REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin in mediji: Rusija se »nima kam umakniti«, v NATO pa naj pazijo, da se ne bodo »spremenili v radioaktivni pepel«

Putin in mediji: Rusija se »nima kam umakniti«, v NATO pa naj pazijo, da se ne bodo »spremenili v radioaktivni pepel«Predsednik Rusije ne izključuje, da bi »agresija pod vodstvom ZDA lahko vodila v jedrsko vojno.« Vir: Twitter

Dmitrij Kiseljov, medijski mogotec, ki pogosto sporoča stališča ruskih oblasti je opozoril, da bi agresija pod vodstvom ZDA lahko privedla do jedrske vojne in opozoril, da se bodo v zvezi NATO »vsi spremenili v radioaktivni pepel.«

Medijski mogotec, znan kot Putinov glasnik, je poudaril, da bi »agresija pod vodstvom ZDA lahko vodila v jedrsko vojno

NATO paktu je sporočil, da naj se umakne, in dodal: »V nasprotnem primeru se bodo vsi spremenili v radioaktivni pepel.«

Da misli resno pa je dal vedeti tudi Vladimir Putin, ki je visokim častnikom ruske vojske pravkar sporočil, da bo Moskva sprejela »vojaške ukrepe« kot odgovor na napetosti z Zahodom.

Rusija si prizadeva, da bi preprečila krepitev Ukrajine z zahodnim orožjem.

Putin graja prizadevanje t. i. Zahoda, da bi Ukrajino okrepil z orožjem in vojaškim usposabljanjem.

Predsednik Rusije je dejal: »V primeru, da se bo očitno agresivna linija naših zahodnih kolegov nadaljevala, bomo sprejeli ustrezne povračilne vojaško-tehnične ukrepe in se ostro odzvali na neprijazne korake. Želim poudariti, da imamo vso pravico do tega, imamo vso pravico, da sprejmemo ukrepe, ki so namenjeni zagotavljanju varnosti in suverenosti Rusije.«

Vzhodna Ukrajina - stanje 1.12.2021.jpg
Vzhodna Ukrajina - stanje 1. decembra 2021. Vir: Twitter

Ukrajina namreč že šest let ne izpolnjuje svojih obveznosti iz sporazuma v Minsku, pač pa od poletja naprej kopiči svoje sile ob mejah dveh separatističnih republik.

Rusija je v odgovor na to potezo ukrajinske vlade na mejah Ukrajine zbrala že preko 100.000 vojakov, njihovo končno število pa bi lahko bilo preko 175.000 vojakov.

Ukrajinski predsednik sedaj Rusiji ponuja »pogovore v katerem koli formatu«, ki pa Rusijo po šestih letih čakanja ne zanimajo več, saj zahteva, da se najprej določi vsebina pogovorov.

Zahodne države medtem oborožujejo ukrajinsko vojsko, njihovi inštruktorji pa šolajo ukrajinske vojake. Lani je na stotine britanskih padalcev prišlo v Ukrajino nedaleč od meje z Rusijo.

Ukrajinski predsednik sedaj Rusiji ponuja »pogovore v kateremkoli formatu«, ki pa Rusijo po šestih letih čakanja ne zanimajo več, saj zahteva, da se najprej določi vsebina pogovorov.

Britanska lovska letala ob tem sodelujejo pri patruljah nad baltskimi državami.

Putin zanika agresivne namere, toda analitike je vse bolj strah, da Rusija tokrat »ne blefira« in da se Putin ne bo umaknil, v kolikor bodo zahodne države negativno odgovorile na zahteve Rusije.

Rusija sedaj formalno zahteva konec širjenja zveze NATO proti ruskim mejam.

In prepoved nameščanja ofenzivnih sistemov v državah članicah zveze NATO, ki so to postale leta 1997 ali pozneje.

To seveda zadeva tudi Slovenijo.

Širitev zveze Nato do leta 2009
Širitev zveze NATO do leta 2009
Vladimir Putin je dejal, da Rusija nima prostora za umik v nasprotju z ZDA zaradi Ukrajine.

Vladimir Putin je v torek tudi dejal, da Rusija nima prostora za umik v nasprotju z ZDA zaradi Ukrajine in da bo prisiljena v oster odgovor, razen če Zahod opusti svojo »agresivno linijo.«

»To, kar delajo ZDA v Ukrajini, je pred našimi vrati ... In razumeti bi morali, da se nimamo več kam umakniti. Ali mislijo, da bomo le mirno gledali? Če se bo nadaljevala agresivna linija naših zahodnih kolegov, bomo sprejeli ustrezne vojaško-tehnične ukrepe in se ostro odzvali na neprijazne korake,« je dejal Putin.

Putin ni navedel narave teh ukrepov, vendar gre najbrž za tiste, ki jih je pred tem napovedal tudi namestnik zunanjega ministra Sergej Rjabkov, ki je opozoril, da bi Rusija lahko prerazporedila jedrske rakete srednjega dosega v Evropi.

Pri tem pa je težava v tem, da to ni vse, kar načrtuje Moskva, ki je očitno ne bodo ustavile niti grožnje s sankcijami in celo to, kar so pred leti v Rusiji že ocenili kot causus belli za vojno – izključitev iz sistema SWIFT.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek