sreda, 01. januar 2025 leto 30 / št. 001
Nemčija izdala tiralico za osumljenca za napad v Berlinu
Nemško protiteroristično sodišče je danes izdalo tiralico za osumljenca za ponedeljkov teroristični napad s tovornjakom na božičnem sejmu v Berlinu. Za informacije o 24-letnem Tunizijcu Anisu Amriju so ponudili 100.000 evrov. V Berlinu so medtem znova odprli božične sejme, postavili so le betonske ograde.
Potem ko so nemški mediji poročali, da je glavni osumljenec Tunizijec, ki je znan policiji z več imeni in ga iščejo po vsej državi, so nato zvečer oblasti objavile tiralico, v kateri so tudi navedli, da je lahko "nevaren in oborožen".
Tunizijska protiteroristična policija medtem zaslišuje člane njegove družine.
Nemški preiskovalci so dopoldne sporočili, da so odkrili nove podrobnosti o napadu, v katerem je umrlo 12 ljudi, 49 pa je bilo ranjenih; 14 ranjenih je v kritičnem stanju. Andre Schulz iz zveze nemških kriminalističnih delavcev je dejal, da imajo trdne dokaze in kar nekaj sledi, ki jih raziskujejo. Med drugim so se osredotočili na analizo DNK in podatkov GPS, ki so jih našli v tovornjaku ter podatkov na mobilnih telefonih, ki so jih našli na prizorišču.
Berlinska policija je sporočila, da se jim je z namigi glede napada javilo že 500 ljudi.
Po poročanju medijev naj bi v kabini tovornjaka prišlo do spora, v katerem je bil poškodovan storilec. Policija je našla sledi DNK, ki namigujejo na to.
V jutranjih urah je prišlo tudi do nove aretacije, vendar se je izkazalo, da niso priprli prave osebe.
Dnevnik Allgemeine Zeitung iz Mainza je poročal, da je osumljenec Tunizijec, ki je policiji znan pod najmanj tremi imeni. V kabini tovornjaka so namreč našli dovoljenje za začasno prebivanje z njegovim imenom.
Mediji so še poročali, da je bil v stikih z Iračanom Abujem Valom, ki ga je nemška policija aretirala novembra. Val je veljal za osrednjo osebnost nemških islamistov, aretirali pa so ga zaradi suma rekrutiranja novih borcev Islamske države in podpiranja teroristične organizacije.
Nemški notranji minister Thomas de Maiziere ni želel potrditi, ali je osumljenec. Potrdil je samo, da v povezavi z napadom iščejo novega osumljenca, ki pa "ni nujno napadalec".
Konservativni poslanec Stephan Meyer je na isti novinarski konferenci potrdil, da je osumljenec iz Tunizije in da ga opazuje policija. Dodal je, da gre očitno za "potencialno nevarnega osumljenca, ki je znan oblastem in pripada salafistično-islamistični sceni".
Notranji minister zvezne dežele Severno Porenje-Vestfalija Ralf Jäger pa je povedal, da je bila zaradi načrtovanja napada v Nemčiji proti Tunizijcu že uvedena preiskava in da so predstavniki protiterorističnih enot nazadnje novembra letos izmenjali informacije o njem.
Povedal je še, da je v Nemčijo prispel julija lani in da je od februarja letos živel v Berlinu. Junija letos so zavrnili njegovo prošnjo za azil, a ga niso mogli izgnati iz države, ker ni imel potovalnih dokumentov. Tunizija je dolgo zanikala, da bi bil njihov državljan, tako da so šele danes prejeli njegove dokumente.
Po navedbah tunizijskih varnostnih virov je iz Tunizije odšel leta 2011 v Italijo.
Nemška vlada je v okviru načrtovane razširitve mreže nadzornih kamer na javnih mestih sprejela več predlogov zakonov, ki predvidevajo tudi telesne kamere za policiste in sisteme za branje registrskih tablic. Gre sicer za del varnostnega paketa, ki ga je de Maiziere predlagal že poleti po seriji napadov in nasilnih dogodkov v Nemčiji, med drugim streljanja v nakupovalnem središču v Münchnu in terorističnem napadu v Ansbachu.
Berlin se je medtem vrnil v stare tirnice. Tako so v nemški prestolnici po napadu znova odprli vse božične sejme, razen tistega na trgu Breitscheidplatz, kjer se je zgodil napad. Slednjega bodo odprli v četrtek.
Odprti ostajajo tudi drugi božični sejmi po Nemčiji, kjer pa so zaradi napada v Berlinu poostrili varnostne ukrepe. V Kölnu bodo med drugim povečali število policistov v času večjih božičnih bogoslužij v katedrali.
Po napadu varnostne ukrepe zaostrujejo tudi v Veliki Britaniji. Med tradicionalno menjavo kraljeve straže pred Buckinghamsko palačo, v kateri prebiva britanska kraljica Elizabeta II., bodo odslej zaprte ceste v okolici. Ukrep so utemeljili s tem, da gre za dogodek, kjer je prisotna vojska, zbere pa se tudi veliko turistov.
Londonske metropolitanska policija je pripravila tudi podrobne načrte za varovanje javnih dogodkov v času božiča in novega leta. Stopnja teroristične grožnje je sicer od avgusta 2014 v Londonu visoka, kar pomeni, da je napad zelo verjeten. Stopnja je druga najvišja na petstopenjski lestvici.
Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je zaradi napada izrazil zaskrbljenost, spomnil pa, da je Europol za december napovedoval povečano teroristično ogroženost držav članic EU, pri čemer ni nobena država izjema. Boji pa se, da bi se lahko v tem mesecu še soočali s podobnimi dogodki.
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je poudaril, da je Slovenija varna država in da po napadu v Berlinu stopnja teroristične ogroženosti ostaja nespremenjena. Generalni direktor policije Marjan Fank je kljub temu v času prihajajočih praznikov napovedal poostrene varnostne ukrepe policije.