Za to je odgovorna spletna »podpora«, ki predstavlja nekakšne »managerje« obeh korporacij.

Kurirji so sicer že v četrtek začeli prejemati sporočila, v katerih jih Wolt poziva, naj pridejo po identifikacijske številke za dostavne torbe. Prejeli naj bi celo obvestilo z grožnjo, da bodo s tistimi, ki številk v 48 urah ne bodo prevzeli, prekinili sodelovanje.

In jim preprečili dostop do aplikacije.

Številk za zdaj še niso prejeli, so pa kurirji na Wolt naslovili številna vprašanja, saj jih zanima, na kakšni pravni podlagi jih bodo označevali in ali bo k njihovi pogodbi sklenjen aneks, v katerem bo pojasnjeno, kako bo potekalo ovajanje in sankcioniranje kurirjev.

»Svoje kurirje imenujejo partnerji, vendar je jasno, da ne gre za noben partnerski odnos, če kurirji nimajo nobene besede pri urejanju teh področij oziroma na svoja vprašanja ne dobijo niti odgovorov. Jasno pa je, da jih uporabljajo zgolj kot sredstvo za ustvarjanje lastnega dobička.«

Odgovorov delodajalca niso prejeli.

Tudi na naša vprašanja podjetjema Wolt in Glovo, ali takšen sistem poznajo tudi v drugih državah in kje je podlaga v zakonodaji za takšno postopanje - nismo dobili odgovorov.

Bizarno je tudi, da naj bi tak sistem zaradi odločitve ljubljanskega župana uvedli le v Ljubljani, ne pa kjerkoli drugje v Sloveniji ali svetu.

V sindikatu Mladi plus so opozorili, da je takšno ravnanje z dostavljalci nedopustno. Tea Jarc, predsednica sindikata Mladi plus, je poudarila, da so zgroženi nad odnosom, ki ga do lastnih sodelavcev izkazujeta Wolt in Glovo.

»Svoje kurirje imenujejo partnerji, vendar je jasno, da ne gre za noben partnerski odnos, če kurirji nimajo nobene besede pri urejanju teh področij oziroma na svoja vprašanja ne dobijo niti odgovorov. Jasno pa je, da jih uporabljajo zgolj kot sredstvo za ustvarjanje lastnega dobička.«

Tea Jarc je ob tem dodala, da se večina meščanov ne zaveda, v kakšnih pogojih delajo dostavljalci in kakšni so razlogi, da so prisiljeni voziti hitro ali celo prekršiti kakšen cestnoprometni predpis.

Platforme bi morale biti tiste, ki bi prilagodile svoj poslovni model temu, da dostavljalcem ne bi bilo treba tako hiteti. Naj namesto koles upočasnijo algoritem.

V sindikatu Mladi plus so prepričani, da želi občina s korporacijama krivdo in odgovornost prenesti na prekarne delavce, namesto da bi sami prevzeli odgovornost za ustvarjanje ustreznih pogojev.

Tudi minister za delo Luka Mesec se je odzval na nov ukrep v ljubljanski občini. Na ministrstvu so seznanjeni s tem, da vsi, ki so v prekarnih razmerjih, izpolnjujejo pogoje za redno zaposlitev, zato se bodo v prihodnjih dneh posvetovali o možnostih prilagoditve poslovnega modela obeh dostavljalskih korporacij.

»Platforme bi morale biti tiste, ki bi prilagodile svoj poslovni model temu, da dostavljalcem ne bi bilo treba tako hiteti. Naj namesto koles upočasnijo algoritem. Naj ljudi, ki se s tem preživljajo, zaposlijo in naj jih ne silijo v to, da šteje vsaka minuta, kako hitro bodo dostavili hrano, pa bo odpadla tudi hektika na ljubljanskih pločnikih, ki jo spremljamo,« je dejal minister.

Tudi evropska komisija si v zadnjem času prizadeva za ureditev delovnih razmerji pri podjetjih, kot so Wolt, Glovo in Uber, zato Mesec pričakuje, da jim bo razmere uspelo urediti prej kot v letu dni.

Opozoril je tudi na aroganco župana Jankovića, ki je ob nezadovoljstvu dostavljalcev dejal, naj si poiščejo novo delo, če s temi pogoji niso zadovoljni: »To je aroganca, kakršne si župan največjega mesta v Sloveniji ne more privoščiti

Mestno občino Ljubljana je zato pozval, naj odstopi od svoje zahteve po oštevilčevanju.

Mestno občino Ljubljana je zato pozval, naj odstopi od svoje zahteve po oštevilčevanju.

Ministrstvo je pristojnemu direktoratu tudi naročilo, naj preveri, ali ima odločitev o označevanju dostavljalcev zakonske podlage.

Če se bo izkazalo, da jih nima, bodo ureditev skupaj s sindikatom izpodbijali.

Pravilno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek