REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poveljnik nemške mornarice odstopil zaradi izjave o nuji po »spoštovanju Putina«

Poveljnik nemške mornarice odstopil zaradi izjave o nuji po »spoštovanju Putina«Viceadmiral Kay-Achim Schönbach. Vir: Twitter

Ne samo slovenski predsednik vlade, še nekdo ima v zadnjem času težave zaradi izjav za indijske medije.

Poveljnik nemške vojne mornarice, je sogovornikom nalil nekaj čistega vina – in moral zato odstopiti.

V tem pa se hkrati razlikuje od slovenskega predsednika vlade –, ki seveda po incidentu s Kitajsko - ni odstopil.

Poveljnik nemške mornarice, viceadmiral Kay-Achim Schönbach je namreč odstopil zaradi diplomatskega spora, ki je nastal potem, ko je na neki okrogli mizi povedal »osebno mnenje« glede situacije v Ukrajini in podal oceno ravnanj ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Pretres so izzvale njegove ocene, da se Krim »nikoli več ne bo vrnil« in da si Vladimir Putin in Rusija »najbrž zaslužita spoštovanje.«

Schönbach je nato prosil obrambno ministrico Christine Lambrecht, da ga »takoj razreši dolžnosti.«

Ministrica je takoj sprejela njegov odstop.

V govoru na dogodku, ki ga je v petek organizirala indijska civilnodružbena organizacija v New Delhiju je viceadmiral zavrnil kot »neumnost« idejo, da je Rusija »zainteresirana za košček Ukrajine, da bi ga vključila v svojo državo.«

Schönbach je v nadaljevanju zatrdil, da je predsednik Putin želel, da Zahod »spoštuje« Rusijo, in dodal, da je ruskemu predsedniku v resnici »lahko izraziti spoštovanje, ki ga v resnici zahteva - in si ga verjetno tudi zasluži.«

Poveljnik nemške mornarice je ob tem tudi glede vprašanja Krima opozoril, da »polotok ni več ukrajinski« in se »ne bo nikoli več vrnil - to je dejstvo.«

Schönbachovi komentarji, za katere vztraja, da jih je podal kot zasebnik in ne v vlogi poveljnika nemške mornarice, so sprožili diplomatsko polemiko, saj je ukrajinsko zunanje ministrstvo v soboto poklicalo nemško veleposlanico v Ukrajini Anko Feldhusen.

Kijev je pripombe poveljnika nemške mornarice označil za nesprejemljive.

Nemško obrambno ministrstvo se je nemudoma distanciralo od spornih izjav, njegov tiskovni predstavnik pa je zatrdil, da viceadmiralove pripombe v nobenem primeru ne odražajo stališča zunanjega ministrstva Nemčije.

To je EU danes: admiral, ki je povedal nekaj utemeljenih besed je moral takoj odstopiti, predsedniku slovenske vlade, ki je na nesprejemljiv način vzpodbujal odcepitev dela kitajskega ozemlja, pa se ni zgodilo nič.

V očitnem poskusu, da bi razrešil godljo v kateri se je znašel, se je zdaj že nekdanji poveljnik nemške mornarice v soboto oglasil na Twitterju in dejal, da spornih izjav ne bi smel podati ter jih je označil za »očitno napako.«

Nekaj ​​ur pozneje sta njegovo ime in fotografija izginila iz Twitter računa poveljnika nemške vojne mornarice, na mestu biografije pa je bilo zapisano »trenutno prazno.«

Zanimivi pa je, da viceadmiral seveda ni povedal nič takšnega, o čemer se v visokih nemških krogih sicer ne bi govorilo.

To velja predvsem za Krim, pa tudi Putinove poteze, ki jih Berlin ocenjuje precej drugače in jih pogosto vidi kot bolj samoobrambne kot večina njenih zaveznic.

Nemčija je doslej ne samo sodelovala pri izgradnji Severnega toka 2, ki je trenutno na »ledu«, pač pa je že leta 2008 nasprotovala širitvi zveze NATO na Gruzijo in Ukrajino in celo ob zadnji zaostritvi ne dovoljuje pošiljanja orožja preko svojega ozemlja v Ukrajino.

Ob tem prav tako ni mogoče mimo opazne dvojne morale nemške vlade.

Če bi kaj podobnega viceadmiral izrekel na primer o Kosovu in zatrdil, da to nikoli več ne bo del Srbije, bi bilo to celo v skladu s politiko nemške vlade, ne pa v nasprotju z njo.

Zaradi tako zmedene politike, ko gre za vprašanje, kdaj je mogoče del ozemlja neke države spremeniti v drugo državo ali priključiti drugi državi, imajo zahodne države in predvsem ZDA tudi težave z ohranjanjem miru in stabilnosti praktično povsod po svetu.

To je Evropska unija danes: viceadmiral, ki je povedal nekaj utemeljenih besed o svetovni politiki je moral tako odstopiti, predsedniku slovenske vlade, ki je na nesprejemljiv način vzpodbujal odcepitev dela kitajskega ozemlja, pa se ni zgodilo nič.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek