petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Krasni novi svet sankcij: EU bo kmalu plačevala dvojno ceno, najmanj 2000 dolarjev za tisoč kubičnih metrov plina
Evropska unija je soglasno sprejela sveženj sankcij, ki bodo po besedah visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU-ja Josepa Borrella »močno bolele« Rusijo.
Sveženj vključuje sankcije za posameznike, tudi ruske poslance, in pravne osebe, ki spodkopavajo suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine.
Borrell je ob tem razkril, da na kazenskem seznamu ni ruskega predsednika Vladimirja Putina.
So no cheap Russian gas for german people. Instead we get expensive Fracking Gas from the US? Why?
— zymo (@thezymo) February 22, 2022
The stop of North Stream 2 won't hurt Russian economy that much. I mean If Germany doesn't buy gas from Russia other countries like China willhttps://t.co/5CT9FKLX7l
Sveženj sankcij vključuje tudi odločitev Berlina, da ustavi projekt Severnega toka 2.
Toda nič ne kaže, da bi se Rusija posebej vznemirjala zaradi tega. Sankcije je pričakovala, ruski predsednik Vladimir Putin pa je dejal, da bi jih Rusija dobila v vsakem primeru in da se razlikujejo zgolj izgovori za le-te.
Na sankcije se je že odzval tudi nekdanji ruski predsednik in trenutno podpredsednik ruskega nacionalnega varnostnega sveta Dmitrij Medvedjev, ki je tvitnil, da bodo Evropejci kmalu za tisoč kubičnih metrov zemeljskega plina plačevali 2000 evrov.
Za primerjavo – Srbija je še letos jeseni dobila ugodno ceno 400 dolarjev za isto količino plina.
»Nemški kancler Olaf Scholz je ukazal ustaviti certifikacijo plinovoda Severni tok 2. No, dobrodošli v novem svetu, v katerem bodo Evropejci kmalu plačevali 2000 evrov za tisoč kubičnih metrov plina!« je Medvedjev zapisal v napol ironični objavi na Twitterju.
Dimitry Medvedev:
— Global News (@GlobalNewsEU) February 22, 2022
“Welcome to the new Europe, where one cubic meter of natural gas is 2000 euros.”#RussiaUcraina https://t.co/p65WLlhqkx pic.twitter.com/idxwfohZhP
Pred tem je v torek nemški kancler Scholz dejal, da nemška vlada ustavlja večmesečni postopek certificiranja projekta plinovoda Severni tok 2, ki ga podpira Rusija, v luči trenutnega nesoglasja med Rusijo in Ukrajino glede regij Donbasa.
Certificiranje bi sicer morala izpeljati neodvisna nemška agencija.
S tem je Nemčija tudi priznala, da so njene »neodvisne« agencije v resnici samo podaljšek politike oziroma vlade.
Immerhin gibt es beim Erdöl Alternativen, so dass man das in Zukunft ändern könnte.
— Dietrich Feist (@dgfeist) February 23, 2022
Ist bei Gas schwieriger, wenn man nicht mal über eigene LNG-Terminals verfügt und sich voll auf Pipelines verlassen hat.
Pozno v ponedeljek je Rusija namreč uradno priznala Doneško in Lugansko ljudsko republiko, odcepljeni regiji na vzhodu Ukrajine, kar je sprožilo kritike zahodnih držav in trditve, da Rusija poskuša nezakonito invazijo na Ukrajino.
Kancler Scholz je dejal, da je prosil nemško ministrstvo za gospodarstvo, naj zagotovi, da certifikacijo plinovoda trenutno ne bo mogoče izvesti.
Vse to pa se dogaja v trenutku, ko Evropa skoraj nima več plina.
After Germany halted the #Northstream2 pipeline, @DIW_Berlin's @CKemfert says there might be short-term consequences for consumers & industry, stressing the need to accelerate Germany's #EnergyTransition to reduce dependence on #fossilfuels (in ).https://t.co/RbHehXqPpv
— Climate Strategies (@climatestrat) February 23, 2022
Evropska skladišča plina so prazna, ker se je namesto na dolgoročne pogodbe EU zanašala na kratkoročne. To je bilo ugodno, ko so bile cene nizke, sedaj pa so poskočile.
12 milijard dolarjev vreden plinovod, ki je v večinski lasti ruskega državnega energetskega velikana Gazprom, je sicer sposoben prečrpati 55 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina letno iz Rusije v Nemčijo.
Plin bi lahko bil odgovor na trenutno energetsko krizo v Evropi in bi pomagal pri polnjenju skladišč plina na celini, v katerih je prejšnji teden ostalo manj kot 5 odstotkov plina.
Kljub temu, da je bil plinovod dokončan že avgusta lani, se še vedno vrti po labirintu evropske birokracije in v čakanju na certifikacijo ni dobavil niti enega kubičnega metra plina.
ZDA in Ukrajina ter številne druge vzhodnoevropske države so namreč izražale proteste proti zagonu plinovoda, saj trdijo, da bi Moskvi omogočil politični vpliv na Evropo.
Do zdaj je Nemčija večkrat vztrajala pri izvajanju projekta – vse doslej.
With Medvedev threatening €2000/McF rate of Gas to Europe, Anti-Russian sanctions may cause more damage to those who impose them than Russia.
— Vikrant ~ विक्रांत (@vikrantkumar) February 22, 2022
Rusija ima sicer možnost, da še več plina proda azijskim državam in Kitajski, do katere je zgradila že več plinovodov.
Nemčija pa po drugi strani nima niti enega pristanišča, kjer bi lahko uvažala utekočinjen plin (LNG), ki ga Američani pripeljejo z ladjami.
Vendar je utekočinjen plin zaradi potrebe po uparjalnikih in stroškov prevoza bistveno dražji od ruskega.
To je plin, ki ga sedaj v Evropo na veliko izvažajo tudi ZDA.
While the USA continues to have 538,000 barrels of oil delivered per day from Russia (third largest oil supplier in the USA), they are bringing& to reduce gas supplies (e.g. #NordStream2) from Russia in order to bring their own fracking gas expensively to Europe. Goal achie
— Hervé Rozoum (@HerveRozoum) February 23, 2022
Po izvozu spornega LNG so ZDA postale prva država v Evropi, prehiteli so celo Katar.
The Ukraine non-war has always been about LNG gas. In the last 3 months the USA has overtook Qatar & become the largest exporter of LNG to Europe. By destabilising they Ukraine, they are able to replace Russian gas with US gas. @caitoz @jmcevoy_2https://t.co/C8Pu4TEz92
— Paul Callahan (@Paul_Callahan) February 19, 2022
Izvoz iz ZDA v Evropo je skokovito narasel v zadnjih treh mesecih, kar pomeni, da se Washingtonu sedanja ukrajinska kriza že splača.
Škodo ima samo Evropa.
Wann kommt Deutschlands erstes LNG-Terminal? https://t.co/UMUk4WAx0k via @faznet Antwort: NIE! Weil #LNG a) klimafeindlich ist b) #Fracking-#Gas-Importe erleichtert werden c) RUS von #LNG in EU profitiert (Top 3 Lieferant neben US/Qatar) #VollGasindieKrise verhindern! #NoLNG pic.twitter.com/1QXFhh9jTS
— Andy Gheorghiu (@GheorghiuAndy) February 23, 2022
To pa bo posledično dvigovalo cene elektrike, ogrevanja, pa tudi kmetijskih izdelkov, hrane...
In zmanjševalo kupno moč Evropejcev.
Dolgoročno pa Moskvo zbližuje s Pekingom, zaradi česar bodo ZDA imele težave tudi na Daljnem vzhodu.