četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Zakaj so nemiri v Šrilanki napoved žalostne usode Evropske unije?
![Zakaj so nemiri v Šrilanki napoved žalostne usode Evropske unije?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/inflacijasrilanka.jpg?itok=_Vt9oaWQ)
Nemiri v Šrilanki se še vedno ne umirjajo.
Medtem ko so britanski časniki poročali, da mu ni uspelo pobegniti iz države, je 73-letnemu šrilanškemu predsedniku Gotabayu Rajapaksu skupaj z ženo medtem sicer uspelo pristati na Maldivih.
Top story: Sri Lanka’s Gotabaya Rajapaksa fails in effort to flee country | Sri Lanka | The Guardian https://t.co/p8RabTYyuh, see more https://t.co/iENJMyb1I6
— effie poulaki pan (@effiechilia) July 12, 2022
Predsednik Šrilanke je namreč v torek obtičal v lastni državi, potem ko je zaradi spora z letališkim osebjem zamudil štiri lete za Dubaj.
Deputados do Sri Lanka pedem que o presidente Rajapaksa renuncie
— Elii (@iwbzktkzq) July 9, 2022
Imagens da residência do presidente do Sri Lanka, Gotabay Rajapaksa, em Colombo, de onde ele saiu assim que os manifestantes tomaram o palácio. O primeiro-ministro da nação insular convocou uma reunião de ++ pic.twitter.com/wnSmZmTxiY
Njegov pobeg je končal več desetletno dinastijo vladanja njegove družine.
A government-created famine reminiscent of Mao. Climate fanaticism is dangerous.
— Rand Paul (@RandPaul) July 12, 2022
“Sri Lanka…issued an overnight ban on all synthetic fertilizers and pesticides in a drive to promote “organic agriculture.”https://t.co/Co8eJYWHx9
Čeprav pobegli predsednik parlamentu še ni podal odstopnega pisma, so premierja Ranila Wickremesingherja že imenovali za vršilca dolžnosti predsednika.
Po mnenju državljanov sta strahopeten odhod predsednika in imenovanje vršilca dolžnosti sprožila nov val protestov, množica je vdrla tudi v pisarno premierja Wickremesingherja.
Policija se odziva s solzivcem, premier pa z razglasitvijo izrednih razmer in policijsko uro.
Pobeg šrilanškega predsednika na Maldive je med državljani sprožil nov val ogorčenja.
Sri Lanka’s Parliament Speaker Mahinda Yapa Abeywardena has called for an urgent meeting of leaders from various political parties, local media reports
— Bloomberg Asia (@BloombergAsia) July 13, 2022
Latest news: https://t.co/Gq8tkr1Fpe
Več tisoč ljudi se je zato znova zbralo na ulicah glavnega mesta Colombo, kjer vzklikajo »Gota je lopov«, obkolili so tudi pisarno premierja Wickremesingherja.
Po več urah protestiranja so vdrli v pisarne in se povzpeli na balkone.
A food, energy, and financial crisis has brought down Sri Lanka's government. But the underlying cause is the fact that the nation's political leaders had fallen under the spell of green elites peddling “ESG” and banning modern fertilizers.https://t.co/En6rbDrsYu
— Michael Shellenberger (@ShellenbergerMD) July 10, 2022
Množica je na posestvo prodrla mimo policije v opremi proti izgredom, plezali so tudi čez ograje.
Šrilančani za najhujšo gospodarsko krizo v zadnjih desetletjih krivijo prav predsednika Rajapakso.
Šrilanko pretresa največja kriza po osamosvojitvi od Velike Britanije leta 1948.
Že več mesecev se borijo z vsakodnevnimi izpadi elektrike in pomanjkanjem osnovnih stvari, kot so gorivo, hrana in zdravila.
Le kdo je imel prste zraven pri tem puču?https://t.co/zQ2jBVmqdZ
— Ivan Kranjc (@dragnslyr_ds) July 10, 2022
Šrilanko je kriza prizadela do te mere, da je njen predsednik Gotabaya Rajapaksa zaprosil za pomoč ruskega kolega Vladimirja Putina, da bankrotirani državi pomaga pri uvozu goriva.
OPINION | "Sri Lanka's economic meltdown, which has forced it to seek Russian oil, wheat and fertilizers on credit, may be an extreme example of the global fallout from the U.S.-led sanctions on Moscow," writes Brahma Chellaney.https://t.co/dh9u9Uob92
— Nikkei Asia (@NikkeiAsia) July 13, 2022
Toda kaj je bil poglaviten vzrok za krizo?
Poglaviten razlog so cene hrane in goriva, ki so poletele v nebo.
Dramatičen padec pridelka je sledil odločitvi predsednika Gotabaya Rajapaksa aprila lani, da prepove vsa kemična gnojila in pesticide na Šrilanki.
To je bila drzna poteza, ki je predsedniku države spodkopala podporo med podeželskimi volivci, ki so ključni za vpliv njegove družine na šrilanško politiko.
Čeprav je bila prepoved razveljavljena po obsežnih protestih, je na kmetije prišlo le malo kemičnih gnojil, kar bo po mnenju kmetijskih strokovnjakov verjetno vodilo do vsaj 30-odstotnega letnega zmanjšanja pridelka po vsej državi.
Primanjkljaj prihaja v slabem času za otoško državo z 22 milijoni ljudi.
Sri Lanka went on a money printing spree and had to witness the music slowing down. Inflation and out of control government spending were factors plus the decision to ban chemical fertilizers.
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) July 10, 2022
Do you think that what happened in Sri Lanka can't happen in your "advanced" country? pic.twitter.com/QSXRPueba3
Šrilanka je v najhujši gospodarski krizi v zadnjem desetletju, devizne rezerve so rekordno nizke, inflacija pa strmo narašča, zlasti pri hrani.
Sočasno je prišlo še do pomanjkanja goriva, ki je povzročilo neprekinjene izpade električne energije po vsej državi.
Kljub geografski oddaljenosti gre za posledice tega, kar čuti tudi Evropa.
Vojna v Ukrajini in kratkovidne sankcije Evropske unije, ki jih narekuje Washington proti Rusiji so že zmanjšale proizvodnjo umetnih gnojil.
Povečuje pa se tudi cena goriva in pomanjkanje plina.
Panic in Germany
— Spriteer (@spriteer_774400) July 7, 2022
German Vice Chancellor Habek urged Canada to finally repair and give the turbine - if not to Gazprom, then at least to Germany=return 67 million cubic meters of natural gas to " Nord Stream" pic.twitter.com/dIK6JrjKqz
V Šrilanki je krizo povzročila napačna odločitev, da država preko noči preide na »ekološko« in »bio« ter organsko prehrano, v Evropi pa se podoben scenarij odvija zaradi skokovitega naraščanja cen gnojil.
Vse to je bilo narejeno po navodilih gospodarske elite iz Davosa, ki je državam pridigala o potrebi po zelenem prehodu.
Popolna prepoved uporabe pesticidov in gnojil v Šrilanki pa je privedla - do lakote. Tudi eko-fundamentalizem torej prinaša hude posledice.
Sri Lanka implemented a NATIONWIDE ban on synthetic fertilizers and pesticides in 2019 as part of the government's investment pitch to the Davos international elite of Sri Lanka as a "hip new green nation."
— Jeff B. is *BOX OFFICE POISON* (@EsotericCD) July 9, 2022
Now, predictably, the island is starving. https://t.co/5EWrbu9tO9
Nekaj podobnega bi se lahko zgodilo tudi v Evropski uniji, opozarjajo analitiki, ne glede na to, da gre v Evropi za precej bolj razvite države.
Tudi če popolnega pomanjkanja ne bo, bodo posledice hude – za standard Evropejcev.
Netherlands, firefighters joined citizen/farmer protests.
— Ashleywong (@AshleyWong_1) July 13, 2022
Since June 10, farmers and ranchers in the Netherlands have been holding regular demonstrations throughout the country to protest the government's announcement of a plan to drastically reduce nitrogen emissions." pic.twitter.com/K0k1PSXOkE
Toda vodilni evropski politiki računajo, da bodo Evropejci bolj tolerantni kot prebivalci Šrilanke.
Pa bodo res?
WATCH: Farmers in Poland and Italy join Netherlands in mass European protests https://t.co/GLxdGYXbWp
— Đặng-Vũ Chính (@chinhdangvu) July 13, 2022
Prizori protestov iz Nizozemske, Italije, Nemčije, Belgije in drugih držav za jesen ne obljubljajo nič dobrega…