petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Nas pripravljajo na III. svetovno vojno? Negativen odnos do Rusije imajo države Zahoda, kaj pa ves ostali svet
Letna globalna raziskava odnosa do demokracije je razkrila močno polarizacijo v dojemanju Rusije med večinoma zahodnimi liberalnimi demokracijami in – preostalim svetom.
V Evropi je 55 odstotkov anketirancev v anketi Zveze demokracij (Alliance of Democracies) izjavilo, da se strinjajo s prekinitvijo gospodarskih vezi z Rusijo zaradi njene invazije na Ukrajino, v Aziji je bila večina proti, v Južni Ameriki pa so mnenja razdeljena.
Negativni pogledi na Rusijo so v veliki meri omejeni na Evropo in druge t. i. liberalne demokracije. Od tega je (kot kaže graf spodaj) pet evropskih držav, ki jih na Zahodu štejejo za najbolj popolne demokracije - v resnici monarhij.
monarchy is not democracy
— wrahardian (@wrahardian2) June 9, 2022
Pozitivne poglede na poteze Moskve imajo anketiranci iz Kitajske, Indonezije, Egipta, Vietnama, Alžirije, Maroka, Malezije, Pakistana in Savdske Arabije.
Letni indeks 'percepcije demokracije', merjen po invaziji Rusije na Ukrajino, je zajel 52 visoko naseljenih držav v Aziji, Južni Ameriki in Evropi. Seveda tudi v Združenih državah.
Večina v skupno 20 državah meni, da gospodarskih vezi z Rusijo zaradi vojne v Ukrajini ne bi smeli prekiniti.
V tej skupini so Grčija, Kenija, Turčija, Kitajska, Izrael, Egipt, Nigerija, Indonezija, Južna Afrika, Vietnam, Alžirija, Filipini, Madžarska, Mehika, Tajska, Maroko, Malezija, Peru, Pakistan in Savdska Arabija.
Kolumbijci so bili enakomerno razdeljenega mnenja.
ERDOGAN: I CANNOT LET NATO EXPAND IN THE CURRENT CONDITIONS.
— zerohedge (@zerohedge) June 8, 2022
Meet the new king of NATO pic.twitter.com/bYrIDeeJlm
Pričakovano so do Rusov najbolj sovražno naravnani na Poljskem, a na Madžarskem - prav tako pričakovano - veliko manj.
Med 31 državami, ki se zavzemajo za prekinitev vseh vezi z Rusijo, jih je dve tretjini – 20! - v Evropi.
Britanski Guardian komentira, da čeprav bodo ruski diplomati najbrž zdaj s prstom kazali na te rezultate kot dokaz, da svetovno javno mnenje ne deli zahodnih interpretacij dogodkov v Ukrajini, je stopnja nezaupanja do Rusije v nekaterih državah, večinoma v Evropski uniji zelo visoka.
EU foreign, defense and security policy today can be described in a single sentence. The European Union became the 51st federal state of the United States but without the right to vote. pic.twitter.com/dqnrM2f1i6
— Mislav Kolakusic MEP (@mislavkolakusic) June 8, 2022
»Današnjo zunanjo, obrambno in varnostno politiko EU lahko opišemo z enim samim stavkom: Evropska unija je postala 51. zvezna država Združenih držav, vendar brez volilne pravice,« je s kančkom cinizma strnil miselnost v povezavi sedemindvajseterice Mislav Kolakušić, nekoč sodnik, zdaj evroposlanec iz Hrvaške, ki je v svoji predvolilni kampanji kot neodvisen kandidat leta 2019 izpostavljal (med ostalim) brezkompromisen boj proti korupciji.
Mimogrede, anketa Zveze demokracij ni zajela nobene od t. i. balkanskih držav, niti Slovenije in ne Hrvaške in to navkljub dejstvu, da sta obe članici EU.
Zanimivo je, da med državami z najbolj negativnimi pogledi na Rusijo ni Ukrajina, ampak Poljska s 87 odstotki; Poljski sledi Ukrajina z 80 odstotki prebivalstva, potem Portugalska z 79 odstotki, Švedska (s 77 odstotki), Italija (s 65 odstotki). ZDA in Nemčija so med Rusomrzneži na repu tega seznama z 62 odstotki.
"Obrambna zveza", ki še ni branila svoje članice vse odkar je bila ustanovljena in se med tem, ko izvaja bombandiranja in napada po celem svetu se nonstop širi proti ruskim mejam ter izziva jedrsko vojno.
— Karla (@krlcolbert1) June 12, 2022
Groza nas je lahko, koga vse lahko nastavijo za ministra za obrambo.
Tudi na Madžarskem, katere voditelj Viktor Orbán je zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina, menda 32 odstotkov vprašanih goji nekatere negativne poglede na Rusijo.
V Venezueli, za katero se smatra, da jo Moskva podpira, ima lokalno prebivalstvo deloma negativen odnos do Rusije (36 odstotkov), trdijo raziskovalci, ki delajo pod taktirko Zveze demokracij.
Najbrž je na tem mestu glede zaupanja v vzorec in metode ankete potrebno opozoriti, da gre za organizacijo, ki so je decembra leta 2017 ustanovili nekdanji generalni sekretar NATO pakta in nekdanji danski premier Anders Fogh Rasmussen skupaj s poslovnežem Fritzom Schurjem in odvetnikom Klausom Søgaardom.
Blaming Russia for global hunger is absurd, when any economist will tell you that the collapse of globalization and supply chains is attributable to the US UK and EU sanctions policies.
— Alfred de Zayas (@Alfreddezayas) June 12, 2022
Zato lahko tudi podvomimo v verodostojnost nekaterih kazalcev ankete javnega mnenja, na primer, da med države z neto pozitivnim odnosom do Rusije sodijo Indija (z le 36 odstotki), Indonezija (samo 14 odstotkov), Savdska Arabija (11 odstotkov), Alžirija (29 odstotkov), Maroko štiri in Egipt sedem odstotkov.
— FatFinger™ (@longshortgamma) June 8, 2022
Seveda je anketa, v katero domnevno neodvisnost je glede na njene ustanovitelje moč podvomiti, pokazala - »kljub mešanim pogledom na Rusijo,« kot pravijo raziskovalci - izraženo močno naklonjenost Ukrajini.
Večina anketirancev iz Azije, Južne Amerike in Evrope po trditvah zadevne raziskave meni, da lahko NATO, ZDA in EU storijo več za pomoč napadeni državi.
Zdi se, kot da je omenjena raziskava lansirana prav zdaj, da bi prepričala prebivalce omahljivih držav, da je nujno potreben poseg zveze NATO, katere je del poleg ZDA večina držav EU, ne oziraje na posledice.
The US has prioritised Asia in its struggle with China. It will fail. What counts in Asia is not military but economic clout. The US thinks primarily in military terms. US economic influence continues to wane and China's to rise. China is Asian in a way the US never can be.
— Martin Jacques (@martjacques) June 7, 2022
Z drugimi besedami, bi to pomenilo, da bi v zdaj posredniško (proxy) vojno proti Rusiji v bližnji prihodnosti, a pod pretvezo podpore javnega mnenja v številnih državah sveta rade odkrito vstopile države EU in ZDA.
V posledici bi to pomenilo tretjo svetovno vojno.
Brez dvoma - jedrsko vojno. In ne samo na Stari celini.
The people who live in Asia DEFINITELY do not want a war. But I decided to collect examples of headlines from western media, who seem to be excitedly looking forward to a war in Asia -- there are lots of examples and the Financial Times is probably the most shocking warmonger pic.twitter.com/vhyM6g4XzA
— Nury Vittachi, Fridayeveryday.com (@NuryVittachi) June 8, 2022
V luči pravkar klavrno končanega vrha Amerik, kjer so nekatere pomembnejših držav Latinske Amerike bojkotirale srečanje z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in oponesle Washingtonu kolonialno miselnost, hegemonizam in nujo, da po 60 letih vendarle odpravi sankcije Kubi, se zdi naravnost neverodostojna trditev sporne raziskave, češ da celo v Južni Ameriki 62 odstotkov vprašanih meni, da je NATO naredil premalo za Ukrajino, a le šest odstotkov, da je naredil preveč.
how it started how it's going pic.twitter.com/80jhMYHFaw
— (@zei_squirrel) June 12, 2022
V Evropi pa jih menda 43 odstotkov meni, da je Evropska unija naredila premalo, le 11 odstotkov pa preveč za Ukrajino oziroma preprečitev vojne na evropskih tleh, povzema izsledke raziskave Guardian.
The EU's war against fossil fuels will take Europe and the Western world back 30 years. Thirty years ago, the Chinese rode bicycles because they couldn't do better, and for the next 30 years, Europeans will ride bicycles because they won't be able to buy cars. pic.twitter.com/ypxf1NSMQc
— Mislav Kolakusic MEP (@mislavkolakusic) June 10, 2022
Glede na nenehno stopnjevanje sankcij EU proti Rusiji s prepovedjo uvoza ruske nafte in plina, kar je pahnilo Evropo v energetsko krizo in prihodnost z napovedmi o nepopisni draginji in pomanjkanju, je tudi omenjeni hrvaški evroposlanec te dni zgrešil bistvo, ko je v Evropskem parlamentu izpodbijal potrebo po zmanjšanju ogljičnega odtisa, ne da bi dojel, da je problem drugje oziroma zakaj si državljani Evropske unije v prihodnje ne bodo mogli več privoščiti nakup avtomobila...
»Vojna EU proti fosilnim gorivom bo Evropo in zahodni svet pahnila v preteklost - vrnila 30 let nazaj. Pred tridesetimi leti so se Kitajci vozili s kolesi, ker niso zmogli bolje, v naslednjih 30 letih pa se bodo Evropejci vozili s kolesi, ker ne bodo mogli kupiti avtomobilov,« je opozoril Kolakušić.
Najbrž ima prav - mnogi si ne bodo mogli več privoščiti nič drugega razen morda vožnjo s kolesi iz preprostega razloga, ker ne bo na voljo dovolj pogonskega goriva - razen človeških nog.
These days, China is capable of forcing the war planes of Australia and Canada to leave from a position of strength. The pilots of these two countries now complain and whine like crying babies.
— America-China Watcher (@PandemicTruther) June 7, 2022
Canada and Australia have issued solemn statements saying that Chinese pic.twitter.com/WKM1FGAzKY
Toda raziskava Zveze demokracij nas na vse kriplje želi prepričati, da bi NATO in EU navkljub vsem žrtvam na račun standarda in blaginje prebivalcev Evrope morali storiti več v ukrajinski vojni za Ukrajince ter da je celo na Kitajskem le 34 odstotkov Kitajcev mnenja, da so ZDA v tej zadevi storile preveč.
Vrhunec hinavščine je sklep, da skoraj polovica svetovnih glasov, 46 odstotkov, meni, da so EU, ZDA in NATO naredile premalo za pomoč Ukrajini, a le 11 odstotkov, da so se v vojno (zaenkrat posredniško) vpete preveč.
Guardian na koncu navaja, da globalno negativno dojemanje Kitajske (zaenkrat) ni tako razširjeno kot do Rusije.
He hit the nail on the head
— Paul Fox (@paulfox75) June 9, 2022
Časnik navaja, da je za britanske anketirance povsem sprejemljivo, da London prekine gospodarske odnose tudi s Kitajsko, če ta napade Tajvan...
Vse skupaj je videti kot pretkana propaganda in način, da se predvsem Evropejce prepriča, da ves svet podpira vojno držav NATO pakta proti Rusiji.
Navkljub dejstvu, da se človeštvu v primeru jedrske vojne – kar bi tretja svetovna vsekakor bila – slabo piše.