sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Neva Železnik: »Danes že lahko rečemo, da je šlo leta 1991 bolj za načrtovano krajo premoženja, kot za osamosvojitev«
Neva Železnik je objavila tvit z naslednjo vsebino: »Dobila po e pošti. Danes že lahko rečemo, da je šlo leta 1991 bolj za načrtovano krajo premoženja, kot za osamosvojitev. Poleg tega povprečni Slovenec živi slabše, čaka v vrsti za zdravnika, službe so negotove, plače nizke, čeprav se dela več, domov starejših nihče ne gradi ...«
Vsak lahko trdi, kaj hoče. Pametni pametno, bedak bedasto.
— Mitja (@jankoslavm) September 7, 2019
Prosim za podatek: povprečne plače, čas čakalnih vrst, delež nezaposlenih (višina socialne pomoči) ipd. za leto 1991 in 2019.
Res pa je, tam kjer ni bilo sprememb in je sistem ostal socialistične, tam ni rezultatov..
Mitja se ni strinjal z naštetim oziraje na povprečne plače, čas čakalnih vrst, delež nezaposlenih za leto 1991 in 2019 ...
Andražu Hafnerju, pa tudi Mitji je s povzetkom modre misli Številke 1 iz Alana Forda strnjeno odgovoril Zlatko: »Ne rečem, da si neumen, toda zdi se, da nimaš sreče, ko razmišljaš.«
Nekaterim res ni lahko.... pic.twitter.com/5tmIyzdhqZ
— Z (@HZlatko) September 7, 2019
Na dvome Mitje in njemu podobnih, ki se ne spomnijo ali ne vedo, kako je izgledalo javno zdravstvo do osamosvojitve Slovenije, pa je že pred časom priskrbel slikovit odgovor legendarni zdravnik Aleksander Doplihar, upokojen od leta 1991, oče Pro Bono v Sloveniji, ki je pri 89-letih še vedno vsako jutro pripravljen obleči belo haljo kot prostovoljec, vodja ambulante v Ljubljani, namenjene ljudem brez zdravstvenega zavarovanja.
V intervjuju, objavljenem na portalu Mariborinfo.com, se je dr. Doplihar s krepko mero kritike ozrl na zdravstveno politiko v državi, razočaran, ker mnogi v nekdaj izjemno humanitarnem poklicu pozabljajo na Hipokratovo prisego in se ženejo le za denarjem, kar naj bi se močno začelo razvijati z neokapitalizmom od leta 1991 dalje.
»Čakalne dobe v zdravstvu so se začele, ko so številni zobozdravniki začeli ob službi v zdravstvenem domu 'ordinirati' doma, v predelani kopalnici, garaži ... in pacientu rekli: na vrsti boš čez pol leta, samoplačniško pa danes popoldne!« poudarja Aleksander Doplihar.
In tako smo, opozarja, nekoč najboljšo zdravstveno službo v Evropi le v nekaj letih po letu 1991 – zaigrali.
Ne nazadnje, to nazorno kaže tudi analiza čakalnih dob med leti 2012 in 2017, ki dokazuje, da se čakalne dobe v zdravstvu iz leta v leto le sunkovito daljšajo ...