REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Katastrofalne klimatske spremembe: Povsod bo vroče – toda v Sredozemlju bo še za petino bolj!

Katastrofalne klimatske spremembe: Povsod bo vroče – toda v Sredozemlju bo še za petino bolj!Vročinski val. Vir: Summit107 FM

Podnebne spremembe vplivajo na ves svet in ljudje, ki živijo okoli Sredozemskega morja, bi lahko »potegnili najkrajšo« ocenjuje Deutsche Welle in dodaja ocene znanstvenikov, da se bo temperatura v tej regiji zvišala še za 20 odstotkov bolj od svetovnega povprečja.

Temperatura v Sredozemlju se bo zvišala še za 20 odstotkov bolj od svetovnega povprečja.

Projekcije znanstvenikov, ki se ukvarjajo s podnebnimi spremembami, so pokazale, da se bodo vročinski valovi, ki so tudi letos prizadeli Grčijo, Italijo, Turčijo in druge države v severnem delu Sredozemlja, v prihodnjih letih še intenzivirali.

Dr. Friederike Otto z univerze v Oxfordu, ena od avtoric nedavno objavljenega poročila OZN o podnebnih spremembah pravi, da se podnebne spremembe že opažajo v vseh delih sveta in da bodo ekstremne vremenske razmere postale »intenzivnejše in pogostejše.«

Grčija - požari 2018
Boj s požari v Grčiji leta 2018. Toda letos so bili še veliko hujši... Vir: Twitter

»Vsak današnji vročinski val zaradi podnebnih sprememb, ki jih povzročajo ljudje, bo postal vse bolj verjeten in intenziven,« je dejala Dr. Friederike Otto.

Na vrhu v Parizu leta 2015 so se predstavniki skoraj vseh držav sveta zavezali, da bodo povišanje temperature do konca stoletja omejili na dve stopinji Celzija in v idealnem primeru ohranili pod 1,5 stopinje, vendar zadnje poročilo OZN napoveduje, da bo meja 1,5 stopinje v naslednjih 15 letih gotovo presežena.

Če se globalna temperatura dvigne za dve stopinji, bi se lahko površina, uničena zaradi gozdnih požarov, povečala za 87 odstotkov.

Poleg tega naslednji del poročila, ki bi moral biti objavljen februarja, kaže, da se bo temperatura v Sredozemlju še bolj zvišala - približno 20 odstotkov, v primerjavi s svetovnim povprečjem.

»Razlogi za zaskrbljenost so tveganje dviga morske gladine, izgube biotske raznovrstnosti na kopnem in na morju, tveganja, povezana s sušami, gozdnimi požari, spremembami v vodnem ciklu, grožnjami za pridelavo hrane, nevarnostmi za zdravje v mestnih in podeželskih območjih zaradi vročine in spremenjenih bolezni«, poudarjajo znanstveniki.

Skupino avtorjev, ki pripravljajo ta del poročila, vodi Hans-Otto Pörtner z Inštituta Alfred Wegener iz Nemčije.

Pörtner je za nemški časnik Spiegel komentiral trenutni vročinski val v Sredozemlju in dejal, da se ekstremne vremenske razmere v tej regiji »ujemajo s projekcijami« njegove ekipe, ki so po njegovem mnenju zaskrbljujoče, kajti če se globalna temperatura dvigne za dve stopinji, bi se lahko površina, uničena zaradi gozdnih požarov, povečala za 87 odstotkov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek