sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Rakotvorni: Na Hrvaškem s polic zaradi rakotvorne spojine umaknili še tri sladolede, kontaminirani tudi piškoti
Poletje je čas sladoledov.
Številni slovenski turisti te dni dopustujejo na Hrvaškem, kjer pa je poleg pozornosti na roparske tečaje v menjalnicah (v manjših mestih ponujajo 600 namesto 750 kun za 100 evrov) očitno potrebno nekaj več pozornosti posvetiti tudi kvaliteti sladoledov, predvsem pa pobrskati po zamrzovalniku in preveriti, ali v njem niso – kontaminirani sladoledi.
Hrvaško ministrstvo za kmetijstvo je namreč pravkar sporočilo, da je potrošnike obvestilo o umiku še treh vrst sladoleda, tokrat v količinah po 2,5 litra, zaradi najdenega peticida etilen oksida, ki je bil uporabljen v njihovi pripravi.
Prodajali naj bi se v trgovinah Metro Cash & Carry d.o.o. iz Zagreba.
Hrvatska povlači još tri vrste sladoleda zbog pesticidahttps://t.co/KiEPAktiTq
— indeksonline.rs (@IndeksonlineRS) August 1, 2021
Šlo naj bi za proizvode MC Vanilla ice cream, MC Mint chocolate ice cream in MC Nougat ice cream.
Sladoledi niso v skladu z uredbo Evropske komisije (ES) št. 396/2005 o maksimalnih stopnjah vsebnosti ostankov pesticidov v hrani.
Novica je prišla samo dva dni zatem, ko je hrvaško kmetijsko ministrstvo javnost obvestilo o umiku dveh vrst jogurtov in še štirih vrst sladoledov v različnih pakiranjih in zaradi istega razloga: etilen dioksida.
V tem primeru je šlo za umik sladoledov Snickers Xtra ice cream bar 66 g – single, Snickers ice cream bar 48 g – 6 pack box, Twix ice cream bar 47 g – single, Twix ice cream bar 34.2 g – 6 pack box, Bounty ice cream bar 39.1 g – 6 pack box in M&Ms peanut ice cream stick 62 g – single.
— Radio 021 (@Radio021) July 31, 2021
Iz Sparovih supermarketov so umaknili pet okusov sladoleda avstrijskega proizvajalca Froneri.
Zaradi obstoja pesticida etilen oksida v semenih sezama, ki se uporabljajo pri proizvodnji krekerjev pa so umaknili proizvod Gustoni Cracker Sesam mit Rosmarin.
Ista usoda je doletele priljubljene jogurte Dukatos (črni ribez 150 g in jogurt pomaranča cimet 150 g), vendar tokrat zaradi pretečenega roka trajanja.
In zakaj je pravzaprav etilen oksid nevaren?
Po podatkih slovenskega Nacionalnega inštituta za javno zdravje ima etilen oksid genotoksične rakotvorne lastnosti, lahko pa vpliva tudi na plodnost in živčni sistem.
Etilen oksid je vnetljiv brezbarven plin sladkega okusa, ki se uporablja predvsem pri proizvodnji kemikalij, vključno z antifrizom.
V majhnih količinah se uporablja kot pesticid in sterilizator.
Etilen oksid v EU ureja Uredba (ES) 396/2005, ki ga opredeljuje kot spojino etilen oksida in 2-kloro-etanola.
Dovoljena raven za uvoz sezama je bila na primer 0,05 miligrama etilen oksida na kilogram.
Ker lahko poškoduje DNK, je zelo učinkovit pri ubijanju bakterij, virusov in glivic, vendar so študije dokazale tudi njegove rakotvorne lastnosti.
Številni ljudje so mu izpostavljeni tudi z vdihavanjem cigaretnega dima ali z medicinskimi in kozmetičnimi izdelki, v katerih se uporablja kot sterilizator.
Etilen oksid se pogosto uporablja v kemični industriji, v živilski industriji pa je prepovedan.
Hrvatska povlači još tri vrste sladoleda zbog pesticida https://t.co/1PjGBTRpT6
— BL Portal (@bl_portal) August 1, 2021
Hrana, kontaminirana s to spojino, je v EU doslej najpogosteje prihajala iz Indije, kjer je dovoljena uporaba etilen oksida v živilski industriji.
Španska agencija za hrano je to poletje zahtevala, da vse članice EU nemudoma prepovejo kakršno koli prisotnost etilen oksida v hrani, ker je nevaren tudi v najmanjših količinah.
Evropska komisija se je po posvetovanju s strokovnjaki in člani odločila za »usklajen pristop« pri preverjanju in odpravljanju tega tveganja.
In kako so nato takšni izdelki sploh končali na policah trgovin?
Konec junija je Evropska komisija ponovno ocenila stanje, zlasti prisotnost etilen oksida v dodatku E410, pridobljenem iz semen rožiča.
Etilen oksid se namreč lahko uporablja kot pesticid za rožiče.
Ker se E410 v industriji sladoleda pogosto uporablja za stabilizacijo sladoleda, so se začele intenzivnejše kontrole sladoleda, pri čemer je bilo treba umakniti le tiste sladolede, pri katerih je v končnem izdelku nesprejemljiva raven etilen oksida.
Ni sicer nujno, da je dodatek E410 vedno kontaminiran, odvisno je od tega, od kod je pridobljen in iz katere pošiljke je.
Zbog nivoa pesticida povlači se niz Marsovih sladoleda, ali i dvije vrste voćnog jogurta "Dukat" #hrvatska #mars #sladoled https://t.co/xWkljG2bIq
— Klix.ba (@klixba) July 30, 2021
Čeprav je lahko prisoten v surovinah, ni nujno, da bo etilen oksid prešel v končne izdelke, čeprav nekateri strokovnjaki menijo, da ga je treba zaradi toksičnosti odstraniti iz celotne proizvodne verige.
Tako se je začela akcija umika kontaminiranega sladoleda iz evropskih trgovin.
Obvestila o kontaminaciji prihajajo prek usklajenega sistema za hitro izmenjavo podatkov (Sciri), umiki pa se izvajajo pod nadzorom ustreznih agencij EU.
V obvestilu hrvaškega kmetijskega ministrstva je navedeno, da je kršitev dveh evropskih predpisov razlog za umik sladoleda iz hrvaških supermarketov.
Nekaj podobnega se je sicer pred mesecem dni zgodilo tudi v Sloveniji.
S polic trgovine E. Leclerc so tedaj umaknili sladolede Snickers, Twix, Bounty in M&M’s francoskega proizvajalca Mars Wrigley - prav tako zaradi etilen oksida.