ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Talibani v predsedniški palači: »Obvladujemo ves Afganistan!« Islamisti vstopili v Kabul, pripravlja se prenos oblasti
Potem ko so talibani vstopili v Kabul, edino večje mesto, ki je bilo pod vladnim nadzorom, so se odpravili proti predsedniški palači, da bi pripravili »prenos oblasti«.
Talibanski uradniki pravijo, da zdaj imajo popoln nadzor nad celotnim ozemljem Afganistana, poroča Al Arabiya.
Taliban have started entering Kabul from all sides as they have the city entirely surrounded, the Afghan Interior Ministry has said#Afganisthan pic.twitter.com/S4iQiYfRKX
— Raouf Dar | دوف رشید ڈار (@Raoufdar) August 15, 2021
Talibanski uporniki so po zlomu zahodnega mesta Herat ujeli tudi nekdanjega vodjo mudžahidov, doslej pa poveljnika afganistanske policije Mohammada Ismaila Khana.
Khan, znan kot Heratski lev, se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja boril proti Sovjetom in je bil ključni član Severnega zavezništva, katerega vojaki so leta 2001 ob podpori Združenih držav Amerike strmoglavili tedanjo talibansko oblast.
Arrival of the first vehicle of Afghan Taliban at Torkham Gate. Afghan Army has left the area. Frontier Corps of #Pakistan #KP soldiers are standing gaurd at the crossing. #Kabul#Taliban#Talibans#Afghanishtan#Afghans pic.twitter.com/Vq7ijaas3g
— shahmir khan (@shahmir52_khan) August 15, 2021
Afganistanski vršilec dolžnosti notranjega ministra Abdul Sattar Mirzakwal sicer zagotavlja, da bo tranzicija oblasti potekala mirno, varnostne sile pa bodo ostale navzoče, da bi »zagotovile varnost Kabula«.
CNN poroča, da trenutno potekajo pogajanja med vlado in talibani in da bo imela prihodnja administracija »najverjetneje« tudi predstavnike iz vrst talibanov skupaj z nekaterimi ostanki iz vlade in administracije dosedanjega afganistanskega predsednika Ashrafa Ghanija.
And We Left Them Billions of $$ In Defense Weaponry? pic.twitter.com/gbWFQnqEJ5
— Red Walrus (@_RedWalrus_) August 14, 2021
Po poročanju medijskega portala Middle East News se pričakuje, da naj bi predsednik Ashraf Ghani v naslednjih urah odstopil.
Ghani je, po poročanju lokalnih medijev, že pobegnil v Tadžikistan.
#BREAKING - Unconfirmed video purportedly showing #Afghanistan’s President Ashraf Ghani leaving the country for #Tajikistan. #Taliban #AfghanistanBurning #Kabul #BlackDay #Pakistan
— عَبَدَالَلَهَ ابَوًّطَالَبَ (@Abdullah2__1) August 15, 2021
This is heart breaking pic.twitter.com/Qw3fN3OsWC
Mesto predsednika naj bi prevzel talibanski verski voditelj (mula) Abdul Ghani Baradar.
Po navedbah virov iz predsedniške palače se predsednik Ghani trenutno pogaja z ameriškim odposlancem za mir Zalmayjem Khalilzadom in predstavniki zveze NATO.
Tiskovni predstavnik talibanov je prej dejal, da islamski militanti, potem ko so že vstopili v predmestje glavnega mesta, »pričakujejo miren transfer oblasti v prestolnici Kabul«.
— Oryx (@oryxspioenkop) August 12, 2021
Suhail Shaheen, tiskovni predstavnik talibanov je aktualni položaj komentiral za Al Jazeero, potem ko so afganistanski uradniki priznali, da so islamski skrajneži že prevzeli oblast v okrožjih Kalakan, Karabakh in Pagman.
V trenutku, ko mediji poročajo, da tuji državljani in Afganistanci, domačini, ki so bili del oblasti pod taktirko zahodnih sil, iščejo načine, kako bi rešili živo glavo pred talibani, je novica, da so talibani, po bliskoviti vojni v kateri so kot hišice iz kart padala druga za drugo vsa ostala velika mesta - že v glavnem mestu Afganistana - presunila svet.
Domačini, ki nimajo kam zbežati pred islamskimi skrajneži, se pripravljajo na prihod novih oblastnikov tako, da mrzlično skrivajo knjige, ženske pa kupujejo burke, poroča Economist.
In early July, as Taliban insurgents were seizing territory from government forces across Afghanistan, fighters from the group walked into the offices of Azizi Bank in the southern city of Kandahar and ordered nine women working there to leave https://t.co/NtZ8VXwych 1/6 pic.twitter.com/gXMI3oSsrB
— Reuters (@Reuters) August 13, 2021
Spomnimo, burka je muslimansko žensko oblačilo, ki telo pokriva od glave do tal. V Afganistanu je običajno modre barve.
Mreža na ravni oči omogoča ženski, da gleda, vendar hkrati njenega obraza ni mogoče prepoznati.
Iz že zasedenih področij prihajajo poročila, da so talibani ukazali ženskam, ki so delale v bankah, da naj v prihodnje ostanejo doma, deklice, ki so si obule odprte sandale za v šolo, pa prebičali.
Zgodovina je največji cinik.
— Xorath Storzic (@StorzicXD) August 15, 2021
Proameriške vladne sile se zatekajo v Iran. Ne morem si pomagat in se - vsej tragiki navkljub - smejem. Verjetno iz jeze, kaj pa vem.
Bog ne daj, da kdo faše triper. Ker ni zdravil. Zaradi sankcij... https://t.co/Fcf8TV2igg
Mediji poročajo, da so vojaške sile, zveste predsedniku Ashrafu Ghaniju pred napadi talibanov zbežale v Uzbekistan in – Iran.
Tiskovni predstavnik talibanov Zabihullah Mujahid je potrdil, da se z vlado pogajajo o mirni predaji Kabula.
Pa zdej? Vojno "smo" bojda zmagali. Izvozili "smo" orožje in demokracijo. Jih naučili se vojskovat. In zdej so ogroženi. Postali so begunci, ker Talibani zavzemajo mesto za mestom. Ampak "mi" beguncev nočemo, zato jim vendar "izvažamo" orožje, znanje, demokracijo...
— White (@_zvaniCrni) August 15, 2021
Pa zdej? https://t.co/kTwZYu4ydn
»Talibani bodo razporejeni na vse pristope do Kabula, dokler se ne dogovorimo o mirni in zadovoljivi predaji,« je zapisano v izjavi.
Iz predsedniške palače v Afganistanu je sporočeno, da se slišijo streli z več lokacij v mestu, a da varnostne sile v sodelovanju z mednarodnimi partnerji še vedno nadzorujejo mesto.
Ulice Kabula so praktično blokirale trume obupanih ljudi, ki v paniki bežijo, in vozila, ki poskušajo priti do letališča.
As diplomats gathered at the airport in Kabul, chaos filled the streets with Taliban forces seemingly not far away. Several times, residents had little more to say to a Stars and Stripes reporter other than this: “They are coming.”https://t.co/fXEqNjYDns
— Stars and Stripes (@starsandstripes) August 15, 2021
Nekateri uporabniki družbenih omrežij se norčujejo iz ZDA s sliko orožja za množično uničevanje, v resnici pa zlatih palic, ki so jih njihove sile odpeljale v ZDA na proučevanje.
In to že najprej iz Iraka, nato pa tudi iz Libije in drugih ameriških intervencij...
You know, they found those same weapons when they plundered Libya. Seems those weapons disappeared and no one knows where. I’m guessing they’re in a vault at NY Fed or some CIA hot site.
— B (@123MathMan) August 14, 2021
Muslimanski militanti v Afganistanu so bili strmoglavljeni z oblasti v ameriških vojaških akcijah pred 20 leti po napadih 11. septembra.
So jo že sneli.
— Boštjan Lesjak (@lesjakb) August 15, 2021
ZDA zdaj evakuirajo svoje državljane s helikopterji.
Podobno, kot se je dogajalo v Vietnamu.
Saigon, US Embassy evacuation, 29 April, 1975.
— Kanchan Gupta (@KanchanGupta) August 15, 2021
Kabul, US Embassy evacuation, 15 August, 2021. pic.twitter.com/z1o7LHOXUD
Šokanten padec afganistanske obrambe, ki jo je pod plaščem zveze NATO pomagala uriti tudi Slovenska vojska, je osupnil zahodne diplomate, ki so zaupali poročilom ameriške obveščevalne službe, ki je še prejšnji teden napovedala, da bo Kabul lahko zdržal pred napadi talibanov vsaj še tri mesece.
To je tudi velik poraz ne samo Združenih držav Amerike, pač pa tudi zveze NATO in vseh njenih članic.
Tebe gledam @bobsparrow70
— Keyser Söze (@KeyserSozeSi) June 3, 2021
Tonin je osvobodil Afganistan. Pa ti? pic.twitter.com/971rW0tgcF
Visoki predstavnik Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borrell je v četrtek dejal, da bi morala afganistanska vlada delati na sporazumu s talibani, da bi čim prej ustavila nasilje v državi.
UPDATE - After 4 Days On Hold With Taliban, Von Der Leyen Instructs EU Foreign Policy Tsar Pepe Borrell To Write Strongly-Worded Blog-Post pic.twitter.com/6txVqg7C6E
— Le Chou (@LeChouNews) August 14, 2021
Rusija je napovedala, da ne razmišlja o umiku svojih diplomatskih predstavnikov iz Kabula in da podpira politično rešitev za Afganistan na podlagi sklepov Varnostnega sveta OZN ter obžaluje, da talibani poskušajo razrešiti razmere v državi z uporabo sile.
Kitajska je medtem že napovedala, da bo priznala novo realnost v Afganistanu: talibansko oblast.