REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dolgoletni gambijski predsednik zavrača poraz (dopolnjeno)

Dolgoletni gambijski predsednik zavrača poraz (dopolnjeno)

Dolgoletni gambijski predsednik Yahjoa Jammeh je dejal, da ne priznava več poraza na nedavnih predsedniških volitvah, na katerih je zmagal Adam Barrow. Sprva je Jammeh namreč priznal poraz in dejal, da se bo zavzel za miren prenos oblasti, kar bi se zgodilo prvič v zgodovini države, vendar do tega sedaj verjetno ne bo prišlo.

Jammeh je v televizijskem prenosu dejal, da so raziskovalci razkrili "nesprejemljive napake" volilne komisije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Na isti način, kot sem sprejel rezultate, verujoč, da je bila neodvisna volilna komisija dejansko neodvisna, iskrena in zanesljiva, sedaj popolnoma zavračam rezultate," je povedal Jammeh in opozoril Gambijce, naj ne protestirajo zaradi njegove odločitve.

Na ulicah prestolnice so že prisotni močno oboroženi policisti in vojaki, ki so začeli z nalaganjem zaščitnih vreč na strateške točke. Že pred volitvami so ljudje v Gambiji namreč panično nakupovali zaloge, ker jih je bilo strah nemirov.

Jammeh, ki se je na volitvah 1. decembra potegoval za svoj peti mandat, je sprva Barrowu čestital za "jasno zmago" in se zavzel za miren prenos oblasti januarja prihodnje leto, kar bi se zgodilo prvič v zgodovini Gambije.

Vendar je v petek spremenil svoje mnenje. V govoru je opozoril na napake volilne komisije, med drugim da niso imeli vsi možnosti oddati glasu, ter da je razlika v zmagi v resnici manjša, kot jo je prikazala komisija.

"Šli bomo nazaj na volišča, ker želim, da vsak Gambijec voli pod nadzorom volilne komisije, ki je nepristranska, neodvisna, nevtralna in brez vpliva tujih držav," je dejal Jammeh.

Barrow je Jammehove izjave obsodil in ga pozval, naj sprejme rezultat. Na novinarski konferenci je Gambijcem delaj, naj se še naprej obnašajo normalno v luči priprav na predajo oblasti, svoje podpornike pa pozval, naj ravnajo "disciplinirano in zrelo".

Nad Jammehovo odločitvijo se je že pritožil sosednji Senegal, ki je pozval Varnostni svet ZN, naj organizira srečanje na to temo in spodbudi Jammeha, da sprejme demokratično odločitev ljudstva.

Tudi v ZDA so dejali, da Jammeh s svojo potezo nasprotuje želji ljudstva, ter ga pozvali, naj se ponovno zavzame za miren prenos oblasti.

Gambija pa je medtem že preprečila vstop v državo liberijski predsednici Ellen Johnson Sirleaf, ki trenutno predseduje Ekonomski skupnosti zahodnoafriških držav (Ecowas). Sirleafova je bila na poti v Gambijo, a njenemu letalu v luči poostrenih varnostnih razmer niso dovolili pristanka.

Senegalski zunanji minister Mankeur Ndiaye je dejal, da je Jammeh "preprečil pristanek" letalu s Sirleafovo.

Gambijci so pričakovali, da bo po prenosu oblasti prišlo do preiskave Jammeha in drugih višjih politikov njegove administracije, ki jih med drugim obtožujejo kršenja človekovih pravic.

Ljudstvo ima dovolj Jammehovih nepredvidljivih potez. Med drugim je Gambijo označil za islamsko republiko, četudi je tradicionalno versko nevtralna, odločil pa se je tudi, da izstopijo iz Mednarodnega kazenskega sodišča, še piše AFP.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek