petek, 01. november 2024 leto 29 / št. 306
Začetek NOVEGA POGLAVJA vojne, Putin ob ključni zmagi: »V Ukrajini ničesar resnega še sploh nismo niti začeli!«
Ruske sile so med koncem tedna zavzele ključno regijo v vzhodni Ukrajini, deloma po zaslugi dejstva, da je Moskva okrepila svoje usklajevanje in načrtovanje vojne, piše v poročilu britanske obveščevalne službe, objavljenem v torek.
Ta sprememba v pristopu ruskih sil do konflikta v vzhodni Ukrajini bi lahko bila zgodnji znak popolnoma nove – in zaskrbljujoče – faze v invaziji, opozarja Daily Beast.
Another thing to elevate my blood pressure today. Damn A-holes
— @MyAmerica1st2021 (@Pchoward2) May 9, 2022
Biden signs 'Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022' that will streamline billions in U.S. military aid to Ukraine.
Largest money laundry machine. pic.twitter.com/fNIN0JQWRv
Zdi se, da iz poročil zahodnih vohunskih služb veje spoznanje, da Ukrajina izgublja vojno, navkljub milijardam dolarjev in evrov, ki jih režimu v Kijevu pošiljata administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna in pod taktirko ZDA tudi Evropska komisija, ki jo vodi nesposobna Ursula von der Leyen.
What kind of oversight does the EU have regards to what Ukraine spends the funds on? would be nice to counter RU propaganda that the funds is some kind of money loundry scheme.
— Burrem (@burre011) July 2, 2022
Medtem ko so ukrajinske oblasti sprva zanikale, da so izgubile Lisičansk, zadnje oporišče svojih sil v Lugansku po zavzetju Severodonecka, so ukrajinske sile v nedeljo potrdile, da so se umaknile z območja.
Ruske sile so nadzor prevzele v nedeljo, predsednik Ruske federacije Vladimir Putin pa je naslednji dan razglasil zmago.
Does this look like a man losing a war? Or a man uncertain of his political support? Does this man look like he's frightened of the West? Afraid of what might happen to him?
— Gonzalo Lira (@GonzaloLira1968) July 8, 2022
Or does this man look like he knows he's winning. https://t.co/nGO2t4m5NT
»Je to videti kot človek, ki izgublja vojno? Ali človek, ki ni prepričan o svoji politični podpori? Je ta človek videti, kot da se boji Zahoda? Se morda boji, kaj se mu lahko zgodi?« je pripomnil ameriško-čilski poročevalec iz Harkova Gonzalo Lira ob Putinovem nagovoru, v katerem se je ruski predsednik odzval na hujskaške izjave, ki prihajajo z Zahoda in prilivajo olja na ogenj vojne.
In the coming months western nations are going to find out just how undemocratic their countries really are. For many it will be a reality too painful to bear.
— The Sirius Report (@thesiriusreport) July 7, 2022
Putin je namreč s kančkom sarkazma opozoril, da če želi Zahod premagati Rusijo na fronti, »lahko to poskusi«.
»Ali pa je ta človek videti, kot nekdo, ki ve, da zmaguje,« je sklenil Lira.
You give money to Ukraine you send them ammo you send them guns you take care of your Crane better than you take care of the United States what is it over there that you like is it the baby factories that you have over there. Or is it the money laundry or the Bio lapse. pic.twitter.com/iD8zjiYvaS
— Raylene Paz (@850Paz) July 3, 2022
Neizpodbitno dejstvo je, da so Putinove sile uspešno opravile »resničen preboj« po zavzetju Lisičanska, so naposled morali priznati tudi visoki zahodni uradniki, poroča britanski Guardian.
Guverner regije Lugansk Serhiy Gaidai je dejal, da bo Rusija po zavzetju Lisičanska in luganske regije zdaj svoj osrednji cilj v vojni osredotočila na poskus zavzetja celotne regije Doneck, pri čemer pričakuje, da bosta mesti Slovjansk in Bakhmut prvi tarči, medtem ko Rusi poskušajo prevzeti popoln nadzor nad celotno donbaško regijo.
Medtem ko je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski v nedeljo sprva obljubljal, da bodo ukrajinske sile ponovno prevzele nadzor nad območjem Lisičanska, je v četrtek nekoliko spremenil retoriko in dejal, da so njihove sile izvedle več »pomembnih napadov« na ruske logistične cilje zahvaljujoč novemu orožju, ki priteka z Zahoda.
Ukraine is currently the world’s biggest money laundry. I feel sorry for the people on the ground who will get nothing of the billions being laundered https://t.co/Q685LH4B20
— Jafrican (@JSkobbs) May 20, 2022
»Izgube okupatorja se bodo v tem tednu le še povečale, prav tako težave z njihovo oskrbo,« je Zelenski postregel domači in svetovni javnosti z novo obljubo.
Toda ameriški Daily Beast poudarja, da ruski uspeh v regiji Lugansk sploh ni bil naključen.
Kar kaže, da optimizem Zelenskega sploh ne sloni na realnih ocenah, na kar opozarja tudi vojaški analitik Scott Ritter, nekdanji ameriški marinec in inšpektor OZN za orožje.
Scott Ritter: The Russians are going to win in Ukraine. Western weapons can’t change the outcome of the war, but they will prolong it and cause more Russian and Ukrainian deaths. pic.twitter.com/kaHOHwUkwm
— Russian American Daily (@RussiaUSA) July 7, 2022
»Rusi bodo zmagali v Ukrajini. Zahodno orožje ne more spremeniti izida vojne, vendar jo bo podaljšalo in povzročilo več ruskih in ukrajinskih smrti,« znova opozarja Ritter.
Podobnega mnenja je tudi znani čikaški profesor John Mearsheimer.
“History will judge the United States and its allies with abundant harshness for its foolish policy on Ukraine.” pic.twitter.com/wfJxQFRH8Q
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 29, 2022
»Zgodovina bo ZDA in njihove zaveznike zelo ostro sodila zaradi njihove neumne politike do Ukrajine,« je v svojem nedavnem nagovoru udeležencev srečanja v organizaciji Robert Schuman Center for Advanced Studies (gre za interdisciplinarno raziskovalno središče pri Evropskem univerzitetnem inštitutu - EUI) v Firencah opozoril profesor Mearsheimer.
“There’s a possibility that nuclear weapons might be used in Ukraine and that might lead to a nuclear exchange between Russia and the Unites States … the stakes are so high for both sides and thus neither can afford to lose.” pic.twitter.com/KF3ApO0m1n
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 29, 2022
»Obstaja možnost, da bi se jedrsko orožje uporabilo v Ukrajini in bi to lahko privedlo do izmenjave jedrskih izstrelkov med Rusijo in Združenimi državami … vložki so tako visoki za obe strani in si zato nobena ne more privoščiti, da izgubi,« je opozoril Mearsheimer na predavanju v Italiji z naslovom Vzroki in posledice ukrajinske vojne.
“The NATO alliance began training the Ukrainian military in 2014 … NATO was training 10,000 Ukrainian troops per year for 8 straight years.” pic.twitter.com/bU1lOvydzf
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 29, 2022
Kar zadeva same vzroke za začetek ukrajinske vojne, je spomnil na dejstvo, da je NATO pakt »začel usposabljati ukrajinsko vojsko že leta 2014 ... Nato je osem let zapored usposabljal 10.000 ukrajinskih vojakov letno.«
Navkljub temu pa je nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel svojčas »vložila veto na vključitev Ukrajine v NATO, ker se je še kako dobro zavedala, da bi Rusi to razumeli kot 'vojno napoved',« je na popolno zgrešenost aktualne politike sedanjega nemškega kanclerja Olafa Scholza in njegovih nič manj nespametnih kolegov iz Evropske unije opozoril profesor John Mearsheimer.
Former German chancellor Angela Merkel vetoed the inclusion of Ukraine into NATO because the Russians would have viewed it as “a declaration of war”. pic.twitter.com/gvWtUjElmW
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 29, 2022
Medtem ko so se ruske sile več mesecev spopadale z različnimi ovirami in napačnimi potezami v vojni, zdaj postajajo vse boljše pri izvajanju svojih vojnih načrtov in ekipnem delovanju, poudarja Guardian in se sklicuje na ocene britanskih obveščevalcev, ki navajajo, da se zdi, da je Putin dosegel učinkovito koordinacijo med dvema velikima bojnima skupinama v Donbasu.
»V nasprotju s prejšnjimi fazami vojne je Rusija očitno dosegla razmeroma učinkovito koordinacijo med vsaj dvema skupinama svojih sil, Centralno skupino, ki ji poveljuje generalpolkovnik Aleksander Lapin, in Južno skupino, ki je verjetno pod vodstvom nedavno imenovanega generala Sergeja Surovikina,« navajajo ameriški vojni strokovnjaki v svoji najnovejši oceni.
Time to talk about tactics, and specifically about how the Russians have adapted theirs to present the Ukrainian military with an unsolvable tactical dilemma rather than any kind of a fair fight.
— Armchair Warlord (@ArmchairW) July 8, 2022
This is what smart militaries do. pic.twitter.com/pXxYa6q47b
Gre za popolnoma »drugačen svet« v primerjavi s prejšnjimi štirimi meseci vojne, med katerimi ruske sile niso bile dobro usklajene in so se včasih lovile tako glede logistike kot načrtovanja, ter so bile tarča tudi poskusov sabotaže lastnih vojnih načrtov, namesto da bi se borile kot dobro naoljen stroj.
Glede na posnete prisluhe telefonskih pogovorov ruskih čet, ki jih je maja domnevno prestregla ukrajinska tajna varnostna služba SBU, so si ruski vojaki menda začeli deliti nasvete, kako uničiti lastne tanke in zavračati ukaze.
V nekem polku naj bi nek vojak svojim soborcem menda svetoval, da v rezervoarje nasujejo »pesek«, da bi zamašili rezervoar - a to je bil le del propagande, ki jo je sproducirala ukrajinska stran, zahodna pa z veseljem sprejela.
--- This is not the same as Kiev, where they greet us with hugs and tears. We're not welcomed here. Residents of all these cities don't care who lives here, Russia or Ukraine, they just don’t want their homes be destroyed ---
— Irene (@heyhelloirene) July 7, 2022
Po drugi strani pa sporočila z druge strani fronte kažejo, na izjemno nizko moralo med pripadniki ukrajinskih sil (tvit, zgoraj): »Nimamo svojih ljudi v Bahmutu, Lisičansku, Severodonecku, ne maramo teh mest, ker ne marajo Ukrajine. Sovražniku razkrivajo naše položaje. Bežijo iz svojih hiš in vpijejo 'lahko vsi umrete!'.«
»To ni isto kot v Kijevu, kjer nas pozdravijo z objemi in solzami. Tukaj nismo dobrodošli. Prebivalcem vseh teh mest je vseeno, kdo je tukaj, Rusija ali Ukrajina, preprosto ne želijo, da bi bili njihovi domovi uničeni,« je rezignirano zapisala skrajno razočarana pripadnica ukrajinskih sil, ki je v svojem zapisu priznala, da jih (večinoma rusko govoreče) prebivalstvo Donbasa - preprosto ne mara.
Zato taisti prebivalci Donbasa Ruse doživljajo kot - osvoboditelje.
Metabiota is a company partly owned by Hunter Biden. https://t.co/ZaSIjlQ3kT
— Gonzalo Lira (@GonzaloLira1968) July 8, 2022
Toda zdaj zahodni analitiki v ruskem zavzetju Lisičanska vidijo še posebej zaskrbljujoč potek dogodkov, ker domnevajo, da se Moskva verjetno ne bo ustavila pri regiji Lugansk.
Hmmm Laundry and Money plus Ukraine? Oh and Pelosi! It all makes sense now! pic.twitter.com/DbOCKxIlN2
— David Ricketts (@DEarleRick) May 10, 2022
Združene države sicer še vedno ocenjujejo, da Rusija še vedno načrtuje zavzetje celotne Ukrajine in ne le vzhodnih ozemelj, kot je ameriški veleposlanik pri OVSE nedavno povedal za Daily Bist v ekskluzivnem intervjuju.
»Naša ocena z vidika ZDA je, da Putin ni opustil svojih načrtov za nadzor nad celotno Ukrajino,« je dejal ameriški odposlanec Michael Carpenter, ki se ga spomnimo kot svetovalca za zunanjo politiko tedaj kandidata za naskok na Belo hišo Joeja Bidna.
Spomnimo, Carpenter se je v času tik pred ameriškimi predsedniškimi volitvami konec oktobra 2020 zapletel v oster prepir s tedanjim slovenskim premierjem Janezom Janšo.
odličen odgovor, po zaslugi! za razumevanje je zadnjo besedo napisal v slovenščini! pic.twitter.com/FI4ph9gcwX
— Mira Hace (@MiraHace) October 24, 2020
V prihodnjih dneh bi se lahko ruske sile usmerile na druga ozemlja v vzhodni Ukrajini, vključno s sosednjo regijo Doneck.
