REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bizarno: Anton Bebler, zaslužni šef Atlantskega sveta z 20-letno zamudo končno priznal, da je NATO - agresorski!

Bizarno: Anton Bebler, zaslužni šef Atlantskega sveta z 20-letno zamudo končno priznal, da je NATO - agresorski!Anton Bebler in posledice delovanja NATO pakta, ki ga je (v zadnjih letih) vneto zagovarjal. Vir: Twitter

Da je bolje pozno kot nikoli dokazuje tudi dr. Anton Bebler, nekdanji teoretik »splošnega ljudskega odpora« in »oboroženega ljudstva«, nato pa ognjevit zagovornik vstopa Slovenije v zvezo NATO.

Enako vztrajno je zagovarjal tudi »humanitarne intervencije« ZDA, v katerih so Američani »osvobajali« številne države in povzročili ogromno število smrtnih žrtev.

Avtor knjige »Marksizem in vojaštvo« in epohalnega dela »O teoretični misli Edvarda Kardelja o vojni in miru«, danes zaslužni profesor FDV-ja je bil svoj čas kot predsednik Atlantskega sveta (ki se je nato prelevil v »evro« - atlantski svet) eden od najbolj vidnih strokovnjakov, ki so pred letom 2003 zagovarjali širitev zveze NATO in vstop Slovenije v to organizacijo, bombardiranje ZRJ in druge vojne te zveze »izven območja« držav članic, ki so bile vse po vrsti opravljene tudi v nasprotju z mednarodnim pravom…

Toda na stara leta je – z okoli 20 do 30-letno zamudo – vendarle postal nekoliko kritičen tudi do zveze NATO, katere širitev je tako vztrajno zagovarjal.

Profesor, ki se je obračal po političnem vetru in je oportunistično in zmeraj v skladu z vodilno ideologijo politične smetane družbe včasih zagovarjal marksistično vojaštvo, drugič pa humano poslanstvo zveze NATO je na vsej črti pogrnil na zgodovinskem testu iz - strokovnosti.

Prelomna točka je bil očitno poraz zveze NATO v Afganistanu.

Ta je bil povsem jasen tudi popolnim nestrokovnjakom, zato je bil profesor očitno prisiljen obrniti ploščo.

Pa še to je naredil previdno, več kot tri mesece potem, ko je umik iz Afganistana kot največji poraz zveze NATO v njeni zgodovini opredelil Janez Janša, tako da je bila kritika NATO pakta tudi v vrstah njegovih zvestih zagovornikov očitno že dovoljena.

V nedavnem prispevku Mihe Lampreta za Radio Slovenija je nato Anton Bebler potožil, da v 1. členu Severnoatlantske pogodbe, ki je bila 4. aprila leta 1949 sestavljena v Washingtonu, piše, da se pogodbenice zavezujejo, da vse mednarodne spore, v katere bi bile lahko vpletene, rešujejo miroljubno, kot določa Ustanovna listina OZN-a.

Bebler je v isti sapi izrazil svoje razočaranje nad nespoštovanjem tega člena s strani zavezništva, ki ga vse do poraza zveze NATO v Afganistanu ni kaj pretirano motilo.

Anton Bebler
Anton Bebler. Vir: Twitter

»V času, ko je NATO že doživljal svoj politični poraz v Afganistanu, je junija letos objavil deklaracijo, eno od številnih, vsakič jo objavi ob vrhu, v kateri je v 1. členu znova zapisal, da je NATO obrambno zavezništvo, ki skrbi za mir in varnost v Evroatlantskem območju. V 2. členu pa je zapisal, da je najuspešnejše zavezništvo v zgodovini, ob tem, ko je doživel politični poraz v Afganistanu. Ta politični poraz zanika obe trditvi: NATO z agresijo in okupacijo Afganistana daleč od Evroatlantskega območja ni deloval kot obrambno zavezništvo, ker Afganistan ni ogrožal nobene države članice Nata, tudi ZDA ne. In drugič – je deloval v nasprotju z obveznostmi držav članic Nata, v 1. členu pogodbe piše, da bodo spore z drugimi državami razreševale na miroljuben način. Tokrat ni šlo za miroljubno reševanje. NATO je služil geopolitičnemu interesu ZDA in je s to vojno sprožil še en begunski val, tako kot ga je po svojem napadu na podlagi lažnih obtožb na Irak, ko je sprožil še en begunski val v napadu ob kršitvi resolucije VS-ja na Libijo. S tem je deloval zoper interese evropskih članic Nata, zoper interese EU-ja in tudi republike Slovenije,« je v svoji zapozneli oceni dejal zaslužni profesor Anton Bebler.

