petek, 27. december 2024 leto 29 / št. 362
Poslanci vrnili 2. januar na seznam dela prostih dni
DZ je danes z 61 glasovi za in 10 proti potrdil predlog novele zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s tem pa vrnil 2. januar na seznam dela prostih dni. To za državljane pomeni, da bodo že čez slabe tri tedne imeli še en dela prost dan.
Kot je v imenu predlagateljev, poslancev SMC, uvodoma poudaril predsednik DZ Milan Brglez, je bila odločitev za to, da se 2. januar ponovno razglasi za dela prost dan, sprejeta, "da se ljudem vrne tisto, kar jim je bilo krivično odvzeto". Kritike o populizmu in bonbončkih za volivce je zavrnil z besedami, da "če delaš v korist ljudi, je težko govoriti o populizmu".
"Gre za vračanje neideološke tradicije. Tisto, kar smo sprejeli in kar je bilo uveljavljeno od leta 1955. V času varčevanja se je skušalo varčevati tudi na simbolni način, tudi tam, kjer ni bilo treba," je še dodal Brglez.
Kot je izpostavil, se je ob ukinjanju tega dela prostega dne leta 2012 govorilo o različnih stroških, ki pa jih v praksi doslej nihče ni potrdil. Pomemben argument v prid vrnitve praznika pa je po besedah Brgleza tudi to, da se s tem ukrepom vsaj minimalno zniža absentizem, ki je po pričanju GZS zelo velik problem v slovenskem gospodarstvu.
Državni sekretar na ministrstvu za delo Peter Pogačar je pojasnil, da vlada predlagani spremembi ne nasprotuje. V EU se število dela prostih dni po njegovih navedbah giblje med 10 in 15. Slovenija bo sicer z 2. januarjem prišla na skupno 12 dela prostih dni.
Poslanec DeSUS Uroš Prikl je napovedal, da bodo v njihovi poslanski skupini tako kot že pred letom dni ob predlogu ZL, ki pa ni bil uspešen, glasovali za vrnitev 2. januarja na seznam dela prostih dni. Izrazil je zadovoljstvo, da so v SMC ponovno razmislili in ugotovili, da je prav, da se ljudem vrne, kar jim je bilo v času varčevanja odvzeto. "Gre za praznik, ki ni ideološko obarvan. To je praznik z večdesetletno tradicijo, dvodnevno praznovanje novega leta ni tako slabo, sploh v trenutkih, ko gre državi bolje," je dejal.
Predlogu so bili že pred letom dni in tudi tokrat naklonjeni tudi v SD. Njihov poslanec Jan Škoberne je ugotavljal, da bodo od dodatnega prostega dne korist imeli tudi turistični delavci. Poleg tega pa si "ljudje zaslužijo dodaten dan odmora".
Miha Kordiš je v imenu poslanske skupine ZL, ki je že pred letom dni neuspešno predlagala vrnitev 2. januarja med dela proste dneve, prav tako napovedal podporo predlogu za "zrušitev spomenika varčevanju". Ugotavljal je sicer, da je vlada po tistem, ko je dala 80 milijonov evrov najboljše plačanim in 50 milijonov evrov zdravnikom, morala nekaj ukreniti, da si povrne ugled.
Iva Dimic je v imenu NSi napovedala, da predloga ne bodo podprli, a mu ne bodo niti nasprotovali. V NSi so s predlogom skušali doseči, da bi namesto predlaganega 2. januarja ter 2. maja med dela proste dneve uvrstili 6. januar - krščanski praznik svetih treh kraljev -, ko imajo tudi v mnogih zahodnih državah dela prosti dan, ter veliki petek, eden od dnevov velikonočnega tridnevja, ko je prav tako v mnogih zahodnih državah dela prost dan. A že na odboru za delo s predlogom niso bili uspešni. Dimičeva je danes ugotavljala, da "se očitno res bližajo volitve, takrat namreč vladne stranke običajno začnejo deliti bonbončke".
Poslanka poslanske skupine nepovezanih poslancev Mirjam Bon Klanjšček se je obregnila ob hitrost sprejemanja takega predloga, čeprav Slovenija beleži gospodarsko rast že od leta 2014 in torej krize že od takrat ni. Vprašala se je tudi, zakaj vlada ne ukine kar celotnega zakona o uravnoteženju javnih financ in vse iz njega izhajajoče varčevalne ukrepe.
Poslanka SMC Jasna Murgel je izrazila prepričanje, da bo 2. januar kot dela prost dan imel veliko pozitivnih posledic za državljane.
Poslanec SDS Žan Mahnič pa je bil kritičen do predloga in je ugotavljal, da "če ni kruha, bodo vsaj igre". Brglezu je očital, da s tem predlogom "očitno vstopa v kampanjo za predsedniške volitve, ki bodo prihodnje leto", vladi pa, da bo "v dveh mesecih zapravila 40 odstotkov tega, kar je Zujf privarčeval".
Nepovezani poslanec Andrej Čuš je ob napovedi podpore predlogu poslancev SMC spomnil, da je ravno v ponedeljek v parlamentarno proceduro vložil predlog novele zakona o DDV. Izrazil je upanje, da lahko računa na poslansko podporo.