sobota, 25. januar 2025 leto 30 / št. 025
Zloraba smrtonosne sile: Raysharda Brooksa sta ubila dva policijska naboja, izstreljena v njegov hrbet
Rezultati avtopsije po uboju temnopoltega moža v ameriški Atlanti so pokazali, da je umrl zaradi dveh ran iz pištole, odpovedi notranjih organov in izgube krvi.
Podatki o streljanju policistov na temnopoltega Raysharda Brooksa so torej pokazali, da je umrl zaradi dveh nabojev, ki sta ga zadela v hrbet, medtem ko je bežal od policije, poroča CNN.
Protestniki so prav zato v soboto blokirali avtocesto v Atlanti in zažgali restavracijo, kjer je bil ubit 27-letni Rayshard Brooks.
HOMICIDE. MURDER. A CRIME COMMITTED BY LAW ENFORCEMENT OFFICERS. PEOPLE PAID BY TAXPAYERS TO PROTECT THEM. WHEN WILL THE KILLING STOP?!?!Autopsy report says Rayshard Brooks was shot twice in the back, lists manner of death as homicidehttps://t.co/JsqqHkTqPp
— Joe Carlos (@jcarlos20200) June 15, 2020
V ZDA namreč prav zaradi pretiranega policijskega nasilja že več kot dva tedna potekajo protesti, ki jih je sprožil uboj prav tako temnopoltega Georga Floyda, ki pa ga je policist zadušil.
Nov uboj je tako samo še prilil olja na ogenj nemirov v ZDA.
Zato je v ameriški Atlanti v soboto odstopila vodja tamkajšnje policije.
Brooks je pozno v petek v avtomobilski koloni, čakajoč na hrano pred restavracijo, zaspal v svojem avtomobilu.
Uslužbenci restavracije so na pomoč takoj poklicali policijo, ker je z vozilom blokiral pot drugim strankam.
Policisti so ga zbudili in usmerili na bližnji parking. Tam so nato preizkusili, ali je alkoholiziran in se pogovarjali z njim.
Atlanta killing leads to police chief resignation, officer fired, and restaurant burned down. https://t.co/2NWkzNsnFl
— KIMT News 3 (@KIMTNews3) June 15, 2020
Postopek je trajal 23 minut brez posebnih težav.
Alkotest je pokazal, da je imel Brooks sicer en promil alkohola v krvi. Brooks je tudi dejal, da orožja nima in da ga lahko preiščejo.
Ko pa sta ga nato policista želela aretirati in mu za hrbtom nadeti lisice, se je Brooks takoj uprl. Pričelo se je prerivanje.
Policisti so želeli uporabiti paralizator, toda Brooks je med prerivanjem s policistoma zbežal in ob tem enemu od policistov odvzel tudi paralizator.
Brooks naj bi nato že med begom paralizator uperil in tudi sprožil »taser« proti policistu Garrettu Rolfu, ki je tekel za njim, ta pa se je odzval s streljanjem iz pištole.
Izstrelil je tri naboje in ga ubil.
Težava je seveda v tem, da bi policist lahko »smrtonosno silo« uporabil le zato, da bi preprečil smrt ali hujše poškodbe sebe in kolegov.
Glede na to, da policija sama trdi, da paralizatorji niso nevarni, pa bo težko dokazati, da bi paralizator v rokah ubežnika lahko predstavljal resno nevarnost za policista.
Enega policista, ki je streljal, naj bi že odpustili iz policijskih vrst, drugega pa suspendirali s terena.
Autopsy report says Rayshard Brooks was shot twice in the back, lists manner of death as homicide https://t.co/nsTz4SWA4C
— wdsu (@wdsu) June 15, 2020
Dogodek v Atlanti je že sprožil odstop vodje tamkajšnje policije Erike Shields.
Smrt Brooksa bo tožilstvo najverjetneje opredelilo kot uboj, vsi pa so osupli nad tem, kako se je povsem rutinski postopek v primeru človeka, ki nikomur ni predstavljal neposredne nevarnosti, lahko končal z njegovo smrtjo.
Res je, da je imel v krvi preveč alkohola in da sta policista zaradi Brooksove vožnje pod vplivom alkohola imela podlago za svoj postopek, toda uporaba nasilja, ki se je končala s tragično smrtjo se na podlagi vseh znanih okoliščin zdi neutemeljena.
BREAKING NEWS: Brooks died from organ damage and blood loss from the two gunshot wounds, according to the office. https://t.co/ojY33uFdvr
— Western Mass News (@WMassNews) June 15, 2020
Še posebej zato, ker je Brooks zgolj bežal vstran od policistov in vozila in torej ni bilo potrebe, da policist strelja nanj. To potrjujeta tudi krogli, ki sta Brooksa zadeli v hrbet.
Paul Howard, okrožni tožilec v okrožju Fulton je dejal, da bo dokončno odločitev o obtožnici sprejel v sredo. Toda že zdaj kaže, da se bo odločil za pregon uboja.
»Zdi se, da Brooks ni predstavljal grožnje komurkoli in zato se ravnanje, ki je to eskaliralo do njegove smrti zdi nerazumno. Zdi se, da njihov pogovor ni bil takšen, da bi lahko privedel do smrti kogarkoli,« je ocenil tožilec.
Županja Atlante Keisha Lance Bottoms je prav tako ocenila, da smrt Brooksa ni primer utemeljene uporabe »smrtonosne sile«.
»Čeprav se bo morda razvila debata o tem, ali je šlo za primerno uporabo smrtonosne sile, trdno verjamem, da obstaja razlika med tem, kaj lahko naredite in kaj morate narediti,« je dejala.
Garrett Rolfe, policist, ki je ubil Brooksa je v policiji od leta 2013 in je bil medtem že odpuščen, njegov kolega v patrulji Devin Brosnan pa je bil v policiji zaposlen leta 2018 in od tega primera naprej opravlja le še »administrativna dela.«
»Vprašanje, ki se zastavlja, je, ali je policist Rolfe v tistem trenutku čutil, da gospod Brooks predstavlja neposredno nevarnost za povzročitev njegove smrti ali resnih poškodb. Druga možnost je, da je streljal preprosto zato, da bi ga ulovil ali iz morda kakšnega drugega razloga. Če so bili streli sproženi iz kateregakoli drugega razloga in ne zato, da bi se preprečila smrt ali resna poškodba policista ali drugih, potem to streljanje nima podlage v zakonu,« je bil jasen tožilec.
— Graphenes (@Graphenes1) June 15, 2020
Odvetnik družine Brooks L. Chris Stewart je ob tem poudaril, da policistoma Brooksa ne bi bilo potrebno ustreliti, saj da paralizator (»taser«) namenoma ni smrtonosno orožje.
»Če bi bil policist bolj empatičen in malo manj prestrašen, verjetno ne bi imeli smrtne žrtve,« je dejal odvetnik družine ubitega.
Brooksova soproga pa je dejala, da si želi, da bi policista končala v zaporu.
»Želim, da ju obravnavajo na enak način kot bi mojega soproga, če bi ubil kogarkoli. Če bi moj soprog ustrelil njiju, bi bil v zaporu. Dobil bi dosmrtno ječo. Te ljudi je potrebno odstraniti,« je dejala po poročanju CBC-a.
Primer pa je po ZDA še okrepil proteste proti policijskemu nasilju.
Izgredniki so takoj po uboju Reynoldsa zažgali tudi obrat hitre prehrane, iz katerega so poklicali policiste.