sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Država proti svobodnemu podjetništvu: sindikalni podjetniki že na državnih jaslih v Luki Koper
Medtem ko po propadu Adrie Airways piloti letal pospešeno odhajajo v tujino, saj vlada še vedno ni dala zelene luči za ustanovitev novega nacionalnega letalskega prevoznika, se po drugi strani vlada ukvarja s povsem drugačno pilotsko službo – za pomorske pilote.
Na ministrstvu za infrastrukturo in v Slovenskem državnem holdingu (SDH) namreč ustanavljajo novo državno družbo, ki bo skrbela za pomorsko pilotažo, torej za pomoč velikim ladjam, ki plujejo do koprskega pristanišča in po njem.
Kot so poročali nekateri mediji, Ministrstvo za infrastrukturo Alenke Bratušek v sodelovanju z vodstvom sindikata žerjavistov Luke Koper (SŽPD) pripravlja spremembo trenutne ureditve področja pomorske pilotaže.
Službo pomorske pilotaže v koprskem pristanišču za zdaj opravlja zasebno podjetje - Piloti Koper. Toda država sedaj želi to področje očitno prevzeti sama.
»Piloti Koper« je sicer zasebna družba, ki izvaja pomorsko pilotažo v koprskem pristanišču in v drugih delih teritorialnega morja ter notranjih morskih voda.
Pilotaža so pravzaprav strokovni nasveti, ki jih strokovnjak pilot daje poveljniku ladje glede vodenja ladje, da ta varno plove po pristaniščih in drugih območjih teritorialnega morja in notranjih morskih voda.
Pilotažo izvajajo 24 ur na dan in sedem dni v tednu.
Čeprav naj bi aktivnosti na ministrstvu in SŽPD potekale že kar nekaj mesecev, je šele sedaj postalo jasno, interesi katerih posameznikov so dejansko v ozadju.
O aktivni vlogi posameznih sindikalistov SŽPD (predvsem predsednika Mladena Jovičića) in njihovih simpatizerjev (delavskega direktorja Luke Koper Vojka Rotarja, ki je blizu Mišiču ter odvetnika sindikata Aleksandra Lisjaka) obstajajo pisni dokazi (hranimo v uredništvu), čeprav jih sami zanikajo.
Sindikat je namreč bil tisti, ki je stal v ozadju napovedane stavke pilotov spomladi letos, vse s ciljem ustvarjanja »izrednih razmer«, na podlagi katerih bi se država odločila pomorsko pilotažo prenesti na novoustanovljeno podjetje.
In prav v tem podjetju bi omenjeni posamezniki imeli ne samo vodilno vlogo, temveč bi bili udeleženi tudi pri delitvi dobička.
Kot kaže, je ta natančno splaniran načrt posameznikov iz SŽPD in ministrstva za infrastrukturo že prešel v fazo realizacije, saj so sprva poskušali na nelegalen način zagotoviti dostop do osebnih podatkov pilotov, zaposlenih v trenutnem izvajalcu storitve Piloti Koper d.o.o., sedaj pa so že ustanovili novo podjetje, na katerega bi bila omenjena dejavnost prenesena.
Kot namreč izhaja iz AJPES-a, se je v začetku decembra pojavilo podjetje Pilot Service d.o.o., direktor in lastnik katerega je Mirsad Kadić.
Podjetje je nastalo na podlagi sprememb lastnika, imena in dejavnosti do sedaj obstoječega podjetja z imenom Spektar Logistika d.o.o. (lastnika in direktorja Dejvida Tonela iz Hrvaške). Kot dejavnost novega podjetja (po klasifikaciji SKD) je bila sedaj dodana tudi dejavnost št. 5220, v katero sodi tudi dejavnost pomorske pilotaže.
Sedež podjetja je v isti poslovni stavbi kot je Potrval d.o.o. ter prostori SŽPD.
Mirsad Kadić se na spletnem portalu LinkedIn predstavlja kot manager podjetja Lanibra d.o.o. (svetovalno podjetje za pomorsko pravo, njen lastnik pa ni nihče drug kot Branko Krznarič, sindikalist SŽPD).
Sindikalisti očitno v tesnem sodelovanju z ministrstvom ustanavljajo podjetje, ki se bo ukvarjalo s pomorsko pilotažo v koprskem pristanišču.
Zanimivo je, da navkljub dokazom o tesnem sodelovanju MZI s posamezniki iz sindikata SŽPD, v sistemu ERAR ni niti enega zapisa ali lobističnega stika na to temo.
MZI je tudi na vsa vprašanja o tej temi do sedaj odgovarjalo zelo skopo; po naših informacijah niti družbi Piloti Koper d.o.o., ki že 23 let nemoteno izvaja to storitev, od MZI ni uspelo pridobiti nobenih odgovorov, niti se ministrstvo želi srečati s predstavniki družbe.
V zvezi s tem je vložena prijava na KPK in narejena prijava suma storitve kaznivega dejanja na NPU, kjer naj bi po neuradnih informacijah že začeli z zbiranjem informacij.
Interes države je gotovo jasen: regulacija področja je njena dolžnost, temu se je tudi zavezala, toda ob tem imajo »Piloti Koper« na leto 2,6 milijona evrov prihodkov in 1,4 milijona evrov dobička.
Ta denar pa bi prav lepo »sedel« tudi v državno blagajno.
Gre dejansko za nekakšno ponovno podržavljenje dela trga, ne sicer z nacionalizacijo »Pilotov Koper«, toda s postopkom, ki se od tega postopka ne razlikuje prav veliko, saj je jasno, da je Luka Koper enostavno premajhna za dve takšni podjetji hkrati.
Vse kaže, da se »etatizacija« področja pomorskih pilotov nadaljuje, kljub temu, da je trg doslej že ponudil delujočo rešitev.
Namesto da bi država področje uredila samo s koncesijo, poskuša izključiti podjetnike, ki so v svoje podjetje vložili veliko dela, znanja in naporov.
To pa bi lahko tudi v tujini razumeli kot primer dušenja svobodne podjetniške pobude.