ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Prelomna študija: drastična »zapiranja« držav večinoma sploh ne preprečujejo širjenje koronavirusa
Skupina raziskovalcev Univerze Stanford je v evropskem žurnalu za klinične preiskave (European Journal of Clinical Investigation) objavila zanimivo študijo, v kateri je odkrila, da imajo politike strogih karanten (»loskdownov«) v primerjavi z nekoliko bolj ohlapnimi ukrepi le minimalen vpliv na omejevanje širjenja infekcij, ki povzročajo Covid-19.
Karantene so sicer znan in uspešen način boja proti epidemijam – še zlasti tedaj, ko ni na voljo drugih rešitev in družba izgubi nadzor nad širjenjem okužb.
Da je bolje žrtvovati nekaj osebne svobode sedaj zaradi prihodnje ohranitve človeških življenj je nekaj, kar lahko razume vsak.
“While small benefits cannot be excluded, we do not find significant benefits on case growth of more restrictive NPIs.”
— Martin Budd (@cynicalnarwhal) January 20, 2021
Assessing Mandatory Stay‐at‐Home and Business Closure Effects on the Spread of COVID‐19 https://t.co/12exH15eex #endlockdown #COVIDー19
In velika večina prebivalcev sveta se teh omejitev, ki jih zapovedujejo lokalne oblasti, v zadnjem skorajda letu dni tudi drži.
Nekatere študije so pokazale, da so karantene uspele preprečiti veliko število žrtev, vendar pa so zmeraj primerjale podatke iz obdobja karanten s teoretično neomejenim širjenjem pandemije, ki pa se vresnici nikoli ni zgodil.
In so zato omenjene študije nekoliko - diskutabilne.
New Study Indicates Lockdowns Didn’t Slow the Spread of Covid-19 – AIER https://t.co/9gOhGllDud
— CaptainJimDandyIV (@dandy_iv) January 21, 2021
Toda konsistentnost teh pristopov je vprašljiva tudi zato, ker obstajajo primeri držav z zelo ostrimi omejitvami, ki pa so hkrati šampioni v številu smrti na milijon prebivalcev.
Istočasno pa so to družbe, ki so deležne največje ekonomske škode.
Med njimi je povsem v svetovnem vrhu vsekakor tudi Slovenija.
Janša: Slovenija bo morda prisiljena v “totalni lockdown” https://t.co/1Lhmvujpz9
— SENAD JASIC (@SENADJASIC5) January 15, 2021
Vendar se je študija z naslovom »Ocena obveznega ostajanja doma in zapiranja podjetij na razširitev Covida-19« ukvarjala z drugimi državami.
Analizirala je situacijo v osmih državah z najbolj drastičnimi »lockdowni« (Velika Britanija, Francija, Nemčija, Iran, Italija, Nizozemska, Španija in ZDA) v primerjavi z Južno Korejo in Švedsko, ki sta imeli bolj liberalen odnos do omejitev.
Drastične ukrepe predstavljajo zahteve, da se »ostane doma« in prepovedi obratovanja določenih dejavnosti, tega pa ni v primeru »lažjih« ukrepov.
“Ontario lockdown 'not supported by strong science’ says former chief medical officer of health”
— Your Ontario Doctors (@OnCall4ON) January 20, 2021
https://t.co/LJmlzo6OCs
“Province’s top doctor for most of ‘90s says @fordnation govt’s Covid-19 response is misguided”
“No indications Ford has responded to Dr. Schabas’ letter” pic.twitter.com/MbwAGDazCT
V obeh primerih pa so na zelo podoben način uveljavljeni drugi ukrepi, na primer družbena distanca, obveznost nošenja mask in pranje rok.
Ob tem so »lažje« ukrepe spremljale še prakse iskanja kontaktov, prepovedi večjih zbiranj, ciljne karantene in drugi splošni omejitveni ukrepi.
Šlo je, preprosto povedano, za primerjavo med dvema modeloma – prvem, v katerem so bile države popolnoma zaprte in drugem, v katerih je življenje »postalo samo malo bolj neprijetno.«
'Freedom': UK Covid patient returns home after 306 days in hospital https://t.co/Si3U0bfyXJ
— The Guardian (@guardian) January 21, 2021
Podatke teh »nefarmcevtskih intervencij« so nato znanstveniki primerjali s podatki o širjenju okužb. Nato so v primeru desetih držav izvedli 16 testov in primerjali »zaprte« države z dvema relativno »odptrtima« državama.
Rezultati so bili presenetljivi.
»V okviru te analize ni dokazov, da bi bolj restriktivne nefarmacevtske intervencije ('lockdowni') bistveno prispevali pri sploščanju krivulje novih primerov v Veliki Britaniji, Franciji, Nemčiji, Iranu, Italiji, Nizozemski, Španiji ali ZDA v začetku leta 2020,« piše v študiji.
On je posebne vrste otrok in za njega to ne velja (bebo?)... https://t.co/rRS8wDutMx
— Brane Gruban (Dialogos) (@brane_si) January 20, 2021
Pri oceni učinkov držav, ki so se odločile za drastične ukrepe analiza torej pokaže, da ti ukrepi v primerjavi z lažjimi ukrepi niso prinesli bistveno večjih učinkov – čeprav so hkrati družbam prizadejali enormno večjo škodo.
Glede na to avtorji sklepajo, da drastična »zapiranja« prinašajo le majhno korist v primerjavi z bolj tradicionalnimi odzivi na področju javnega zdravja, ki pa so manj intruzivni.
Ljudje v splošnem namreč razumejo, da srečevanja z drugimi pomagajo pri širjenju virusa, toda istočasno se zavedajo, da mora življenje teči naprej.
1000 okužb, vse zaprto, 999 okužb, na veliko odpiramo.
— Uros (@uros_sinko) January 21, 2021
1000 hospitalizacij, vse zaprto, 999, na veliko odpiramo.
Karikiram faze od črne do rdeče, oranžne, etc.
Na tak način nas res nič ne more presenetiti.
Država lahko poskrbi le za boljše informiranje, boljšo medicinsko infrastrukturo ter »ciljne intervencije« in nič več, kajti na določeni točki lahko le cepiva pomagajo ustaviti pandemijo.
Pretirano zapiranje v tem primeru lahko škodi družbi.
UK still in COVID-19 peril so too early to talk about lifting lockdown, minister says https://t.co/g09AkLkHWg pic.twitter.com/ICqpb2gKFO
— Reuters (@Reuters) January 20, 2021
»V nobeni od osmih držav v 16 primerjavah (proti Švedski ali Južni Koreji) učinki nefarmacevtskih intervencij niso bili signifikantno negativni (koristni)« je zapisano v študiji.
Še več, »možno je, da so ukazi glede ostajanja doma prispevali k razširitvi virusa, če so povečali število stikov z drugimi osebami v zaprtih prostorih, kjer je takšna transmisija učinkovita,« sklepajo avtorji študije.
Slovenija ublažava lockdown iako im se sedmodnevni prosjek prošlih mjesec i pol dana stalno povećava. A neki sustavno šire priču da je lockdown lijek za sve. #KakotoKakoto pic.twitter.com/ZcgD03g2eU
— Domagoj Mičić (@domagojmicic) December 14, 2020
Povedano drugače: prej ali slej družba pride do točke, ko so ljudje naredili vse kar lahko, da bi zaustavili širjenje virusa.
»Lockdowni« ne samo, da ne uspejo še dodatno omejiti širjenja virusa, pač pa povzročajo »nepotrebno škodo, ki ne samo da situacijo naredi še slabšo, pač pa zmanjšuje potrpežljivost pri spoštovanju ukrepov.«
Študija sicer ne govori o Sloveniji, toda zdi se, da v celoti opisuje prav to, kar se je zgodilo potem, ko je slovenska vlada uvedla stroge ukrepe, ki jih je sicer nato iz povsem nerazumljivih razlogov za nekaj dni včasih razrahljala, vendar so po teži (policijska ura, omejitev gibanja na občine, zaprte šole itd.) med najtežjimi v svetu.
Zbog epidemiološke situacije Slovenija produžila lockdown https://t.co/XGkE5dfZZm pic.twitter.com/l68qdydmeD
— Vijesti.ba (@Vijesti_ba) January 8, 2021
Študijo pa podpirajo tudi drugi podatki.
Prav države, ki so uvedle najbolj drastična »zapiranja«, kot so na primer Velika Britanija in Belgija, so zabeležile največje število žrtev na milijon prebivalcev.
Ta politika strogih ukrepov se je obrestovala le Novi Zelandiji – toda ta je vendarle obkrožena z morjem in tudi drugače precej bolj izolirana.
Men se zdi,da je trenutna zdravstvena kriza, za ljudi, ki nam vladajo, predvsem poslovna priložnost. Tako kot osamosvojitev.
— Robert Kovacic (@RobertKovacic4) January 5, 2021
»Zdi se, da študija dokazuje to, kar vemo že desetletja. In to je, da država lahko naredi veliko stvari, da pomaga pri upočasnjevanju bolezni, da pa zapiranje družbe ni ena od njih. Morda gre pri napenjanju mišic države pri ustavljanju strašnega sovražnika za neko vrsto herojskega romanticizma, zaradi katerega se zapiranja zdijo bolj atraktivna. Edini problem s tem je, da imamo opraviti z realnostjo in da družbe niso igračke,« so v svojem komentarju omenjene študije ocenili v Ameriškem inštitutu za ekonomske raziskave.