Putin je svojim silam ukazal, naj nadaljujejo s prodiranjem v regijo, »kot so storili v Lugansku« in dodal, da »morajo opraviti svoje naloge v skladu s predhodno odobrenimi načrti«.
Ruske sile se po trditvah ukrajinskega generalštaba že osredotočajo na Seversk, Fedorivko in Bakhmut v regiji Donecka.
And here's the original secret order (1st page) by the commander of the National Guard of Ukraine, Colonel-General Nikolai Balan, dated January 22, 2022.
— E Pluribus Regnum (@tedderukan) March 9, 2022
Preparing shock troops for an offensive on Donbass.
This is what the media & the Ukraine kept denying. pic.twitter.com/PuSnHD61FF
Kot dokazujejo tviti zgoraj in spodaj, so prišli na plano tudi tajni načrti ukrajinskih sil z dne 22. januarja letos, torej dober mesec pred začetkom posebne ruske vojne operacije v vzhodni Ukrajini, ki dokazujejo, da je Kijev načrtoval ofenzivo na Donbas.
Natančneje - etnično čiščenje regije.
Further translation indicates they were sent to Volkova, which is a location in Donetsk. pic.twitter.com/dQ1j0dS353
— E Pluribus Regnum (@tedderukan) March 9, 2022
Ukrajinske oblasti in mediji so v preteklosti večkrat zanikale, da je bil načrtovan napad na vzhodni del države, ki je poseljen z večinoma rusko govorečim prebivalstvom.
Toda listine (tudi spodaj), kažejo, da je resnica drugačna.
Režim v Kijevu pod taktirko Volodimirja Zelenskega je načrtoval napad na Donbas, ki ga je zadnji hip preprečila ruska posebna vojaška operacija.
And these are the three documents in original form. pic.twitter.com/6LTM7N0Wnb
— E Pluribus Regnum (@tedderukan) March 9, 2022
Ruske sile so se v samo zadnjih dveh dneh po navedbah ukrajinskih regionalnih vojaških uprav osredotočile na napade na več mest in regij.
Obstreljevale so Doneck in Dnepropetrovsk ter regije Mykolaiv, Sumi, Harkov, Zaporožje, Herson, Černigov in Hmelnicki.
Generalštab ukrajinskih oboroženih sil zdaj sporoča, da je »v smeri Bakhmuta sovražnik obstreljeval naše enote ... na območjih naselij Kodema, Pokrovska, Zaitseva, Zalizna in Novoselivska«.
To EU :
— Angelo Giuliano / living in (@Angelo4justice3) July 8, 2022
"Seriously? All this talk about unconditional love about Ukraine, unlimited cash supply is already over ?"
Zelensky asked for 5 billion dollars per month, not a billion less. Comply now !!!
EU generous tax payers are willing to starve for Nazi Ukraine pic.twitter.com/l7nQMmIt7P
Ker je ukrajinska vojska v četrtek sporočila, da ji je menda uspelo preprečiti večji napredek ruskih čet na severu regije Doneck – in hkrati priznala, da se pritisk ruskih sil stopnjuje z močnim obstreljevanjem mesta Slovjansk in bližnjih naselij - je britansko obrambno ministrstvo zdaj ocenilo, da bo bitka za Slovjansk utegnila postati naslednje ključno bojišče v boju za Donbas, saj so se ruske sile mestu približale že na 15 kilometrov.
Ukrajinska vojska navaja, da so ruske sile nameravale zavzeti dve mesti na cesti proti mestu Kramatorsk, južno od Slovjanska, ter da so poskušale prevzeti nadzor nad glavno avtocesto, ki povezuje regiji Lugansk in Doneck.
Vodja ukrajinske regionalne vojaške uprave Doneck Pavlo Kirilenko je prebivalce že pozval k evakuaciji.
Read This: "Putin’s Big Turning Point in the War Could Finally Be Here" https://t.co/lSarnHlb3W
— CN (@22ColeRin) July 8, 2022
Toda to še ne pomeni, da Rusija brez resnejšega odpora drsi proti popolni zmagi, meni Michael Kofman, direktor raziskovalnega programa za ruske študije pri organizaciji za nacionalno varnost CNA v Virginiji in sodelavec Kennanovega inštituta pri Mednarodnem centru Woodrowa Wilsona v Washingtonu.
»Sedaj je kritičen čas za Ukrajino in ukrajinsko vojsko, ker gre za več mesecev, v katerih so na zelo nizki ravni artilerijskega streliva in ko poskušajo preiti na sisteme, ki so jih dobili z Zahoda. Teh še nimajo veliko ali pa jih nimajo povsem razporejenih in se na njih še urijo. Trenutno so v fazi preživetja Ukrajine in poskusa, da si na bojišču povrnejo nekaj ozemlja, ki ga lahko... Tisto, kar ljudje pravzaprav še niso videli, je, kaj lahko Ukrajina naredi z nekoliko prenovljeno vojsko in prednostmi zahodnega orožja,« je prepričan Kofman.
Medtem ko je Rusija tik pred tem, da zavzame še večji del Donbasa, bi lahko zmaga v Lugansku služila namenu sama po sebi, ki nima nobene zveze z zavzetjem še več ozemlja –, ker Putin ima zdaj sporočilo, ki ga lahko razglasi tako doma kot po svetu: »Posebna vojaška operacija je uspela!«
Worst first half for stocks in 52 years. pic.twitter.com/mOYvbJ6pvo
— zerohedge (@zerohedge) June 30, 2022
Razmeroma hitro zavzetje Lisičanska s strani Rusije razširja ruski nadzor nad dobesedno celotnim ozemljem regije Lugansk, kar ruskim silam omogoča, da potrdijo bistven napredek v zvezi s političnim ciljem, ki jim je zaupan kot neposredni namen vojne, a to je osvoboditev Donbasa, ocenjuje britansko obrambno ministrstvo.
— The Borg Cube (@CByder) July 5, 2022
Putin se je že srečal z vojaškim vodstvom, da bi proslavili »veliko zmago« in generalmajorju Esudeli Abačevu in generalpodpolkovniku Aleksandru Lapinu podelil medalji »Heroja Rusije« za zavzetje Luganska.
Cues to the puzzel. Major General Abachev and Colonel General Lapin on the decree of Putin, where awarded the title "Hero of the Russia". Both of them commanders of . We also know resurected general Vitaly Gerasimov belongs to the unit. pic.twitter.com/UXR7cbd6UH
— Ghost of the Z fella (@mdfzeh) July 4, 2022
Po navedbah Inštituta za preučevanje vojne je Putin odredil operativni premor za ruske sile v regiji, medtem ko ukrajinski uradniki še vedno ne verjamejo, da ruska zmaga v regiji Lugansk pomeni, da je Rusija na dobri poti, da zmaga v vojni.
»Zelo nas boli, a to še ni izguba vojne,« je zaključil guverner regije Lugansk Serhiy Gaidai, poroča Reuters.
of the last8 years of Poroshenko and Zelensky have allowed and even stimulated the development of neo-Nazi ideologies and neo-Nazi formations,their entry into the Ukrainian Army and National Guard,the supply of weapons and training of these neo-Nazi elements by Western pic.twitter.com/9t4Eks3hdO
— diana atanasova (@gabieatanasov13) June 30, 2022
Medtem je ruski predsednik Putin na srečanju z vodji strankarskih skupin v ruskem parlamentu, ko je komentiral vojno v Donbasu, pripomnil, da »Rusija v resnici še ni niti začela nič resnega v Ukrajini«, poroča tiskovna agencija RIA Novosti.
Odzval se je tudi na vojnohujskaške izjave, ki prihajajo z Zahoda, in s kančkom sarkazma opozoril, da če želi Zahod premagati Rusijo na fronti, »lahko to - poskusi«.
Tel Aviv University political analyst:
— World conflicts Monitoring Center (@WorldBreakingN9) July 8, 2022
"Boris Johnson's overthrow is sadly a victory for Putin that will result in a domino-effect that in less than a year, will have led to the collapse of the West as we know it." #UkraineRussiaWar #UkraineRussianWar pic.twitter.com/6gpnYsglk1
»Slišimo, češ da nas hočejo premagati na fronti. Kaj naj rečem, naj poskusijo. Večkrat smo slišali, da se želi Zahod z nami boriti do zadnjega Ukrajinca. To je tragedija za ukrajinsko ljudstvo, a zdi se, da vse gre k temu,« je dejal Putin v nagovoru voditeljem ruskega parlamenta (Duma).
Omenil je tudi možnost pogajanj.
»Ne zavračamo mirovnih pogajanj. Toda tisti, ki jih zavračajo, morajo vedeti, da dlje kot bo šlo, težje se bodo z nami pogajali,« je sklenil Putin.