sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Vlada (zaenkrat) brez konkretnih rešitev glede helikopterskega reševanja
Slovenija še vedno preostaja brez samostojne helikopterske reševalne službe, ki bi zagotavljala prevoze poškodovanih ali ranjenih, ampak to službo opravljajo helikopterji Slovenske vojske in policije.
Zanimalo nas je, ali vlada Marjana Šarca namerava uvesti kake spremembe na tem področju, ali vsaj zagotoviti dodatna sredstva za policijo in SV.
Iz vlade so nam tako odgovorili, da »za potrebe izvajanja helikopterske NMP imamo v Sloveniji v okviru ZD Maribor in ZD Kranj zagotovljeni dve ekipi za HNMP, pri čemer helikopterske prevoze skladno s sklepom Vlade RS zagotavljata Policija in Slovenska vojska.«
Hkrati so priznali, da trenutno imamo težave na tem področju: »Zaradi servisa policijskega helikopterja zagotavlja helikopterske prevoze iz obeh baz (Maribor in Brnik) Slovenska vojska do predvidoma konec januarja 2019.«
Kratkoročne in dolgoročne rešitve?
Glede nadaljnjih načrtov za to področje so odgovornost prevalili na podrejeno ministrstvo: »Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z ostalimi resorji aktivno usklajuje dolgoročno rešitev izvajanja HNMP v Sloveniji.«
Z ministrstva za zdravje so nam poslali skoraj identični odgovor, kot z vlade, glede kdo izvaja helikoptersko nujno medicinsko pomoč. Malo bolj so bili specifični glede načrtov: »Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z ostalimi resorji aktivno usklajuje dolgoročno rešitev izvajanja HNMP v Sloveniji, hkrati pa se aktivno ukvarja z kratkoročnimi rešitvami glede zmogljivosti državnih prevoznikov.« Kakšni so ti aktivne kratkoročne rešitve, nam niso sporočili.
Na naše vprašanje glede (zadostne) prostorske pokritosti s helikopterskimi bazami, so sporočili, da trenutno sta v delovanju dve, ena na Brniku in druga v Mariboru. Slednja »je začela delovati konec l. 2016 , s čimer smo se v RS približali priporočilu, ki opredeljuje 90 km razdaljo pokrivanja HNMP med posameznimi bazami.
Stroka postavlja kar nekaj izhodišč glede števila baz in njihove umestitve, končni predlog pa bo opredeljen v dokumentu dolgoročne ureditve dejavnosti HNMP in sekundarnih prevozov.« Kdaj bo pripravljen dotični dokument, niso sporočili.
Mnenje parlamentarnih strank
Na politične stranke, ki so trenutno prisotne v državnem zboru, smo se obrnili s prošnjo za komentar stanja in njihove poglede na nadaljnje delovanje (morebitno oblikovanje samostojne službe). Odgovorili so nam so iz DeSUS-a in SD, ki sta hkrati tudi koalicijski stranki.
Iz DeSUS so nam odgovorili, »da je to vprašanje, na katerega vam lahko odgovorijo na ministrstvu za zdravje oz. na ministrstvu za obrambo, kamor smo vaše vprašanje tudi poslali, saj je prvenstveno strokovne narave.«
Koalicijski kolegi iz SD imajo naslednje mnenje: »Slovenija ima dober sistem helikopterske službe za potrebe reševanja in zdravstvenih prevozov, ki jo izvajata Slovenska vojska in Slovenska policija.
Ta je uporabnikom prijazen, saj omogoča povračilo stroškov s strani zdravstvenega zavarovanja, kar Socialni demokrati vidimo kot edino pravično in pravo rešitev.
Različne ideje o zunanjih izvajalcih tovrstnih storitev pa se lahko kaj kmalu izjalovijo v za uporabnika velik strošek, na kar v SD ne pristajamo. Seveda moramo obstoječi sistem helikopterske službe, namenjene reševanju in zdravstvenih prevozov, še okrepiti in težiti k njeni izboljšavi, kar pa terja dodatna finančna sredstva za izboljšanje materialnih in kadrovskih pogojev (dodatni helikopterji in piloti).«