REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Černobilu se »radioaktivna lava« jedrskega reaktorja znova prebuja, znanstveniki se trudijo nevtralizirati grožnjo

V Černobilu se »radioaktivna lava« jedrskega reaktorja znova prebuja, znanstveniki se trudijo nevtralizirati grožnjoMerjenje radioaktivnosti v Černobilu. Vir: Twitter
Ukrajinski znanstveniki so pred kratkim ugotovili, da so ostanki goriva iz jedrske elektrarne globoko v »nedostopni sobi« znotraj poškodovanega območja zaprte elektrarne znova pričeli proizvajati povečane količine nevtronov.

Pred nekaj več kot 35 leti, dne 26. aprila 1986 je reaktor št. 4 v jedrski elektrarni Černobil v Ukrajini eksplodiral in povzročil najhujšo jedrsko nesrečo v zgodovini človeštva.

Petintrideset let kasneje je v Černobilu še vedno globoko pod zemljo pokopano tleče jedrsko gorivo, ki v zadnjem času znova vse hitreje razpada v procesu cepljenja atomov oziroma fisije in sproža nova vprašanja o tem, kaj se tam lahko zgodi - in kaj je na kocki.

Ukrajinski znanstveniki so namreč pred kratkim ugotovili, da so ostanki goriva iz jedrske elektrarne globoko v »nedostopni sobi« znotraj poškodovanega območja zaprte elektrarne znova pričeli proizvajati povečane količine nevtronov.

Več nevtronov - merljivega stranskega produkta jedrske fisije, pa je znak, da se procesi zlivanja jeder nadaljujejo in povečujejo.

Znanstveniki Inštituta za varnostne probleme jedrskih elektrarn (ISPNPP) iz Kijeva v Ukrajini, ki so prejšnji mesec razpravljali celo o demontaži zaščite reaktorja nad tem niso navdušeni.

Nuklearna elektrarna v Černobilu je obdana s starejšim sarkofagom, nato pa z ogromno megastrukturo, imenovano Černobilska nova varna zapora (NSC).

Notranjost večjega sarkofaga v JE Černobil
Notranjost večjega sarkofaga v JE Černobil. Vir: Twitter

Gre za nekakšen drug, večji »sarkofag«.

V NSC deluje na stotine senzorjev, ki neprekinjeno spremljajo številne podatke, na primer kakovost zraka, temperaturo, radiacijo in podobno.

Senzorji pa so sedaj zaznali povečano nevtronsko aktivnost v bližini reaktorske dvorane, kjer je globoko v tleh staljena mešanica peska, polomljenih gorivnih palic in jedrskega materiala.

Ko se je jedro reaktorja stopilo, so namreč na dno reaktorja padle uranove gorivne palice, njihova cirkonijeva obloga, grafitne palice za nadzor in pesek, ki so ga metali na vse skupaj, da bi pogasili ogenj in omejili radiacijo.

Vse to se je spremenilo v radioaktivno lavo.

Ta je tekla v kletne prostore reaktorske dvorane in se strdila v formacije. Gre za »materiale, ki vsebujejo gorivo.«

Sarkofag od zunaj  Vir: Twitter
Sarkofag od zunaj. Vir: Twitter

Gre za okoli 170 ton radioaktivnega urana – kar je 95 odstotkov prvotnega goriva elektrarne.

Strokovnjaki medtem mirijo, češ da se ne bojijo ponovne katastrofe v Černobilu.

Toda povečana jedrska dejavnosti bi lahko uničila prvi sarkofag, ki je star 34 let.

Znanstveniki verjamejo, da je na več reakcij vplivalo pronicanje deževnice.

Toda voda še vedno prodira tudi v najbolj oddaljene dele uničene centrale.

Znanstveniki so menili, da se bo nevarnost zmanjšala, ko se bo količina vode posušila in umaknila, zgodilo pa se je ravno nasprotno.

Kakšni so naslednji koraki?

Znanstveniki ISPNPP pravijo, da je rast nevtronske aktivnosti dovolj nizka, da jim ostane še nekaj let, preden bodo morali ukrepati tako ali drugače.

Znanstveniki ISPNPP pravijo, da je rast nevtronske aktivnosti dovolj nizka, da jim ostane še nekaj let, preden bodo morali ukrepati tako ali drugače.

Za ljudi je to okolje preveč nevarno, zato se reaktorju ne smejo približati.

Če ne bo šlo drugače, bodo morali narediti posebnega robota, s katerim bi lahko prišli v oddaljene dele reaktorja in bi jim uspelo vse pobrizgati s posebnimi kemikalijami, ki upočasnjujejo jedrske reakcije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek