ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Nemčija odpira vrata za kvalificirane delavce izven EU
Nemška koalicijska vlada konservativcev in socialdemokratov je v petek zvečer sprejela dogovor, ki se nanaša na dve najbolj pereči zadevi njihovega mandata: migracije in gospodarstvo. Predlog novega zakona bo tako omogočal kvalificiranim delavcev, ki prihajajo iz držav izven EU, da bodo lažje prišli v Nemčijo in pridobili delo. Najbolj pomembna kriterija bosta tako: opravljeno usposabljanje in izobrazba.
Novi zakon bo pomembno vplival tudi na sedanje ekonomske migrante in begunce, ki so po prihodu v Nemčiji opravili poklicno izobraževanje in tu dobili zaposlitev, a jim je grozi deportacija iz Nemčije. Po podatkih Zveznega urada za migracije in begunce je konec junija letos v Nemčiji okoli 230.000 ljudi, ki bi morali zapustiti državo. Od tega jih je le manj kot 174.000 pridobilo začasno »pomilostitev«. Prav tem osebam bo novi zakon omogočal pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje v primeru redne zaposlitve.
Vseeno so se v ponedeljek dogovorili, da bodo v naprej strogo ločevali med begunci in (ekonomskimi) migranti. A sprejeta rešitev bo šla na roko predvsem tistim, ki so oz. bodo v Nemčiji zaprosili za mednarodno zaščito, a je ne bodo prejeli ter hkrati ne bodo morali biti deportirani v matično državo zaradi tamkajšnjih razmer. Pri tem bodo predvsem upoštevali integracijo v nemško družbo, kar predvsem pomeni zaposlitev in znanje nemščine.
Minister za socialne zadeve Hubertus Heil (SPD) je že napovedal oblikovanje kriterijev za pridobitev stalnega prebivališča za zavrnjene begunce oz. migrante.
Do sedaj so lahko kvalificirani delavci in akademiki lahko dobili zaposlitev v Nemčiji le, če je Zvezna zaposlitvena agencija identificirala potrebo na trgu delovne sile. Ta omejitev bo sedaj odpravljena. Vsak, ki ima končano poklicno usposabljanje ali univerzitetno izobrazbo, ter ima pogodbo o zaposlitvi, bo lahko prišel v Nemčijo na delo. Vladna koalicija se je tudi dogovorila, da bo imela pravico spremeniti ta zakon z namenom zaščite domačih delavcev.
V bodoče bodo lahko tujci prišli v Nemčijo za največ šest mesecev, v katerih bodo lahko iskali zaposlitev, a dovoljenje za to bo temeljilo na njihovi izobrazbi, pri čemer v tem času ne bodo bili upravičeni do prejemanja socialne pomoči. Tako bodo morali pred vstopom v Nemčiji dokazati, da imajo dovolj finančnih sredstev za šestmesečno bivanje v Nemčiji.
Predstavniki Konfederacije zvez nemških delodajalcev so že pozdravili dosežen dogovor, pri čemer so tudi izpostavili, da za nadaljevanje nemškega gospodarskega uspeha potrebujejo tuje kvalificirane delavcev.
Na drugi strani nemška delavska konfederacija meni, da bi morali tujim delavcem bolj zaostriti vstopne pogoje, medtem ko parlamentarna opozicija trdi, da bi dogovor moral še bolj poenostaviti vstop tujih delavcev na nemški trg, še poroča nemški DW.