nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
V Italiji po 54 letih gradnje odprli avtocesto v Kalabriji
V obubožani italijanski pokrajini Kalabriji so po 54 letih od začetka gradnje le dokončali avtocesto med Salernom in Reggio Calabria. V celoti so jo odprli v četrtek, kljub pomislekom, da dela še zdaleč niso zaključena.
Italijanska državna družba za avtoceste Anas 443-kilometrski odsek opisuje kot gradbeniški čudež, saj je zahtevna hribovita trasa zahtevala kar 190 predorov ter 480 mostov, viaduktov in nadvozov, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Celotni stroški gradnje avtoceste naj bi znašali 7,5 milijarde evrov, po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa ocenjuje avtocestna družba.
Avtocesto naj bi bili dokončali že davnega 1972, a je bila v uporabo predana dve leti kasneje, z izjemo enokilometrskega odseka, ki ga je poškodoval zemeljski plaz. Poškodovani odsek je po poročanju dpa do predlani predstavljal ozko grlo kalabrijske avtoceste, temeljite prenove pa so bili potrebni tudi številni drugi odseki.
Avtocestni odsek na jugu Italije je najdlje trajajoči javni projekt v Italiji. Nekdanji premier Matteo Renzi je datum odprtja ceste določil že pred desetimi meseci, pa je dokončanje avtoceste do tega roka predstavil kot stvar nacionalnega ponosa.
Pred odprtjem so se v javnosti širili pomisleki, da avtocesta potrebuje še kar nekaj dela. Tako je lokalni časopis Corriere della Calabria prejšnji konec tedna objavil video, ki je prikazoval zožitve na številnih odsekih in stroge omejitve hitrosti, kar kaže na to, da cesta še zdaleč ni pripravljena za odprtje.
Kot je za dpa dejal odvetnik iz mesta Catanzaro Michele Gigliotti, ki avtocesto redno uporablja, ta še zdaleč ni dokončana, in upa, "da odprtje ne bo le še eno od nesmiselnih rezanj pentlje".
Pri tem člani različnih sindikatov celo opozarjajo, da cesta ne bo popolnoma dokončana do 2018, a se na Anasu branijo, da bodo v prihodnjih mesecih opravljali le redna vzdrževalna dela.
Kalabrija, pokrajina na konici italijanskega "škornja" vsekakor potrebuje boljšo infrastrukturo. Pokrajino pestita revščina in vseprisotnost razvpite lokalne mafije 'Ndranghete, najbolj znane po tihotapljenju kokaina.
V času gradnje se je avtoceste prijelo ime 'cesta sramote' in v desetletjih so se v povezavi z njo zvrstile mnoge afere. Med drugim je bila Italija leta 2012 primorana EU vrniti 420 milijonov evrov, saj so v preiskavi ugotovili, da je v gradnjo vpletena mafija, pri čemer so našli številne primere korupcije in podkupovanj. V goljufivih poslih, ponarejenih pogodbah in neobstoječih cestnih delih je poniknilo več kot 381 milijonov evrov, je pred leti poročal britanski Telegraph.