nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Jančič: »Kdo je širil informacije o zdravstvenih težavah Ermenčeve in ali je problem Delo ali Bojan Požar?«
Novinar Peter Jančič se je obrnil na uporabnike družbenih omrežij na svetovnem spletu in vprašal: »Kdo je širil informacije o zdravstvenih težavah Ermenčeve in ali je probem Delo ali Bojan Požar?«
Kdo je širil informacije o zdravstvenih težavah Ermanove in ali je probem Delo ali Bojan Požar? https://t.co/IbsXm6Hncu https://t.co/IbsXm6Hncu
— peter jancic (@peterjancic) 6 April 2019
Spomnimo, načelnica generalštaba Slovenske vojske, Alenka Ermenc, je na petkovi tiskovni konferenci, vprašana za stanje njenega zdravja, zatrdila, da je v dobri kondiciji in opravilno sposobna, ter napovedala, da bo odgovorno izvajala nalogo, ki jo je sprejela in da bo ravnala zakonito, strokovno in profesionalno, dokler bo načelnica generalštaba Slovenske vojske (SV).
Negativno poročanje nekaterih medijev o njenem zdravstvenem stanju pa je demantirala in razkrila, da je novinarja »kazensko ovadila zaradi laži in opravljanja« v skladu s 161. členom kazenskega zakonika.
Člen govori o opravljanju:
»Kdor trdi ali raznaša kaj iz osebnega ali družinskega življenja kakšne osebe, kar lahko škoduje njenemu dobremu imenu, se po prvem odstavku tega člena kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do treh mesecev. Če je dejanje storjeno s tiskom, po radiu, televiziji ali z drugim sredstvom javnega obveščanja ali na spletnih straneh ali na javnem shodu, se storilec, kot nadalje določa člen, kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev.«
Se strinjam. Saj nisem nic kritiziral. Sam opisujem.
— peter jancic (@peterjancic) 6 April 2019
Na Jančičev tvit se je odzval novinar Novica Mihajlović, ki je razkril, da je prvi pisal o bolniški odsotnosti Ermenčeve, toda: »Vse na podlagi odgovorov njene PR službe, vrsta bolezni me ni zanimala. Povod za tekst so bile informacije iz vojske, da je nikjer nihče že dalj časa ni opazil. Niti tam, kjer bi morala biti. To je vse.«
Med prvimi je bolniško odsotnost načelnice generalštaba SV, Alenke Ermenc, problematiziral in podrobno poročal portal Požareport, nato pa tudi drugi mediji.
Vendar so v SV že v ponedeljek demantirali pisanje Požareporta, da naj bi se Ermenčeva zdravila na ljubljanski psihiatrični kliniki in zatrdili, da je pač bila med 9. in 21. marcem letos zaradi bolezni v domači oskrbi, po tem datumu pa vsak dan več kot deset ur na delovnem mestu.
Zato so poročanje Požareporta v SV označili kot laži.
barva kože,mimika obraza in trzanje zenic ,je potrdilo na ni zdrava in da je neprimerna za ta položaj
— drugorazredni (@alojztetickovi3) 6 April 2019
Toda Drugorazredni se s tem ne strinja, glede na »barvo kože, mimiko obraza in trzanje zenic«, ki jih ocenjuje kot »potrdilo, da ni zdrava in da je neprimerna za ta položaj.«
Naposled se je oglasil tudi Bojan Požar, ki zase terja enako inšititucionalno (državno) varstvo, kot ga je dobila Mladina v primeru verbalne note madžarske vlade.
Predlagam, da @tfajon @MatjaNemec @IJoveva in drugi vidni politiki kazensko ovadbo generalmajorke Alenke Ermenc jasno-glasno obsodijo kot nedopustni pritisk na svobodo medijev, saj je poročanje o psihofizičnih sposobnostih poveljnice Slovenske vojske v znanih okoliščinah ...1/3
— BojanPožar (@BojanPozar) 6 April 2019
Požar zato pričakuje in predlaga, da »Tanja Fajon, Matjaž Nemec, Irena Joveva in drugi vidni politiki kazensko ovadbo generalmajorke Alenke Ermenc jasno-glasno obsodijo kot nedopustni pritisk na svobodo medijev, saj je poročanje o psihofizičnih sposobnostih poveljnice Slovenske vojske v znanih okoliščinah ne samo legitimno, ampak tudi nujno v javnem interesu.«
3/3... @SpletnaMladina pa tega “pritiska” niso niti najmanj občutili, saj so zanj kasneje zgolj in samo izvedeli.
— BojanPožar (@BojanPozar) 6 April 2019
Ob tem se številnim znanim in neznanim ljudem prijazno zahvaljujem za množično podporo, ki jo dobivam po elektronski pošti, SMS-sporočilih in socialnih omrežjih.
Nato sklene: »Poleg tega gre v tem primeru za povsem otipljiv pritisk na novinarja, medtem ko je v primeru madžarske farse z naslovnico Mladine šlo za zgolj 'diplomatski pritisk' madžarske vlade na slovensko ministrstvo za zunanje zadeve, novinarji Mladine pa tega 'pritiska' niso niti najmanj občutili, saj so zanj kasneje zgolj in samo izvedeli.«