nedelja, 09. februar 2025 leto 30 / št. 040
Pred 300 leti usmrčene čarovnice na Škotskem bodo pomiloščene, kdaj pa bodo v Sloveniji?
![Pred 300 leti usmrčene čarovnice na Škotskem bodo pomiloščene, kdaj pa bodo v Sloveniji?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/carovniceprocesi.jpg?itok=GBMQxPAs)
Škotske čarovnice, usmrčene pred 300 leti zaradi »zlobnih« urokov, ali »seksa s hudičem« bodo pomiloščene.
Poslanski predlog zakona o tem vprašanju v škotskem parlamentu ima namreč podporo administracije prve škotske ministrice Nicole Sturgeon.
Veliki škotski lov na čarovnice se je sicer začel leta 1597, takoj po tem, ko je škotski kralj James IV sprejel zakone o čarovništvu. To je sprožilo pogrome po vsej deželi, v katerih so nato ubili okoli 400 ljudi, večinoma žensk in deklet, obtoženih različnih prestopkov.
Pregon se je nato nadaljeval in na tisoče žensk, obtoženih čarovništva na Škotskem, je bilo med letoma 1563 in 1736 ubitih v skladu z Zakonom o čarovništvu.
Sedaj bodo njihova imena posmrtno »očiščena«, saj jih čaka pomilostitev.
![Čarovniški procesi, prva naloga poprave krivic Svete inkvizicije Čarovniški procesi, prva naloga poprave krivic Svete inkvizicije](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/lipovsekcarovniski.jpg)
Po besedah Natalie Don iz škotske nacionalne stranke MSP, bi zakon lahko sprejeli že prihodnje poletje.
Peticija, ki sta jo v začetku letošnjega leta vložili Claire Mitchell QC in pisateljica Zoe Venditozzi v okviru kampanje za pomilostitev škotskih čarovnic, ki se je začela na mednarodni dan žena 2020, zahteva pomilostitev, uradno opravičilo in spomenik v znak priznanja škotskim čarovnicam.
V svojem odgovoru na peticijo je škotska vlada priznala, da je bil Zakon o čarovništvu iz leta 1563 –, ki je na Škotskem veljal vse do leta 1736 – diskriminatoren.
»Vsem gre za ozaveščanje o tem, kaj se je zgodilo usmrčenim ženskam, in za pravilno beleženje zgodovine tega, kar se je zgodilo tem ženskam. Obtoženi so bili ranljivi člani družbe, ki so jih uporabili kot grešne kozle –, če ne prepoznamo svoje preteklosti in se ne spopademo z njo, potem delamo iste napake,« je opozorila Claire Mitchell.
Ocenjuje se, da je bilo 4000 ljudi obtoženih čarovništva. Polovico so jih usmrtili.
To je bil drugi od petih nacionalnih »lovov na čarovnice« v škotski zgodovini, ki se je izvajal pod nadzorom kraljevih komisij.
This is the face of a Scottish 'witch' who died in 1704.
— MagpieintheMoonlight (@MagpieMoonlight) June 26, 2019
Lilias Adie "confessed" to witchcraft and having sex with the devil but died in her cell before she could be burned. The facial reconstruction was made at the University of Dundee using photos of her skull #WitchWednesday pic.twitter.com/EHJbsJba5W
Podobna pobuda je bila nedavno podana na Norveškem.
V času čarovniških procesov je bilo tudi v Sloveniji obtoženih okoli 1000 ljudi.
Prevladovale so večinoma ženske - zeliščarke, porodničarke in babice.
![Čarovniški proces Čarovniški proces](https://insajder.com/sites/default/files/carovniski4.jpg)
Najhujši pregoni so bili na območju med Muro in Dravo.
Prvi proces pod obtožbo čarovništva na Slovenskem je potekal v Celju, leta 1427 proti Veroniki Deseniški.
Vendar na njem še ni bilo povsem pravih čarovniških obtožb in se razlikuje od poznejših. Prvi večji čarovniški proces je bil leta 1546 v Mariboru.
Vlada naj pojasni pravno podlago in kje je dobila naslove.
— Uroš (@Uros_Uros_) December 20, 2021
Zaradi čaranja je bilo tedaj sežganih približno deset oseb.
Območje med Muro in Dravo je bilo nedvomno prizorišče hudih pregonov, posebno pred sodišči v Ljutomeru, Mariboru, Hrastovcu in Gornji Radgoni.
Valvasor poroča, da naj bi sredi sedemdesetih let 17. stoletja zaradi čarovništva požgali celotno vas Bočkovo na Notranjskem.
![Čarovnice, kot jih je videl Goya Čarovnice, kot jih je videl Goya](https://insajder.com/sites/default/files/goya_-_el_aquelarre_museo_lc3a1zaro_galdiano_madrid_1797-98.jpg)
Procesi so se odvijali tudi drugod, v Laškem, Celju, Krškem, Poljanah, Ribnici, na Snežniku, v Ljubljani, Škofji Loki in drugje.
Sodniki so imeli tedaj enostavno delo.
Sami sodniki preiskave namreč niso vodili, ampak posebni preiskovalci s »krvnikom« in njegovim hlapcem.
Priznanje, kronski dokaz, je bilo izsiljeno z mučenjem.
Če se že odpravljajo krivice komunizma, bi se lahko morda tudi v Sloveniji, morda v Zavodu 8. marec in še kje lotili te zgodbe in dosegli pravno rehabilitacijo žrtev prejšnjih avtokratskih sistemov in Cerkve.
Za odkrivanje čarovnic so uporabljali Lucijin stolček izdelan iz devetih vrst lesa in oseba, ki je pri polnočnici stopila ali sedla na stol, je med navzočimi prepoznala coprnico! pic.twitter.com/YFUR6U6JGF
— Lisztov inštitut Ljubljana (@Lisztljubljana) December 13, 2021
Opravičilo in kakšen spomenik v Sloveniji bi bila prav tako primerna, kajti želja po montiranih procesih, ki jih zmeraj izvajajo tisti, ki imajo moč - je skozi stoletja ostala enaka.