Nato bombardiranje Srbije
NATO bombardiranje Srbije. Vir: Twitter

Njegova ocena je sicer popolnoma točna, težava je le, da ima pridih samokritičnosti, saj so na točno takšno delovanje zveze NATO mnogi tudi v Sloveniji (na primer predvsem strokovnjaki Mirovnega inštituta v knjigi »Ne NATO – Mir nam dajte!«) opozarjali že pred nekaj desetletji, ko jih je taisti profesor kritiziral in prikazoval kot nevedneže in rusofile.

Še huje, prikazoval jih je, na primer leta 2002 v Teoriji in praksi, tudi kot »radikalne pacifiste, kulturniške amerikanofobe, nasprotnike potrošništva, anarhiste, protiglobaliste, neomarksistične dogmatike, trockiste, protizahodnjake, protikapitaliste, protiimperialiste, člane Komunistične partije Slovenije… ksenofobe, zastojnkarje, rusofile, srbske nacionaliste, srbofile in nasploh nasprotnike vsake vladne politike.«

Napadi čanic NATO v nasprotju z listino OZN so se mu tedaj zdeli smiselni, če so širili demokracijo ali bili humanitarni.

Na uničenje, ki ga je NATO povzročil že leta 1999 s svojo humanitarno intervencijo se je požvižgal in jo opravičeval.

In šele potem so prišli na vrsto Irak, Sirija, Libija...

Nato, napad na ZRJ - posledice
Nato, napad na ZRJ - posledice. Vir: Twitter

Še posebej so ga motile do zveze NATO kritične naslovnice in notranje strani tednika Mladina, ki ji je Bebler očital »neokusno protinatovsko propagando.«

V številnih nastopih in člankih v tem času je na vso moč in povsem nekritično hvalil in obračunaval z vsemi, ki so zvezo NATO in njeno širjenje kritizirali.

Ima zagotovo velike zasluge za to, da je Slovenija vstopila v to agresorsko zvezo, ni pa seveda res, kot poskuša to zdaj predstaviti Bebler, da je NATO šele v zadnjem času nenadoma spremenil način svojega delovanja.

NATO je Bebler na vso moč in povsem nekritično hvalil, in obračunaval z vsemi, ki so zvezo in njeno širjenje kritizirali.

NATO je izven mandata VS OZN pričel prvič (ob protestih Rusije) bombardirati že leta 1995 v BiH, nato pa je s to prakso nadaljeval v številnih drugih državah.

Beblerjeva zamudna sodba o pravi naravi in delovanju zveze NATO zato danes deluje nekoliko bizarno in smešno, morda celo še bolj smešno, kot se je nekoč zdelo dejstvo, da je kritikom zveze NATO očital komunizem in rusofilstvo prav on, ki je mladost preživel v Rusiji in prišel skorajda do penzije na FSPN/FDV-ju s komunističnimi predavanji o obramboslovnih idejah Edvarda Kardelja in maksističnem oboroženem ljudstvu.

Toda očitno so imeli njegovi idejni nasprotniki, srbofili, rusofili, anarhisti in vsi ostali notranji sovražniki še kako prav.

Profesor, ki se je obračal po političnem vetru in je oportunistično zmeraj v skladu z vodilno ideologijo politične smetane včasih zagovarjal marksistično vojaštvo, drugič pa humano poslanstvo zveze NATO (odvisno od zgodovinskih trendov in lukrativnih finančnih vzpodbud vodilnih v državi) pa je, to je danes jasno kot beli dan, na vsej črti pogrnil na zgodovinskem testu iz - strokovnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek