nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Preiskovalci ZN želijo nadaljevati preiskavo vojnih zločinov v Jemnu
Posebna mednarodna skupina preiskovalcev je danes na zasedanju Sveta Združenih narodov za človekove pravice v Ženevi opozorila, da bi bilo treba nadaljevati preiskave vojnih zločinov v Jemnu, ki so jih, kot so ugotovili, zgrešile vse v konflikt vpletene strani. Položaj v tej državi je izjemno zaskrbljujoč, je opozoril vodja skupine Kamel Jendoubi.
Posebno skupino mednarodnih in regionalnih strokovnjakov je pred letom dni imenoval Svet ZN za človekove pravice. Skupina je imela omejen, enoletni mandat za pripravo ugotovitev, kaj se dogaja v Jemnu, kjer se vladne, sunitske sile ob podpori mednarodne koalicije pod vodstvom Savdske Arabije spopadajo s šiitskimi uporniškimi Hutiji, ki jih podpira Iran.
Skupina je poročilo predstavila konec avgusta, v njem pa je ugotovila, da vse strani kršijo mednarodno humanitarno pravo. Glede na resnost položaja pa skupina potrebuje več časa za nadaljnje preiskave, je danes v Ženevi na zasedanju Sveta ZN za človekove pravice povedal Jendoubi.
Evropske države in Kanada so že pripravile resolucijo, da bi strokovni skupini mandat podaljšali še za eno leto. "To je potrebno, da pridemo do resnice in da najdemo odgovorne," je dejal Jendoubi v pozivu članicam sveta, naj resolucijo podprejo.
Podporo resoluciji je že napovedal niz članic Sveta ZN za človekove pravice, ki mu letos predseduje Slovenija. Vendar pa še ni mogoče povsem jasno napovedati, ali bo svet na koncu podprl podaljšanje mandata skupini; na drugi strani se je namreč pojavil tudi predlog resolucije, ki ga je sestavila Tunizija in ki ne predvideva podaljšanja mandata preiskovalni skupini, pač pa k nadaljevanju preiskav poziva jemensko nacionalno preiskovalno komisijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
O resoluciji naj bi sicer glasovali do konca tedna.
Opazovalci opozarjajo, da si Savdska Arabija aktivno prizadeva, da bi se mednarodna preiskava dogodkov v Jemnu zaključila. Savdski veleposlanik pri ZN Abdulaziz Alvasil je poročilo mednarodne skupine že označil za pristransko in da ugotovitve strokovnjakov slonijo na domnevah in ugibanjih.
Tudi jemenski minister Mohamed Asker, pristojen za človekove pravice, je poročilo označil za politično in pristransko. Mednarodne preiskovalce je obtožil, da ignorirajo "grozljive zločine, ki so jih zagrešili Hutiji", ko so leta 2014 zasedli prestolnico Sana.
V organizaciji Human Rights Watch so prejšnji teden odkrito kritizirali Rijad, da želi spodkopati preiskavo ZN glede zločinov vseh vojskujočih se strani v Jemnu, da bi se tako "izognili ugotavljanju dejanj lastne koalicije v Jemnu".
Mednarodni preiskovalci so namreč v poročilu zapisali tudi, da čeprav so za vojne zločine v Jemnu odgovorne vse strani, "pa so letalski napadi koalicijskih sil povzročili največ zabeleženih žrtev med civilisti", še navaja AFP.
V konfliktu v Jemnu je bilo po ocenah ZN od marca 2015 ubitih okoli 10.000 ljudi.