sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
To sedaj čaka Slovenijo: Litva zakuhala spor s Kitajsko, dobila samo 571 milijonov, izgubila pa 2 milijardi evrov!
![To sedaj čaka Slovenijo: Litva zakuhala spor s Kitajsko, dobila samo 571 milijonov, izgubila pa 2 milijardi evrov!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/slovenija-kitajska.jpg?itok=nCHCnLuG)
Slovenski predsednik vlade je v skladu s svojo primitivno antikomunistično ideologijo Slovenijo popeljal v še en spor.
Napovedal je izmenjavo de facto veleposlaništev s Tajvanom, to pa je takoj izzvalo besno reakcijo Pekinga.
na putina? saj se, a bolj potuhnjeno, več mu orban ne dovoli
— ciril brajer (@CiroBrajer) January 19, 2022
Janševo potezo so na Kitajskem označili za nevarno.
#SI company Pipistrel enters into cooperation w/ Chinese company Sinoin in the field of light and general aviation in China & East Asia. pic.twitter.com/EiXzDWmhLb
— Violeta Bulc (@Bulc_EU) October 29, 2016
Če bo Slovenija napoved uresničila je gotovo, da vse, ki poslujejo s Kitajsko, čakajo hudi časi.
To kaže tudi primer Litve, o katerem smo že poročali, vendar si zasluži, da se ponovno spomnimo, kako se je zgodba razpletla s to državo.
Litva, ki je v svojem glavnem mestu nedavno odprla »predstavniški urad« oziroma neuradno veleposlaništvo nepriznanega Tajvana, se namreč sooča s prav tako neformalnimi, a ostrimi sankcijami Kitajske.
@globaltimesnews new title suggestion: "Crazy, tiny country triggers snowflake #China!"
— Rokas (@hellorokas) August 20, 2021
Lithuania will pay the price for making radical moves on the Taiwan question - Global Times https://t.co/DHRwONJVlB
In zato je Litva nato moledovala za solidarnost celotno EU, ki bi se po njeni oceni morala upreti »gospodarskemu pritisku Kitajske«.
Litovskim podjetjem v farmacevtskem, elektronskem in živilskem sektorju, ki pošiljajo svoje izdelke na kitajski trg, je bil namreč »dejansko prepovedan vstop na kitajski trg,« se je v pismu Komisiji EU 6. decembra pritožil litovski zunanji minister Gabrielius Landsbergis.
Kitajska je zavrnitev pošiljk iz Litve izvedla z zavrnitvijo carinjenja v svojih uradih v Pekingu in Šanghaju – ne da bi o sankcijah uradno obvestila Vilno.
foundation stone has been laid for a new factory of Slovenia's ultra-light aircraft maker Pipistrel in Jurong, China. The investment with a Chinese partner, also features an airport and an apartment complex, is worth over one billion euro, while Pipistrel will invest EUR 350m. pic.twitter.com/JS60K46uAI
— Slovenian Consulate South Australia (@SlovenianA) April 12, 2018
Odpiranje predstavniškega urada Tajvana, ki je neuradno veleposlaništvo, je tako dobilo svoj neuradni, a očitno precej boleč odgovor iz Pekinga.
Po prepričanju Litve pa gre za »politično motiviran, hud gospodarski pritisk Kitajske brez primere.«
»Te dejavnosti ... proti eni državi članici EU imajo neposreden vpliv na celotno EU in našo skupno trgovinsko politiko. Zato bi vas vljudno prosil, da posredujete v imenu Litve z namenom reševanja trenutnih razmer,« je Landsbergis vprašal institucije Evropske unije.
![Rumeni robot, dostavljač paketov, Kitajska](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/rumeni-robot-dostavlja-posta_0.jpg)
Povedano drugače: Litva je solirala in s Kitajsko povzročila diplomatski spor, ki naj bi ga potem - reševala in posledice nosila celotna Evropska unija.
V Sloveniji se še dobro spomnimo, kako zelo nam je EU pomagala pri reševanju spora s Hrvaško, ob tem celo članico EU.
If used, it will be a bomb in terms of EU-China relations. If not used, the new anti-coercion instrument will die out as soon as born
— Alicia GarciaHerrero (@Aligarciaherrer) December 8, 2021
Ampak nekaj znakov kaže, da bo tokrat morda drugače in da bo Litva za svoje avanture in dvostranske konflikte, ki jih je celo sama sprožila, vendarle nagrajena s podporo Evropske komisije.
Kitajske sankcije je namreč že kritiziral evropski visoki predstavnik za zunanjo politiko, odzvala pa se je tudi Komisija EU.
Lithuania, which was trying to anger China, then got literally erased from PRC’s customs system, hence removed from big portion of international trade. Now they’re “boycotting”. Sounds like a loser’s club. But why Scotland? https://t.co/jd163mVHNE
— Ruiseach (@anruiseach) December 8, 2021
»EU meni, da predstavništvo Tajvana, ki ni veleposlaništvo ali konzulat, ne bi smelo biti problematično,« je dejala tiskovna predstavnica EU in napovedala preverjanje, ali so kitajski ukrepi skladni z WTO.
Težava je le v tem, da o tem, kaj je in kaj za njih ni problematično – v tem primeru odloča Kitajska, ne EU.
Litva ima sicer podporo za svojo politiko tudi s strani ZDA, ki so novembra Litvi že odobrile izvozno kreditno pogodbo v višini 600 milijonov dolarjev (571 milijonov evrov), da bi ji pomagale nadomestiti izgube na Kitajskem.
Toda Global Times, poluradno glasilo kitajske vlade, se je prejšnji vikend temu posmehoval v seriji zgodb.
![Glede Tajvana so pogledi ZDA in Kitajske popolnoma nasprotni Glede Tajvana so pogledi ZDA in Kitajske popolnoma nasprotni](https://insajder.com/sites/default/files/tajvanxibiden.jpg)
»To je le pljunek v morje,« so zapisali v nedeljo in poudarili, da je bila v hipu uničena trgovina med Litvo in Kitajsko vredna več kot 2 milijardi dolarjev na leto.
Nekaj podobnega pa sedaj najbrž čaka tudi Slovaško, potem ko je 43-članska slovaška trgovinska delegacija ta teden odšla v Tajpej.
Bravo talent. Razpidit si šel Kitajce. Itak. Sej so sam največja velesila. Čim več pizdarij nared preden greš u zgodovino...
— Ubermraz (@Ubermraz) January 19, 2022
Ker se je že septembra o tem problemu javno oglašal tudi Janez Janša in pozival na solidarno sankcioniranje Kitajske smo že tedaj ocenili, da ni izključeno, da bo kakšno podobno »pametno« potezo kmalu potegnila tudi slovenska diplomacija.
Slovenia is the latest tiny European country with plans to strengthen its trade ties with Taiwan — ignoring China's "one China" policy.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) January 18, 2022
https://t.co/MM6HoMzwSK
In to se je sedaj res zgodilo.
Who knows Slovenia, just don't talk to much put them in the same place as Lithuania.
— Steve Eleke (@SteveEleke) January 19, 2022
Zaradi takih potez je »na ledu« tudi osnutek pogodbe o naložbah med Kitajsko in EU, ki je še najbolj skrbel – Washington.
Vse torej kaže, da evropsko politiko zaostrovanja odnosov s Kitajsko zaradi spornega vprašanja Tajvana in interesov ZDA še vedno dirigirajo v Washingtonu, ob pomoči držav »Nove Evrope« ter asistenci Evropske komisije, hkrati pa v - škodo celotne EU.
Primer Litve nazorno kaže, da Vilna pleše po taktih ZDA, ki pa ji finančno izgubo - pokrivajo le deloma...
— Zhang Heqing (@zhang_heqing) January 18, 2022
In sedaj Slovenijo na to pot konflikta z državo, ki je največja proizvajalka praktično vsega na svetu, potiska tudi predsednik slovenske vlade...