REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iranci pošiljajo svoj najmočnejši rušilec: ali bo »Nezlomljivi Sahand« pomešal štrene Američanom?

Iranci pošiljajo svoj najmočnejši rušilec: ali bo »Nezlomljivi Sahand« pomešal štrene Američanom?Iranski rušilec Sahand. Vir: Twitter

Teheran je v Adenski zaliv poslal oborožen pomorski rušilec, da bi zaščitil iranske ladje, ki plujejo po tej poti.

Iranski mediji navajajo, da je rušilec Sahand oborožen z raketnim sistemom dolgega dosega.

Ta ladja je najbolj napreden iranski rušilec in je v celoti izdelana v Islamski republiki.

Na poti jo bo spremljalo tako logistično plovilo kot tudi nosilec helikopterja.

V poročilu ni bil naveden razlog za pošiljanje rušilca v Adenski zaliv, zagotovo pa ta tiči v dejstvu, da so oči sveta že mesece usmerjene proti Iranu, tankerjem in zalivu.

Spomnimo - razmere so postale resne, ko je bilo objavljeno, da je prišlo do napadov v vodah Združenih arabskih emiratih na tankerje z nafto, ki so bili namenjeni v ZDA.

Potem so v vodah Perzijskega zaliva prav tako zadeli še dva tankerja.

V obeh primerih je Washington za te napade okrivil Iran, ki je zanikal, da stoji za njimi.

Nato je prišla novica, da je britanska vojna mornarica v vodah Hormuške ožine zasegla iranski tanker zaradi suma, da je prevažal nafto v Sirijo, ki je pod evropskimi sankcijami.

Po več kot mesecu in pol je bil iranski tanker izpuščen, vendar z grožnjo ZDA, da bo utrpela posledice katera koli zemlja, ki tankerju dovoli se zasidrati ali ponudi pomoč.

Svetovne agencije poročajo, da naj bi Teheran že prodal nafto z tankerja in da ta ne plove več po poti, na kateri je bil do tedaj.

Ko so ga izpustili, je bil najprej namenjen v Grčijo, nato pa si je kot končno destinacijo izbral Turčijo.

Iran naj bi medtem nafto že prodal neznanemu kupcu.

Iran pa je medtem že večkrat napovedal, da bo v prihodnje branil svoje tankerje z vsemi sredstvi.

Adenski zaliv, kamor je Teheran poslal rušilec, se nahaja v Arabskem morju, med Jemnom in Somalijo, na Afriškem rogu.

Na severozahodu je povezan z Rdečim morjem in velja za zelo pomembno vodno pot iz Sueškega prekopa, ki povezuje Sredozemsko in Arabsko morje z Indijskim oceanom.

Prevozi ga približno 21.000 ladij na leto.

Iran je ob novici o »Nezlomljivem Sahandu« sporočil, da je med vikendom uspešno testiral novo raketo.

Novico je sporočil vrhovni poveljnik iranske Revolucionarne garde, general Hossein Salami.

Kot poroča iranska tiskovna agencija Tasnim, je general Salami novo vojaško pridobitev razkril skupini duhovnikov, vendar ni želel natančneje opisati zmogljivosti orožja ali detajle samega preizkusa.

To čast je prepustil predsedniku Irana Hassanu Rohaniju, ki je javnosti uradno predstavil protiletalski raketni sistem Bavar-373, domače proizvodnje.

To je še en dokaz, da se Iran intenzivno oborožuje.

Bavar-373 je bil sicer uradno naznanjen širši javnosti ob Dnevu iranske nacionalne obrambne industrije, 22. avgusta.

Teheran je očitno zelo ponosen na svoj mobilni raketni sistem zemlja-zrak, ki ga državni mediji opisujejo kot tekmeca mogočnemu ruskemu raketnemu sistemu S-300.

Bavar-373 je, kot zatrjujejo kitajski mediji, zmožen prepoznati naenkrat 100 tarč in braniti državo pred napadi šestih različnih izstrelkov.

Novo orožje je bilo predstavljeno sredi naraščajočih napetosti z ZDA, ki so se umaknile iz jedrskega sporazuma, doseženega med Teheranom in velikimi silami, ki je predvideval nadzor in omejitve Irana v procesu bogatenja urana v zameno za odpravo sankcij.

Čeprav se je Iran svojih obveznosti držal, je ameriški predsednik Donald Trump od tega sporazuma - enostransko odstopil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek