ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Zakaj je med sevi koronavirusa najnevarnejši brazilski sev P.1?
Čeprav so cepiva proti koronavirusu uspešna tudi proti novim sevom pa njihova zmanjšana učinkovitost že sproža zaskrbljenost po vsem svetu.
Nevarna sta predvsem južnoafriški in angleški sev virusa. Zadnji je približno za tretjino bolj smrtonosen in se vsaj do 50 odstotkov hitreje širi.
Kaj to pomeni, kaže primer Danske, ki se je pred tremi tedni nahajala približno na isti stopnji okuženosti s tem sevom kot Slovenija, nato pa je v treh tednih doživela eksplozijo okužb.
Nit o širjenju britanske variante na Danski. Pred 3 tedni so bili tam, kjer naj bi bili mi trenutno: na cca 2% vseh okuženih. Ob lockdownu (z R 0,8 za izvorni virus) so 3 tedne kasneje na 12% deležu (pri R 1,1 za B117). V to smer gremo - tudi če bomo bolj uspešni kot doslej)! https://t.co/uL8pSxQHM7
— Gregor Golobič (@ZaresGregor) January 29, 2021
Podjetji Moderna in Pfizer zato že delata na »reformulaciji« cepiv, da bi naredila nova »booster« cepiva in zadržala učinkovitost cepiv.
Nekatere znanstvenike pa ne vznemirjajo samo angleški in južnoafriški, temveč najnovejši – brazilski sev virusa.
Ta se je pojavil decembra v Manausu v Brazilji in poskrbel za hitro širjenje novih primerov v dvomilijonskem mestu.
9 million people have now been infected w/ #COVID19 in #Brazil. 220,000 have died from the virus — 1,319 new deaths in 24 hrs. The situation in Manaus is still a disaster. 85% of those infected there have had the new more infectious Brazilian variant.https://t.co/JuHBBq4tWN
— Michael Fox (@mfox_us) January 27, 2021
Različica P.1 je bila prvič odkrita v vzorcih iz Manausa v zvezni državi Amazonas na severu Brazilije sredi decembra.
Nato pa je kmalu bilo kar 85 odstotkov vseh okuženih že s to različico virusa.
Raziskovalci, ki so ga odkrili, so svoje ugotovitve objavili 12. januarja in opozorili, da so sev odkrili v 42 odstotkih vzorcev, ki so jih testirali, in da je bil odkrit tudi v nekaj nedavnih primerih koronavirusa na Japonskem med ljudmi, ki so potovali v Manaus.
»Če me vprašate, kaj je najbolj zaskrbljujoča od vseh stvari, ki sem jih slišal doslej je dejstvo, da poročajo o nenadnem povečanju primerov iz Manausa v Braziliji,« je ocenil Jeremy Luban, strokovnjak za viruse Univerze Massachusetts.
Manaus je namreč že spomladi lani dosegel 76 odstotno stopnjo infekcij. Znanstveniki zato ne razumejo, zakaj se prav tam, kjer bi morali biti ljudje že imuni, ponovne infekcije znova bliskovito širijo.
In če je zelo hiter britanski sev virusa potreboval nekaj mesecev, da je postal prevladujoč v Angliji, je sev z oznako »P.1« potreboval samo mesec dni, da je postal vodilni v Manausu.
Populacija, ki bi torej morala že doseči »čredno imunost« je znova zbolela.
To so zelo slabe napovedi tudi za cepiva, če bi se situacija ponovila tudi s cepljeno populacijo.
How could there be a surge of covid-19 in Manaus, Brazil, where ~75% of the population (≥ level of herd immunity) had already been infected?https://t.co/IGMzke7cWE @TheLancet
— Eric Topol (@EricTopol) January 28, 2021
Analysis of 4 possible explanations implicates the P.1 (and newly described P.2) variants pic.twitter.com/w0q11QQrzU
»Čeprav ne vemo točno zakaj je bila ta različica tako uspešna v Braziliji, nobena od sedanjih razlag, ki jih imamo, ni dobra,« ocenjuje epidemiolog Bill Hanage iz ameriške Univerze Harvard.
Ob tem ima sev P.1 na površini vrsto mutacij prav tam, kjer se virus poveže s celicami človeškega telesa, podobno kot pri angleški različici.
Ta površina predstavlja »tarčo« za protitelesa, več mutacij pa pomeni, da se bo virus lažje izognil detekciji.
3/ P.1 from Brazil: More transmissible like B.1.1.7 variant from UK. Blunted immune response like 501Y.V2 variant from South Africa. https://t.co/y5ngxwz2nQ
— Céline Gounder, MD, ScM, FIDSA (@celinegounder) January 28, 2021
To je dokazal že eksperiment v Južni Afriki, o katerem smo že poročali.
Nova mutacija je označena s P.1 in ima mutaciji N501Y in E484K. Trenutno so največ primerov brazilskega seva potrdili v Nemčiji.
Znanstveniki so tudi odkrili, da sev P.1 vsebuje edinstveno kombinacijo mutacij, ki so povezane s povečanjem prenosljivosti ali k ponovni okužbi posameznikov.
Od junija je prevladujoča različica SARS-CoV-2, virusa, ki povzroča covid-19, po vsem svetu D614G, ki je nekako premagala svoje genetske predhodnike.
V zadnjem času se v nekaterih delih sveta začenja uveljavljati več razvitih različic, predvsem sev B.1.1.7 (»angleški sev«), ki se je pojavil v Veliki Britaniji in se domneva, da je veliko bolj nalezljiv kot D614G
Različica P.1 (znana tudi kot B.1.1.248) je skrb zbujajoča zaradi dveh razlogov.
Prvi razlog za skrb pomeni dejstvo, da ima mutacijo beljakovin, zaradi katere je ta različica lahko bolj nalezljiva.
Ta mutacija – N501Y (ali Nelly) je prisotna tudi v različici B.1.1.7, ki se zelo hitro širi po Veliki Britaniji.
Enako mutacijo ima tudi različica B.1.351 (znana tudi kot 501.V2 ali N501Y.V2), ki se je pojavila v Južni Afriki.
BRASIL VIRUS VARIANT VERY DISTURBING TO DOCTORS
— Bombshell DAILY (@BombshellDAILY) January 29, 2021
On Monday, officials detected the first confirmed case of P.1 in the U.S., specifically in Minnesota. https://t.co/JVKPA8dNlG
Mutacija omogoča, da se beljakovinske »igle« virusa lažje vežejo na človeške celice, zaradi česar so lahko bolj nalezljive.
Raziskave so tudi pokazale, da je varianta B.1.1.7 morda za več kot 50 odstotkov bolj prenosljiva od prej prevladujočih sevov.
In pravkar so ga odkrili tudi v ZDA, v Minessoti.
And there it is. First US patient confirmed to be infected with P.1 variant (that‘s the one described in Manaus in case you‘re losing track).
— Kai Kupferschmidt (@kakape) January 25, 2021
Good news that this is someone with recent travel history to Brazil. Though given scarce surveillance in US it may well be elsewhere too. https://t.co/CjaL3wrSuG
Zaradi številnih mutacij virusa pa je tudi mogoče, da se nekdo, ki je že bil okužen s prejšnjim sevom koronavirusa, ponovno okuži s to mutacijsko različico.
Ta mutacija lahko omogoči, da kljub temu, da ste bili cepljeni ali ste že preboleli bolezen - zbolite.
Pričakuje se sicer, da bodo cepiva ponudila zaščito pred novimi sevi, vendar je po vseh raziskavah ta že nekoliko zmanjšana.
B.1.351 and P.1 in particular have raised a set of alarms. Studies have shown mutations in both variants help the virus partially evade the human immune response, making it more likely the variants could reinfect people who had an initial case of Covid-19. https://t.co/hN192cCgQj
— SC ‘Takin’it to the Streets’ (@sherry_carlin1) January 28, 2021
Ne dramatično, toda kot kažejo raziskave, v povprečju to, kot kaže primer cepiva NovaVax sedaj že pomeni nekje okoli 10 odstotno zmanjšano učinkovitost cepiv.
Toda to velja za angleško različico, glede brazilske podatkov v tem trenutku še ni. Jasno je le nekaj - da se je potrebno cepiti čim prej.
Toda cepiv, vsaj v državah EU, še vedno ni dovolj...