REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Napad na svobodo izražanja dijakov pod krinko pandemije: Študija postavlja na laž Kustečevo in Janšo

Napad na svobodo izražanja dijakov pod krinko pandemije: Študija postavlja na laž Kustečevo in JanšoMinistrica Kustec - maske so padle. Vir: Twitter
Več kot očitno je, da so bili sankcionirani le tisti, ki so z uporabo demonstracijskih transparentov nazorno izkazovali nestrinjanje z aktualnimi ukrepi vlade o šolanju na daljavo.

Na mariborski policijski upravi so v zvezi s protestnim shodom dijakov 9. februarja v Mariboru petim osebam poslali plačilne naloge z globo v višini 400 evrov, zoper štiri mladoletne pa podali obdolžilne predloge na pristojno okrajno sodišče.

O vsem tem se je v Sloveniji razvnela ostra razprava.

Varuh dijakovih pravic pri Dijaški organizaciji Slovenije je ocenil, da so kazni in obdolžilni predlogi zoper dijake neutemeljni, njihove pravice pa kršene.

»Več kot očitno je, da so bili sankcionirani le tisti, ki so z uporabo demonstracijskih transparentov nazorno izkazovali nestrinjanje z aktualnimi ukrepi vlade o šolanju na daljavo,« so zapisali.

Logika policije je, da so mladostniki kršili vladne odloke o zbiranju, potencialno širili okužbo in si zato kazni in prijave zaslužijo.

Toda to terja odgovor na še eno vprašanje - ali so mladostniki res poglaviten razlog za okužbe s koronavirusom SARS-CoV-2 in ali se zunaj, na prostem okužbe res lahko širijo?

Ali pa so razširjevalci okužb, kot kažejo nekateri podatki, predvsem zaposleni na delovnih mestih v obratih, v uradih in podobno?

Še več, je torej bilo res smiselno, da se zaradi preprečevanja okužb in najhujšega poteka bolezni pri starostnikih najmlajše, učence, dijake in študente mesece in mesece zadržuje doma?

Kar se tiče širjenja koronavirusa na prostem je po letu dni jasno, da se na ta način praviloma ne širi.

V več kot 7000 študijah je bil, kot smo že poročali, potrjen en sam primer okužbe zunaj med dvema kmetovalcema na Kitajskem.

Predsednik vlade je SD obtožil, da daje zelo slab vzgled za dijake in da naj zato kar zbverejo denar in plačajo globe. Ministrica za izobraževanje Simona Kustec pa je spomnila, da gre za mlade odrasle, ki »razumejo odgovornost za svoja dejanja.«

Le če so ljudje zunaj dalj časa tesno skupaj, brez mask, se ob glasnem govorjenju ali kričanju (na stadionih in podobno) ta nevarnost poveča.

Predsednica SD Tanja Fajon je zaradi neutemeljenih glob zato pozvala pristojne, da naj z amnestijo rešijo problem kaznovanih dijakov, ki jim grozijo tudi 400 evrov visoke kazni.

Toda kmalu zatem sta se oglasila šolska ministrica Simona Kustec in Janez Janša.

Predsednik vlade je SD obtožil, da daje zelo slab vzgled za dijake in da naj zato kar zberejo denar in plačajo globe.

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec pa je spomnila, da gre za mlade odrasle, ki »razumejo odgovornost za svoja dejanja.«

Toda kaj v resnici pravi - znanost?

Pri vprašanju, ali so mladi res najpomembnejši razširjevalec koronavirusnih okužb in oceni, ali je mogoče javne proteste ob distanci med ljudmi res obravnavati kot kršenje vladnih predpisov velja spomniti na študijo, ki je dala pomembne odgovore na ta vprašanja.

Podatki o tem, kje se okužbe širijo, so v Sloveniji sicer nejasni in omogočajo različne, za Janševo vlado zelo »udobne« interpretacije, vse to pa vpliva tudi na kaotičnost vladne politike, saj predsednik vlade Janez Janša, kot ugotavlja Luka Mesec, »s tleskom prstov« odpira in zapira šole.

In to lahko res pomeni, da okuženi, na primer, sploh niso v šolah, na katere pa število okužb najbolj vpliva.

Dijaki na prostem
Mladi so največje žrtve epidemije - virusa ne širijo tako kot starejši, so pa v popolnosti odrezani od sveta - tudi zaradi zgrešene politike sedanje vlade. Vir: Twitter

Toda na srečo obstaja študija, ki nam lahko razkrije, kaj se dogaja.

Ni bila sicer narejena v Sloveniji, toda kljub temu daje nov vpogled v širjenje okužb.

Razkrila je namreč, da obstaja starostna skupina, ki najbolj pogosto razširja virus SARS-CoV-2.

Po odprtju šol oktobra 2020 v ZDA pa so bili odrasli odgovorni za 72,2 odstotka okužb s SARS-CoV-2!

Toda v to starostno skupino ne sodijo ne otroci, ne študentje in dijaki, ne najstniki.

Študije britanskega Imperial Collega iz Londona, ki je bila pravkar objavljena v reviji Science, je analizirala podatke o mobilnosti več kot 10 milijonov Američanov med začetkom februarja in koncem oktobra leta 2020.

Podatki so med drugim raziskovalcem pomagali ugotoviti, kam so ljudje odhajali, na primer v restavracije in trgovine.

Nato so raziskovalci te podatke primerjali s primeri okužb s koronaviirusno boleznijo covid -19 in stopnjami umrljivosti po starosti.

Raziskovalci so v študiji ugotovili, da »večino okužb s covid-19« povzročajo ljudje, stari od 20 do 49 let, vendar so bili prav prebivalci med 35. in 49. letom starosti odgovorni kar za 41,1 odstotka novih primerov okužb s smrtonosnim virusom.

Raziskovalci so v študiji poudarili, da so tisti, ki so v poznih tridesetih in štiridesetih letih širili virus razporejeni po vsej državi, vendar je bil prispevek tistih, ki so bili stari med 20 in 34 let višji v južnih, jugozahodnih in zahodnih regijah ZDA.

Večino okužb so povzročali odrasli, stari od 20 do 49 let, med njimi pa še posebej tisti, stari od 35 do 49 let.

Študija torej kaže, da so večino okužb do odprtja šol povzročali odrasli, stari od 20 do 49 let, med njimi pa še posebej tisti, stari od 35 do 49 let.

Po odprtju šol oktobra 2020 v ZDA pa so bili ti odrasli odgovorni za 72,2 odstotka okužb s SARS-CoV-2!

Ugotovitve se prekrivajo z raziskavami, ki jih je ameriški CDC objavil septembra leta 2020.

Maske in razdalja - med osamosvojitelji je to nepotrebno
Le komu ne bi prekipelo? Tipičen primer neodgovornega obnašanja skupine, ki se veliko giblje, ne pazi na varnostno razdaljo, ne nosi mask - zaradi njih pa so bile šole več kot štiri mesece zaprte. Vir: Twitter
»Zaradi dela, šolanja in splošne dejavnosti« se srednje stara starostna skupina na splošno veliko giblje v primerjavi s starejšimi ali zelo mladimi, poudarja soavtor študije dr. Samir Bhatt, izredni profesor za geostatistiko na Oddelku za nalezljive bolezni na Imperial Collegu v Londonu.

Ta študija je analizirala podatke iz vseh 50 zveznih držav in okrožja Columbia in ugotovila, da je 20 odstotkov primerov bolezni covid-19 med marcem in avgustom 2020 v ZDA povzročila starostna skupina prenašalcev virusov starih med 20 in 29 let, kar je najvišji odstotek vseh starostnih skupin.

Poročilo je tudi ugotovilo, da se je povprečna starost ljudi, okuženih s covid-19, zmanjšala s 46 let (maja lani) na 38 let (avgusta lani).

Kaj se torej dogaja?

Najnovejši podatki kažejo, da se »zaradi dela, šolanja in splošne dejavnosti« ta srednje stara starostna skupina na splošno veliko giblje v primerjavi s starejšimi ali zelo mladimi, poudarja soavtor študije dr. Samir Bhatt, izredni profesor za geostatistiko na Oddelku za nalezljive bolezni na Imperial Collegu v Londonu.

Po njegovem mnenju to povečuje tveganje za okužbo in prenos virusa na druge.

