sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Brez cepiva – brez uslug: »Necepljeni lahko študirajo drugje«
Časi »popolnoma svobodne izbire« pri vprašanju cepljenja se očitno iztekajo in vse več držav, podjetij in državnih ustanov uvaja ne samo politiko PCT, pač pa politiko »PC«.
Politiko »vaccinated, tested, recovered« oziroma »cepljeni, testirani, prebolvevniki«, ki se v Sloveniji imenuje PCT in je kot takšna na ravni EU uzakonjena za prehajanje evropskih meja, medtem v notranjem prometu v številnih državah vse bolj nadomešča pogoj - PC.
To z drugimi besedami pomeni, da so številne usluge na voljo samo še cepljenim in prebolevnikom.
Zelo olepšano obliko njegovega mnenja o cepljenju je sporočil njegov menedžer. V mojih očeh je padel na svojo koščeno rit. Pa mi je njegadni bil všeč kot kantavtor. Ajajaj, Adi!
— Lara podpira vlado JJ (@kirka4850) August 3, 2021
To sicer odpira nekatera vprašanja, zlasti glede enakopravnosti ali neenakopravnosti necepljenih, toda kot kažejo primeri iz sveta, ima s tem vse manj držav vse manj problemov.
Nekateri od prvih sodnih sporov že nakazujejo, kako bi se ta vprašanja lahko razrešila, nekega dne verjetno tudi v Sloveniji.
Sedmo prizivno okrožno sodišče je v ZDA te dni na primer odločalo o pritožbi študentov, ki so trdili, da jim je onemogočeno izobraževanje na Univerzi v Indianapolisu, saj se ne želijo cepiti, univerza pa od vseh študentov zahteva, da se morajo cepiti, če želijo študirati.
Vendar pa je sodišče v nasprotju s pričakovanjem mnogih študentov odločilo, da ima univerza prav in da sami lahko, če ne želijo spoštovati zahteve univerze – svoje izobraževanje nadaljujejo kje drugje.
Pri tem je pomemben tudi podatek, da gre za javno in ne za zasebno univerzo.
Sodišče je odločilo, da imajo kolidži in univerze pravico odločanja o tem, kaj so nujni koraki za ohranitev zdravja študentov.
'People who do not want to be vaccinated may go elsewhere': Court backs Indiana University mandatehttps://t.co/Ig3IR8b5hD
— Doug Wise (@DougWise9) August 3, 2021
V nasprotju s tem pa je osem študentov zahtevalo sodno prepoved odločitve najvišjih organov univerze.
Pri tem so se sklicevali na svoje ustavne pravice, ki jim zagotavljajo, da o posegih v lastno telo in o njegovi integriteti - odločajo sami.
Toda pravica do izbire v tem primeru ni bila ravno ubranjena, nekaj podobnega pa ji grozi še marsikje.
»Tisti, ki se nočejo cepiti, lahko gredo drugam,« je v svoji sodbi zapisal sodnik Frank Easterbrook.
Pri tem pa je seveda jasno, da je teh mest drugje – vse manj.
Dodal je, da bi imela univerza težave pri študijskem procesu, če bi bilo cepljene študente strah, da tisti necepljeni okoli njih širijo bolezen.
James Bopp Jr., odvetnik, ki zastopa študente, pa je dejal, da se bo zoper sodbo prizivnega sodišča pritožil na Vrhovno sodišče ZDA.
Danes nisva na isti valovni dolžini. Niso mi jasni tvoji predlogi. Bova raje ju3 naprej.
— TwittingJurij (@twittingjurij) August 4, 2021
Univerza v Indiani sicer zahteva od vseh študentov in učiteljev, da so v celoti (običajno to pomeni z obema odmerkoma) cepljeni do 15. avgusta letos ali pa celo do 1. avgusta, v kolikor se vračajo v študentske domove.
Izjema so nekateri »medicinski in religiozni razlogi«, vendar bodo tudi necepljeni morali spoštovati navodila v zvezi z omejevanjem koronavirusa enako, kot cepljeni študentje.
To pomeni, da bodo morali na javnih mestih nositi maske in se ob tem dvakrat tedensko testirati (na svoje stroške!) zaradi koronavirusa SARS-CoV-2.
Vodstvo univerze pa je zapisalo, da je »sodišče še enkrat potrdilo, da imamo legitimen javen interes pri zagotavljanju varnosti naših študentov, fakultet in zaposlenih.«
Zelo podobne ukrepe so sprejele tudi nekatere druge ameriške univerze, na primer Univerza Butler in univerza Notre Dame.
O podobnih ukrepih poročajo tudi iz drugih mest.
Medtem ko v Sloveniji lastniki restavracij in gostinci ne želijo preverjati pogoja PCT, so nekatere restavracije v Pittsburghu že uvedle politiko »brez cepljenja – brez uslug.«
Restavracije so svoje zahteve tudi javno objavile, tako da vstop brez dokaza o cepljenju v notranje prostore – ni več mogoč.
V obvestilu na Facebooku pa so ob tem zapisali, da bodo vsi gostje morali pokazati ne samo dokaz, da so bili cepljeni, pač pa tudi osebne dokumente, v kolikor bodo želeli biti njihovi gostje.
Michael & Yelena Barnhouse have instituted a proof-of-vaccination requirement for their Pittsburgh establishments. “We need to protect this community and ourselves, temporarily, until we get this figured out." https://t.co/E8e9H4Lw0i
— Dan Gigler (@gigs412) August 3, 2021
Lastnik restavracij Michael Barnhouse je za Chanel 11 dejal, da dobro ve, da je večina njegovih gostov iz tiste skupine ljudi, ki imajo večjo možnost za hujši potek bolezni ob okužbi.
»To sem naredil zato, da bi zaščitil ljudi, ki ji imam rad in živijo v moji okolici. Da bi jedli pri nas morate imeti ali potrdilo na papirju, da ste cepljeni, ali pa kopijo na telefonu. Če ju nimate, vas ne poznamo. In vam ne strežemo,« je potencialne kliente opozoril lastnik restavracije Michael Barnhouse.
Zanimivo je, kako imajo s temi pogoji in preverjanjem identitete zelo malo težav celo v Združenih državah Amerike, kjer lahko celo glasuješ, ne da bi imel osebno izkaznico.
Lola Bistro and Leo. a public house — both owned and operated by Michael Barnhouse, who also serves as the chef — announced new vaccination requirement in a Facebook post. @TribLIVE @JuliaFelton16 https://t.co/3aNARKKh4R
— Jonna Miller (@JLMiller_Trib) August 3, 2021
V nasprotju s tem v Sloveniji mnogi, predvsem pa gostinci in mnogi drugi že vse poletje dramatizirajo ter zavračajo in sabotirajo podobne postopke, ki so v dobro vseh.
Nekaj podobnega pa velja celo za nekatere glasbenike, na primer za Adija Smolarja.
Ne vem kaj je Adiju za čestitat.
— Junak proletarskega razreda (@junakrazreda) August 3, 2021
Moj oče je imel lani podobne ideje, sicer ne o delitvi na te in one, ampak predvsem o zanikanju obstoja virusa, o tem da je le girpa. Ni se držal ukrepov. Potem je fasal COVID.
Čez nekaj mesecev je umrl. Pet let je bil starejši kot Adi Smolar. https://t.co/kJMUZJ3nCy
Ali pa za organizatorje Trnovega festa, ki so si izmislili včlanjevanje v društvo pri vhodu, da bi glasbene koncerte naredili za dogodke zaprtega tipa.
To pa npr. mene in najbrž še koga zelo moti; če je za vse potrbno PCT potrdilo, naj ne bo nobenih izjem. Zakaj društva? Zakaj cerkveni obredi?
— Pika (@PikaSPK) August 3, 2021
Enako je bilo pri zaprtih gostilnah. Ne pa, da potem izveš, da za b2b nič od tega ne velja.
Res so uspešno poiskali luknjo v predpisih.
Toda v lastno in našo skupno škodo.