četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
Nepomemben kongres: Obglavljeni DeSUS s »samoupravnimi« poslanci izbral vodstvo, toda volivci so jih že odpisali
![Nepomemben kongres: Obglavljeni DeSUS s »samoupravnimi« poslanci izbral vodstvo, toda volivci so jih že odpisali](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/desus_poslanci_anketa.jpg?itok=osZjoagC)
Poleg stranke SDS je še ena stranka izbirala novo vodstvo.
117 delegatov stranke DeSUS je namreč danes volilo novo vodstvo stranke.
Delegati so za novega predsednika izbrali Ljuba Jasniča.
Kandidata za predsednika sta bila (ob Jasniču) še Srečko Felix Krope in Gorazd Žmavc.
Ob prihodu v izjavah novinarjem so vsi trije izpostavili svoje prednosti in orisali politiko, ki jo nameravajo voditi v primeru izvolitve.
V svetu politike se ni treba preveč ozirati na to, kaj počnejo stranke, ki so v svojem ustroju nespremenljive, ali stranke, ki so že na smrtni postelji. SDS bo ostala Janševa SDS. Vse vemo o njih. DeSUS je mrtva stranka z minimalnimi možnostmi preživetja.
— Sašo Ornik (@jinaver) June 19, 2021
Tako da ...
Kdo bo zmagovalec, je bilo zelo težko napovedati in je v resnici tudi precej nepomembno - volivci so jih večinoma že »odpisali«.
Zadnja anketa Mediane za Delo kaže, da bi največ podpore med strankami s 17,3 odstotka prejela stranka SDS, kar je enako kot prejšnji mesec.
S 43,5 na 48 odstotkov pa se je povečal delež vprašanih, ki SDS Janeza Janše zagotovo ne bi volili.
Že 30 let bijejo 10-dnevno vojno,
— gastarbeitr (@gastarbeitr) June 19, 2021
gradijo Slovenijo s kompradorskimi brigadami,
demokrati so zato, ker na volitvah za predsednika ni protikandidata!
Janša brez protikandidatov; delegati razpravljajo o programskih resolucijah - https://t.co/0wgJ1Hftmt https://t.co/qWiqzwBoN1
Drugo mesto bi zasedla stranka SD, za katero bi glasovalo 10,8 odstotka anketiranih, kar je za približno poldrugo odstotno točko manj kot v maju.
Na tretjem mestu je LMŠ, ki bi prejel 9,7 odstotka glasov, kar je za dobri dve in pol odstotni točki več kot prejšnji mesec.
Gotovo. https://t.co/JsT5MSyl2z
— Franci Kek (@FranciKek) June 19, 2021
Višjo podporo ima glede na anketo tudi Levica, ki bi se z 8,6 odstotka podpore uvrstila na četrto mesto.
DeSUS-u pa bi glasove namenilo le 2,7 odstotka volivcev, kar pa je še vedno več kot stranki SMC večnega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki lahklo računa na podporo le 0,5 odstotka.
Jasnič je ob prihodu na kongres izpostavil pričakovanje, da se bo zgodba danes razpletla, da DeSUS po dolgem času »dobi legitimno vodstvo in gre hrabro naprej.«
Desusova prvaka: Poslanec Branko Simonovič je maja prejel 4040 evrov plače.
— ciril brajer (@CiroBrajer) June 23, 2020
Na plačni lestvici je drugi, peti je Franc Jurša. Oba izpolnjujeta pogoje za upokojitev, zato sta ob plači upravičena do izplačila štiridesetih odstotkov starostne pokojnine. pic.twitter.com/80rMS7BND2
Na vprašanje pozicije DeSUS v prihodnje je odgovoril, da je prva naloga ponoven vstop v parlament.
Zatem bodo videli, kdo bo sestavljal koalicijo, pri čemer mora imeti DeSUS v mislih »vsebino oz. svojo strukturo, torej upokojence.«
Žmavc pa je menil, da danes gre za kongres resnice in popravnega izpita ne bo.
Franc Jurša
— malt (@plakic2) December 13, 2020
Robert Polnar
Branko Simonovič
Ivan Hršak
SE ZAVEDATE
DA GLEDATE PARLAMENT
OD ZNOTRAJ ZADNJIČ pic.twitter.com/xFy0XSXq24
Po njegovih besedah mora priti do konsolidacije vodstva, ki bo »iskalo sodelovanje s poslansko skupino«, tako da v političnem prostoru odigrajo pomembno vlogo tudi v nadaljevanju.
Krope je kot svojo prednost izpostavil, da je že deset let upokojenec, njegov osnovni cilj pa je, da s svojim delom zagotovi dostojno starost upokojencev, tudi bodočim.
Strinja se, da je časa do volitev in za kampanjo, s katero bodo stranko zopet dvignili na javnomnenjskih lestvicah, zelo malo.
To po njegovih besedah pomeni, da bodo morali vzporedno peljati veliko aktivnosti.
Poudaril je, da so sredinska stranka, saj skrajno levo ali skrajno desno nikoli ni bilo dobro.
Na živce mi gre nenehno uporabljanje izraza "državotvornost". Nam volilcem je to abstrakten pojem, konkreten je bil samo ob plebiscitu. Če se ga toliko uporablja, bi rabili en javni diskurz o tem, kaj to sploh je. Osumljenega goljufije za pravosodnega ministra to ziher NI.
— Fungorum je pastafarijanec! (@Fung0rum) June 16, 2021
Vidna članica DeSUS Julijana Bizjak Mlakar, ki prihaja iz gorenjske pokrajinske organizacije, je v izjavi pred kongresom izpostavila, da ima prednost kandidat, ki je neobremenjen in je dokazal, da ima etične in moralne vrednote. Po njenih ocenah je to Jasnič.
Začasna vodja DeSUS Brigita Čokl pa se je v poročilu o delu stranke, ki je sicer potekalo za zaprtimi vrati, a so ga posredovali medijem, dotaknila tudi ponovne izvolitve Karla Erjavca za predsednika DeSUS lani decembra in njegove neuspešne kandidature za novega predsednika vlade.
![Železni Karl. Vir: Insajder.com Karl Erjavec / Superman](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/karl-erjavec-superrman.jpg)
S podporo strank opozicijskih strank KUL je prejel 40 glasov in je šlo »za jasen dokaz, da ga niso podprli poslanci lastne stranke«, je dejala.
Erjavčev odstop je bil po njenem mnenju logičen, a neprimerno komuniciran.
Vendar v resnici ne gre za komuniciranje. Pač pa za dejstvo, da se je stranka spremenila v klub upokojencev, kjer vsak od poslancev skrbi le zase.
Dikaučičevo izvolitev so spet omogočili poslanci DESUS, tokrat s svojo odsotnostjo ob glasovanju, čeprav so bili v DZ. V SNS pa so itak "državotvorni". Tako zelo, da kleno podprejo za ministra tudi osebo, ki ima za sabo kup spornih rabot, če uporabim najbolj mili možni izraz.
— NATAŠA SUKIČ (@sukic_natasa) June 16, 2021
In kjer ravno zato, ker so vsi v pokoju in nimajo več nobene perspektive ali političnih ciljev, ki bi bili bolj dolgoročni od enega mandata, tudi lastnih poslancev stranka ne nadzoruje več, na primer z grožnjo, da jih v primeru nediscipline na naslednjih volitvah pač ne bo.
Sedanji poslanci, ki večinoma glasujejo za predloge Janeševe vlade zaradi neznanih dogovorov s SDS, so zato najslabša reklama za DeSUS.
Izjava Žmavca, da vodstvo stranke le »sodelovalo« s poslanci DeSUS-a pa kaže, da mnogi v DeSUS-u ne razumejo temeljev politike.
Tej trije iz @stranka_DeSUS so se vzdržali pri glasovanju (torej niso opravljali svoje službe) in plačo vseeno dobivajo!
— Karan Tena (@mfaganel) June 16, 2021
“Gospodje”, vzdržite se še pri plači… riti pohlepne! pic.twitter.com/tL86FyGjrV
Le zakaj bi kdo dal glas stranki, ki ne zna zagotoviti, da bo njen program nato uresničen s pomočjo poslancev, pač pa je odvisna od dobre volje in »sodelovanja« s poslanci?
Te škode, ki so jo naredili sedanji poslanci DeSUS-a s svojim »samoupravljanjem«, še prej pa koruptivna Aleksandra Pivec s svojimi krajami in laganjem, ne more popraviti nobeno novo vodstvo.
![Bo naposled odletela? Sporna ministrica Aleksandra Pivec. Vir: Twitter Leteča Aleksandra Pivec](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/pivecleti.jpg)
Glas za DeSUS tako s sabo vedno prinese tveganje, da bo na koncu ostal tam, kjer ga volivec noče videti.
Kakšno nespametno zapravljanje denarja…dva kongresa! Ko bi se Desus lahko kar priključil SDS kongresu, mogoče še SMC in Pivčevo pritegnil zraven? Drugo leto bo itak samo eden, še NSI ne bo imel svojega!
— Brane Gruban (Dialogos) (@brane_si) June 19, 2021
O tem, kako preprečiti to tveganje, pa na kongresu znova nismo slišali ničesar.
Zato je tudi v resnici popolnoma vseeno, kdo bo stranko vodil v prihodnje.
Delegati so sicer za novega predsednika izbrali Ljuba Jasniča.
Prav pa imajo kritiki, ki ocenjujejo, da bi bilo vsaj zaradi stroškov najbolje, če bi stranke SDS, SMC in DeSUS naredile kar - skupen kongres.