REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Katastrofalna napaka in nova težava z aplikacijo NIJZ: Uporabniki poročajo o »izginulih« potrdilih PCT!

Katastrofalna napaka in nova težava z aplikacijo NIJZ: Uporabniki poročajo o »izginulih« potrdilih PCT!PCT potrdila - izginila iz aplikacije zVEM?! Vir: Twitter

Za dokazovanje izpolnjevanja pogoja PCT so seveda nujna dokazila – in praviloma imajo potrdila o tem ljudje na svojih mobilnih telefonih, v aplikaciji zVem, ki jo je izdal NIJZ.

Dostopna je preko tržnic za pametne telefone s sistemom Android ali Apple.

Toda sedaj se je pokazalo, da je zelo modra odločitev, če nosite s seboj to potrdilo tudi v papirnati obliki!

In zakaj?

Več uporabnikov aplikacije je namreč zatrdilo, da so jim potrdila »izginila« iz aplikacije, verjetno zaradi nadgradnje programske opreme.

Uporabniki so besni in se sprašujejo, kako je mogoče, da vlada in NIJZ ne znata pripraviti niti delujoče aplikacije, nujno potrebne za dostop do cele vrste ustanov in uslug.

Nekateri imajo zaradi te katastrofalne napake tudi velike stroške ter izgubljajo čas in denar.

Pri tem težava očitno ni na strani uporabnikov - aplikacijo so namreč v telefone naložili točno tako, kot je to zahteval NIJZ.

Navodila o tem (pismeno) delijo tudi na vseh cepilnih mestih.

To pa ni edini problem z aplikacijo zVem NIJZ.

Izkazalo se je, da so nekatere digitalne ključe, verjetno v tujini, nepridipravi tudi ukradli, na ta način pa se lahko tudi za poljubne osebe ustvari digitalno potrdilo, ki je seveda lažno, deluje pa kot pravo.

Da bi to dokazali, so si nekateri namestili potrdila za Miki Miško in Adolfa Hitlerja, oba »dvakrat cepljena.« Aplikacija ju je prepoznala kot - veljavni.

Facebook pa je ob tem zaradi kršitev pravil skupnosti ob objavi te novice - zaradi omenjanja Hitlerja - nekatere uporabnike takoj blokiral.

In vse to se dogaja z aplikacijo, kjer so samo za njeno lokalizacijo porabili več kot milijon evrov davkoplačevalskega denarja...

Na NIJZ smo že poslali vprašanja, zakaj se to dogaja?

Odgovorili so nam tako: »Aplikacija zVem normalno deluje. Pri nadgradnji so se nekaterim uporabnikom androida lahko izbrisali podatki iz lokalne zbirke potrdil DCP, ki jih je treba ponovno naložiti, ali ponovno aktivirati aplikacijo. EU DCP potrdila zagotavljajo zanesljivo preverjanje izpolnjevanja PCT le s hkratnim preverjanjem osebnih dokumentov.«

Z drugimi besedami, NIJZ je žal celo očitno napako popravil na najbolj enostaven način - tako, da jo je razglasil za nenapako in nekaj najbolj običajnega na svetu.

Glede na lažna potrdila Miki Miške, Adolfa Hitlerja pa so so pojasnili: »Omenjeno niso veljavna potrdila, ker niso podpisana. V zVem app pa se lahko uvozijo, ampak aplikacija za preverjanje jih ne prepozna kot veljavna. Tega se zavedamo, ampak to ni varnostna luknja. Potrdila so bila vedno namenjena uporabi skupaj z izkaznico.«

Glede druge zadeve je tako, da ne bo držalo, da jih aplikacija ne prepozna kot veljavne, saj je to dokazano s posnetki aplikacij.

Milan Krek - izjava
Razvpita Krekova obljuba. Vir: Posnetek zaslona RTV SLO

Glede izginjanja potrdil - očitno ob nadgradnjah Androida - pa je nenavdno, da se izbris ne šteje za napako, ampak za nekaj povsem običajnega.

Ob nadgradnji sistema Android namreč nikoli ne instaliramo na novo vse aplikacije, ker bi se le-te izbrisale.

Ob nadgradnji sistema Android namreč nikoli ne instaliramo na novo vse aplikacije, ker bi se le-te izbrisale, na telefonu ostanejo tudi vse ostale fotografije in dokumenti, ki jih imamo shranjene, izginjanje potrdila PCT se dogaja le v aplikaciji zVem in to seveda ni nekaj običajnega.

Z drugimi besedami, NIJZ je žal celo očitno napako popravil na najbolj enostaven način - tako, da jo je razglasil za nenapako in nekaj najbolj običajnega na svetu.

Kar je seveda daleč od resnice.

Zdi se, da razvijalci programske opreme res želijo, da se jim vsaka nadgradnja ob že itak visokih honorarjih - plača še posebej.

Ljudem, ki so nenadoma ostali brez uvoženih datotek pa takšna pojasnila prav nič ne pomagajo, pač pa jih, nasprotno, še bolj utrjujejo v prepričanju, da so institucije, ki skrbijo za naše zdravje nekompetentne in nesposobne.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek