sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Nesolidarno: Voditelji EU se Veliki Britaniji v zadnjem času izogibajo, Janša pa je kljub temu obiskal Johnsona
![Nesolidarno: Voditelji EU se Veliki Britaniji v zadnjem času izogibajo, Janša pa je kljub temu obiskal Johnsona](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/johnsonjansa.jpg?itok=vsfz4Cux)
Premier Janez Janša se mudi na delovnem obisku v Londonu, kjer se z britanskim kolegom Borisom Johnsonom pogovarja tudi o poglobitvi političnega sodelovanja med državama.
Teme obiska so bile po navedbah kabineta povezane s sodelovanjem med državama v luči predsedovanja Slovenije Svetu EU in predsedovanja Združenega kraljestva podnebni konferenci COP26, govor pa je bil tudi o aktualnih zunanjepolitičnih temah, predvsem položaju v Afganistanu in na Zahodnem Balkanu.
Med samim obiskom sicer ni bilo dogovorjenega nič pretresljivega.
bro like slovenia is such a small country who even cares.. can we talk with real countries like new Zealand and Canada... countries with real leaders... boris could learn a thing or two...
— Steve Wilks (@StevenWilks990) September 30, 2021
Velika Britanija več ni članica EU, odnosi med Evropsko unijo in to državo pa so zaradi zapletov pri uresničevanju severnoirskega protokola in nedavnega sporazuma AUKUS, ki je prizadel članico EU Francijo močno ohlajeni.
Da sta se premierja pogovarjala o močnih dvostranskih odnosih v zadnjih 30 letih, vključno na področju trgovine in zunanje politike, so sicer sporočili tudi iz Downing Streeta.
Article 16 makes clear the UK can take unilateral action if there are “serious economic, societal or environmental difficulties or diversion of trade”. All are now present in Northern Ireland.
— Iain Duncan Smith MP (@MPIainDS) October 1, 2021
For the integrity of the Union, we must invoke Article 16.https://t.co/qP10LAEV1R
Vendar smo lahko slišali zgolj običajne fraze, na primer, da sta se Janša in Johnson strinjala o potrebi po spodbujanju stabilnosti in napredka na Zahodnem Balkanu.
Ob tem sta Janša in Johnson kramljala še »o pomembni vlogi cepiv pri zaščiti ljudi in odpiranju gospodarstev«, se »strinjala o pomenu boja proti napačnim informacijam glede cepiv«, o podnebnih spremembah in poglabljanju kulturnih vezi.
Janša je nato obiskal tudi Nacionalni center za kibernetsko varnost in se srečal z njegovim vodstvom, srečal pa se je tudi z Joaom Valom de Almeido, vodjo delegacije EU-ja pri Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske.
17.9. 2021
— Sergij (@2021m2021) September 29, 2021
PV Janša - Macron,Sanchez, Plenković, Draghi, Mitsotakisom
23.9. Pence,Vučič,Dodig
PV Janša z Višegrajci je itak na ti.
...in jutri Boris Johnson pic.twitter.com/f3uGdsXIov
Kar pri Janševem obisku preseneča, ni to, da je Johnsona obiskal, pač pa da ga je obiskal prav zdaj.
Vse kaže, da je tudi slovenski predsednik vlade izbral »Pahorjevo diplomatsko taktiko« in tuje voditelje, ki vodijo večje države, obiskuje tedaj, ko ima EU z njimi zaostrene odnose in se jim drugi diplomati praviloma izogibajo.
Boris Johnson:
— Marcus Chown (@marcuschown) September 29, 2021
Panic Lying@mrjamesob pic.twitter.com/Kd2SC50miT
Borut Pahor to rad počne npr. z obiski v Turčiji, kjer se je večkrat srečal z Recepom Tayyipom Erdoğanom in to prav tedaj, ko je EU najbolj odločno obsojala njegovo politiko zlorabe beguncev.
![Maja med Veliko Britanijo in Irsko Maja med Veliko Britanijo in Irsko](https://insajder.com/sites/default/files/mejairskaeu.jpg)
Podobno ravna sedaj Janez Janša – k Johnsonu je očitno odšel prav v trenutku, ko so odnosi med EU in Veliko Britanijo ohlajeni in potekajo pogajanja o severnoirskem protokolu, medtem ko so največje evropske države nezadovoljne tudi z novim britanskim povezovanjem v zavezništvu AUKUS, iz katerega so izključene.
Določila začasnega protokola so pravkar iztekla, Velika Britanija pa je, namesto da bi se dogovorila z EU o podaljšanju ali izpolnjevanju svojih obveznosti prehodno obdobje enostransko podaljšala.
In s tem prekršila pogodbo z EU.
Še prej pa je grozila, da bo od severnoirskega protokola na podlagi člena 16 enostavno odstopila.
Zaradi česar bi EU morala na meji Republike Irske zahtevati uvedbo - mejnih kontrol, kar pa bi lahko znova povzročilo razmah uporov in celo terorizma.
This extension of the grace period expires today.
— Justin I'Onn (@justinionn) September 30, 2021
The Guardian's headline in this article is misleading. The UK has chosen to ignore the expiry date, and did not negotiate a further extension with The EU.
No UK news media appears to be reporting this.https://t.co/sqlHVkNajU
Da je britanski premier zaradi svoje politike precej osamljen in nepriljubljen tako doma kot po svetu, pa kaže tudi seznam obiskov tujih državnikov pri Borisu Johnsonu.
Med evropskimi voditelji se je Johnson maja srečal z madžarskim premierjem Viktorjem Orbánom in junija sprejel na poslovilni sprejem odhajajočo nemško kanclerko Angelo Merkel, toda drugih voditeljev članic EU na tem seznamu ni.
Johnson se je sicer junija sestal s črnogorskim predsednikom ter gostil voditelje G-7 in se srečal tudi z italijanskim premierjem, toda večina njegovih visokih gostov prihaja izven Evrope.
Has he come to drive lorry
— Jimmyfitz (@jamesfitz67) September 30, 2021
Tako se je Johnson srečal s somalijskim, kenijskim in kurdistanskim (v Iraku) predsednikom vlade, z bahrainskim, japonskim in avstralskim premierjem in še vrsto predsedniki držav, toda med njimi – ni tistih iz članic EU.
To je tako posledica brexita kot tudi ohlajenih odnosov med Veliko Britanijo in EU.
Northern Ireland's Unionist parties formed an alliance against the contentious Northern Ireland Protocol of the wider EU Withdrawal Agreement, signing a statement that warns of the damage the settlement will do to the region. https://t.co/vvHwV3e6kb
— ANews (@anews) September 28, 2021
Janša se je, na primer, v Veliki Britaniji oglasil prav na dan, ko je za vse državljane EU postalo nemogoče potovanje v Veliko Britanijo zgolj z osebno izkaznico.
In samo dva dni zatem, ko so unionistične stranke na Severnem Irskem oblikovale zavezništvo, ki zahteva odstranitev severnoirskega protokola, ki je bil mukoma izpogajan v treh letih po britanski odločitvi, da zapusti EU.
Povedano drugače je Johnson Janši, ki je odšel na vsebinsko prazen zunanjepolitični izlet do Velike Britanije naredil uslugo, ker se je lahko nekoliko odpočil od domačih tem, istočasno pa je bila to tudi poteza, ki je koristila Johnsonu, ki se v zadnjem času ne more pohvaliti z obiski s Stare celine.
What a corrupt little man he is https://t.co/eEuwp0OK8B
— ALASTAIR CAMPBELL (@campbellclaret) September 30, 2021
Prav tako pa je očitno, da Janša, podobno kot Viktor Orbán, njegov predhodnik pri Johnsonu, najraje hodi na obiske ali na vzhod Evrope ali pa izven EU, saj ima na zahodu EU le malo sogovornikov, s katerimi se strinja.
Po drugi strani pa je Janševa poteza tudi na zunanjepolitičnem področju izrazito nesolidarna in nasprotuje interesom največjih držav EU.
A poll by YouGov asked who was at fault. Some 23% said the government. Nearly half said the media https://t.co/H3KNUTsHj8
— The Economist (@TheEconomist) October 1, 2021
Zagotovo pa bi bil lahko ta obisk za predsednika slovenske vlade tudi podučen, če si je morda ogledal dolge kolone avtomobilov pred bencinskimi servisi v državi, ki jo je obiskal.
I’d laugh if life under @BorisJohnson weren’t so bloody tragic. pic.twitter.com/cRr9vwF3Dm
— Tim Walker (@ThatTimWalker) September 26, 2021
V državi z najbolj liberalnimi tradicijami namreč lahko pravkar vsi opazujejo prizore, ki jih tudi Janša najpogosteje povezuje - s komunizmom.