ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Pahor: V Parizu praznujemo predvsem zavezo držav in voditeljev k miru
Na današnji slovesnosti v Parizu praznujemo predvsem zavezo držav in njihovih voditeljev k miru, je v francoski prestolnici, kjer se na povabilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona ta konec tedna skupaj s svetovnimi voditelji udeležuje slovesnosti ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne, poudaril predsednik republike Borut Pahor.
"Želimo okrepiti skupno stremljenje k tej temeljni vrednoti. Nič ni bolj plemenitega od našega političnega poslanstva, da tej in prihodnjim generacijam zagotovimo in okrepimo mirno in varno življenje," je poudaril predsednik Pahor.
V Parizu se je ob Slavoloku zmage, kjer se je zbralo približno 80 voditeljev iz vsega sveta, med njimi francoski predsednik Macron, nemška kanclerka Angela Merkel ter ameriški in ruski predsednik Donald Trump in Vladimir Putin, Pahor udeležil osrednje mednarodne slovesnosti ob stoletnici konca prve svetovne vojne.
Popoldne predsednik republike sodeluje na Pariškem forumu o miru, ki je posvečen razpravam o ciljih in rešitvah svetovne ureditve, so sporočili iz predsednikovega urada.
Forum je z nagovorom odprl francoski predsednik Macron, sledila pa sta mu nagovora nemške kanclerke Merklove in generalnega sekretarja OZN Antonia Gutteresa.
Francija je forum organizirala v želji po skupnem razmisleku o ureditvi sveta in krepitvi učinkovitega multilateralizma. Organizatorji si želijo, da bi se forum v prihodnje odvijal vsako leto.
Pariški forum miru predsednik republike vidi predvsem v luči skrbi, ali znotraj držav in med državami zares naredimo vse, da bi zagotovili trajen mir in krepili vrednote, kot so medsebojno spoštovanje, upoštevanje, strpnost, solidarnost, odpoved grožnjam in sovražnemu govoru, so sporočili iz njegovega urada.
"Ta skrb je navdihnila tako veliko število voditeljev, da smo se odzvali vabilu. Želimo si, da se spomin na vojne grozote s časom ne bi izgubil. O miru in vojni namreč odloča človek. Nobeno ravnanje v prid miru in krepitve skupnega razumevanja in sodelovanja ni odveč," je dejal predsednik republike, ki v tem smislu razume tudi udeležbo Slovenije na slovesnosti in na forumu v Parizu.
"Mislim, da je napočil čas, da vsi, kolikor je mogoče, prispevamo k temu, da bo prevladal navdih lepote miru in ne strah pred vojno, kot nekakšen vzgib za naša dobra ravnanja," ocenjuje Pahor.
Sodelujoči voditelji držav in vlad so bili ob robu foruma povabljeni, da Knjižnici miru (Bibliotheque de la Paix) podarijo knjigo, ki po njihovem mnenju predstavlja sporočilo miru. Predsednik Pahor bo knjižnici podaril roman To noč sem jo videl pisatelja Draga Jančarja. Roman je prejel več nagrad, med drugim je bil leta 2014 v Franciji razglašen za najboljšo knjigo tujega avtorja.
Pretresljiva zgodba temelji na resničnih dogodkih in pripoveduje o vojni, ki nikoli zares ne rešuje problemov, marveč med vsakdanjimi ljudmi ustvarja nove in še strahovitejše, ki jih doživljamo še danes. To noč sem jo videl je zgodba o praznini in ljudeh, ki jim je vojna vzela življenje - v simbolnem ali v dejanskem pomenu.
Knjiga To noč sem jo videl v slovenskem izvirniku ter angleškem in francoskem prevodu v Knjižnico miru prinaša slovenski poziv in željo po miru, ki izhaja iz intimnega doživljanja vojne in povojnega časa med slovenskim prebivalstvom, so sporočili iz urada predsednika republike.