sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Kitajska in Argentina podpirata združitev Tajvana in Falklandov z matičnima državama, Britanci besnijo
![Kitajska in Argentina podpirata združitev Tajvana in Falklandov z matičnima državama, Britanci besnijo](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/xi_falklandi.jpg?itok=IOoevv50)
Kitajska in Argentina sta podali izjavo, v kateri podpirata ozemeljske zahteve druga druge glede Tajvana oziroma Falklandskih otokov, ki jim v Argentini pravijo Malvini.
Zaradi omenjenih otokov je med Argentino in Veliko Britanijo v prejšnjem stoletju že izbruhnila vojna, Peking pa predvsem Washington opozarja, da bi se to lahko med ZDA in Kitajsko zgodilo prav zaradi Tajvana, »največjega sodčka smodnika« in otoka, ki ga ima Kitajska za del lastnega ozemlja.
But it’s okay for UK to challenge China’s sovereignty in the South China Sea by sending navy vessels? At least China has not sent its navy near the Malvinas, or what you call the Falklands.
— Chen Weihua (陈卫华) (@chenweihua) February 6, 2022
Britanska ministrica za zunanje zadeve Liz Truss pa se je na omenjeno izjavo takoj odzvala in opozorila na »suverenost Falklandskih otokov.«
Gre sicer za otočje, ki ga Argentina smatra za svojega, izgubljenega v času kolonializma in britanskega prisvajanja številnih delov sveta.
Liz Truss pa Falklande brani kot »del britanske družine«, potem ko je Kitajska podprla zahtevo Argentine glede južnoameriških otokov.
![Britanski vojaki se predajajo argentinskim, april 1982 na Maldivih. Vir:FB Britanski vojaki se predajajo argentinskim, april 1982 na Maldivih. Vir:FB](https://insajder.com/sites/default/files/britanciargentinafalklandi.jpg)
Zunanja ministrica Združenega kraljestva je tvitnila, da mora »Kitajska spoštovati suverenost Falklandskih otokov«, potem ko se je argentinski predsednik Alberto Fernandez srečal s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom ob robu zimskih olimpijskih iger v Pekingu.
Glede na izjavo, objavljeno na spletni strani kitajskega veleposlaništva v Londonu sta voditelja govorila o medsebojnem »globokem prijateljstvu« kitajskega in argentinskega ljudstva, Argentina pa je podpisala kitajsko infrastrukturno pobudo Belt and Road, državno podprto kampanjo za povezovanje gospodarstev sveta.
Buenos Aires in Peking sta podpisali tudi sporazum, v katerem je Kitajska ponovno potrdila svojo podporo argentinski zahtevi do Falklandov, medtem ko je argentinski predsednik Fernandez podprl politiko Xi Jinpinga ene Kitajske, po kateri je Tajvan - kitajski.
![Argentinski rušilec Belgrano se potaplja Vir:FB Argentinski rušilec Belgrano se potaplja](https://insajder.com/sites/default/files/belgrano_2-maj1982.jpg)
Chen Weihua, novinar China Daily, časopisa v angleškem jeziku v lasti kitajske komunistične partije, je Trussovi takoj odgovoril in opozoril na dvojne kriterije britanske vlade.
»Ampak vam se zdi v redu, da Združeno kraljestvo izpodbija suverenost Kitajske v Južnokitajskem morju s pošiljanjem mornariških plovil? Kitajska svoje mornarice vsaj ni poslala v bližino Malvinov ali tistega, kar vi imenujete Falklandi,« je zapisal.
Truss says Falklands part of ‘British family’ after China backs Argentina https://t.co/0yoiVeF2zc
— Guardian World (@guardianworld) February 7, 2022
Tudi to kaže, da Kitajska in Rusija nadaljujeta z oblikovanjem velike protizahodne koalicije in to prav v trenutku, ko večina »zahodnih« politikov sledi pozivu Joeja Bidna in ni obiskala Pekinga v času olimpijskih iger.
Kitajska in Argentina pa si pomagata tudi drugače.
It's literally in the middle of territorial waters pic.twitter.com/HAdDorZRsj
— LeonVHS (@leonVHS64) February 7, 2022
Kot poročajo britanski časniki, se kitajska vojska še danes uči iz napak, ki so jih Argentinci naredili leta 1982, ob sprva uspešnem zavzetju Falklandov, ki pa jih nato zaradi britanske premoči niso uspeli zadržati z vojaško silo.