Toda, dodaja Bhatt, je »težko razvozlati« kaj natančno vpliva na to, da omenjena starostna skupina bolj širi okužbo, razen da se njeni člani »na splošno bolj gibljejo.«

»Najbrž delajo več zunaj doma in več komunicirajo s posamezniki kot ljudje druge starosti.«

Vendar je empirično dejstvo, da imajo ljudje srednjih let običajno več stikov kot tisti, ki so mlajši od njih ali starejši od njih, poudarja drugi soavtor študije Oliver Ratmann, predavatelj statistike na Imperial College v Londonu.

In dodaja, da lahko ti stiki vključujejo ljudi, ki so »zelo dovzetni za okužbo s covid-19.«

Strokovnjak za nalezljive bolezni dr. Amesh A. Adalja, višji sodelavec v Centru za zdravstveno varnost John Hopkins trdi, da omenjeni podatki niso šokantni.

Ministrica Kustec in maske
Drug primer pripadnice najbolj mobilne skupine, ki najbolj širi okužbo: Šolska ministrica maske ni nosila, pač pa se je neodgovorno samo opravičila. Od dijakov pa pričakuje - odgovornost. Vir: Twitter
Nove strategije cepljenja bi morda morale prej vključiti tudi skupine mlajših in ljudi srednje starosti, ki najbolj širijo viruse – ne pa, da je njihovo cepljenje, kot je videti iz aktualne 'slovenske strategije cepljenja', porinjeno daleč na konec seznama - enkrat na konec procesa imunizacije.

»Najbrž delajo več zunaj doma in več komunicirajo s posamezniki kot ljudje druge starosti,« ocenjuje dr. Amesh A. Adalja, višji sodelavec v Centru za zdravstveno varnost John Hopkins.

In glede na to, da je v tej starostni skupini navadno manjše tveganje za hude zaplete zaradi bolezni covid-19, so »morda bolj odporni na tveganje« in manj previdni pri preprečevanju širjenja virusa, pravi dr. Adalja.

Vse to kaže, da so bile protestne zahteve dijakov upravičene in znanstveno utemeljene.

Če bi Janševa vlada res želela omejiti okužbe bi morala ustaviti podjetja, obrate in najbolj mobilno skupino ljudi, ne pa dijake.

Trditev, da so s protesti širili okužbe in da so prav mladi vir okužb, ki jih ponavljata Janez Janša in Simona Kustec zato nimajo podlage v dejstvih.

In drugič, slike dijakov, ki so ob protestih ohranjali distanco kažejo, da v resnici v ničemer niso kršili odlokov.

Kaj se dogaja, je najbolje opisal poslanec Levice Primož Siter.

»Vlada Janeza Janše se znaša nad ljudmi, namesto da bi pomagala vsem tistim, ki jih je epidemija prizadela.

Vlada Janeza Janše se znaša nad ljudmi, namesto da bi pomagala vsem tistim, ki jih je epidemija prizadela. Kritik na račun svoje nesposobnosti vlada ne prenaša. Tiste, ki kritike izrekajo, pa kaznuje.

Kritik na račun svoje nesposobnosti vlada ne prenaša. Tiste, ki kritike izrekajo, pa kaznuje. Po novinarjih, protestnikih, zdravstveni stroki, kulturnikih in nevladnikih so se zdaj med tarčami znašli tudi otroci in mladostniki. Policija bi morala preganjati kriminal in kriminalce, tudi takšne, ki so na oblasti. A v zadnjih enajstih mesecih je policija pod vodstvom notranjega ministra Hojsa padla na vseh izpitih. Institucija, ki naj bi varovala ljudi, je postala podaljšek trde roke oblasti, ki ustrahuje in kaznuje.

V Levici smo vseskozi podpirali prizadevanja učencev, dijakov in staršev z vseh koncev države ter zahteve šolskih protestov tudi prevajali v poslanske pobude.

Dijakom, ki jih preganja Hojsova policija, izrekamo vso podporo in zahtevamo opustitev postopkov proti njim. Protesti mladostnikov niso ogrozili nikogar. Za Janševo vlado kaj takega ne moremo trditi,« poudarja Levica.

Povedano drugače: kaznovanje mladih, ki so protestirali, ker so želeli v šole, dokazuje moralen padec in civilizacijski bankrot slovenske države pod vodstvom sedanje vlade.

Ob tem mladostniki sploh niso glavni prenašalci koronavirusnih okužb, dokazujejo študije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek