nedelja, 10. november 2024 leto 29 / št. 315
Trump na čelo ministrstva za delo postavlja nasprotnika regulacij in minimalne plače
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v sredo v Ohiu naznanil imenovanje glavnega izvršnega direktorja restavracij CKE Andrewa Puzderja na položaj bodočega ministra za delo. Puzder je bil svetovalec Trumpove kampanje in zbiratelj denarja, ki nasprotuje povišanju minimalne plače in plačevanju nadur.
Puzder je imel v preteklosti nekaj težav zaradi svojega pogleda na ženske, ki se sicer tako kot pogledi na minimalno plačo, nadure in regulacije skladajo s Trumpovimi. Njegove restavracije hitre prehrane so vrtele oglase za hamburgerje, ki jih požira pomanjkljivo oblečena svetlolaska z velikim oprsjem in Puzder je reklamo branil z utemeljitvijo, da rad gleda punce v bikiniju. To naj bi bilo zelo "ameriško".
V času kampanje je na vprašanje, ali bi delal v prihodnji Trumpovi administraciji, odgovoril, da bi bilo to imenitno oziroma največja zabava, ki je možna brez slačenja. Trump in Puzder ne bosta imela težav v medsebojnih odnosih, zagovorniki delavskih pravic pa čutijo to, kar so pred dnevi čutili zagovorniki okolja, ko je Trump imenoval Scotta Pruita na čelo Agencije za varstvo okolja (EPA). Oboji menijo, da so dobili lisico v kokošnjak.
Puzder bo na položaju najprej odpravil nadležne regulacije o plačevanju nadur za delo, ki traja več kot 40 ur na teden. Skupaj s Trumpom sicer nista povsem proti povišanju minimalne plače, ampak trdita, da je 15 dolarjev na uro odločno preveč.
"Puzder bo rešil drobno gospodarstvo pred uničujočim bremenom nepotrebnih regulacij, ki zatirajo rast zaposlovanja in pritiskajo na plače," je sporočil Trump, ki bo, kot kaže, imel na položaju predsednika ZDA še plačano službo. Televizija NBC naj bi ga namreč obdržala na plačilnem seznamu oddaje "Slavni vajenec" kot izvršnega producenta. V Trumpovem uradu ne vedo, da bi bilo delo za televizijo, ki bo pokrivala njegovo vodenje ZDA, kakšen konflikt interesov.
Puzder zaokrožuje prihodnjo Trumpovo administracijo, ki jo sestavljajo nekdanji generali in milijonarji oziroma milijarderji, pri čemer od večjih položajev manjka le še izbira državnega sekretarja. Med kandidati se je v četrtek znašel tudi upokojeni admiral, ki ga je imela demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton na seznamu možnih podpredsedniških kandidatov.
Upokojeni admiral James Stavridis, ki je od leta 2009 do leta 2013 poveljeval zvezi Nato, je po srečanju s Trumpom dejal, da sta obravnavala številna vprašanja, vendar pa je glede možnosti nastopa položaja državnega sekretarja novinarje napotil v sobane na vrhu Trumpove stolpnice.
Trump je v četrtek potem nadaljeval turnejo po državah srednjega zahoda ZDA, ki so mu omogočile zmago, kljub temu, da je Clintonova dobila 2,7 milijona glasov volivcev več od njega. Vrnil se je v Ohio, kjer se je v Columbusu srečal z žrtvami napada 18-letnega študenta somalijskega rodu Abdula Razaka Alija Artana. Ta je pretekli teden z avtomobilom zaoral med ljudi na kampusu univerze Ohio State, nato pa mahal z nožem, dokler ga ni ustrelil in ubil policist.
Trump je po napadu dejal, da Artan sploh ne bi smel biti v ZDA, in obljubil, da bo pod njegovo vladavino drugače. V četrtek ni bil napadalen, ampak je predvsem tolažil žrtve in njihove družine. V incidentu je bil sicer ubit le napadalec.
Preden je odrinil še na obisk Iowe se je Trump spomnil umrlega 95-letnega astronavta in senatorja Johna Glenna ter ga označil za pravega heroja. Prvi Američan v zemeljski krožnici je umrl v četrtek v bolnišnici Columbusu.
Trumpovo zmagoslavje malce kazi njegov spor z lokalnim šefom kovinarskega sindikata v Indianapolisu Chuckom Jonesom, ki je pred dnevi za CNN dejal, da je Trump lagal, ko je trdil, da je rešil 1100 delovnih mest proizvajalca klimatskih naprav Carrier pred selitvijo v Mehiko.
Jones je izrazil hvaležnost Trumpu, da je pomagal ohraniti 800 delovnih mest, obenem pa ga obtožil zavajanja s številkami, saj je zamolčal dejstvo, da se 550 delovnih mest iz tovarne, ki jo je odmevno obiskal, vseeno seli v Mehiko. Vodstvo podjetja pa je priznalo, da bo davčne prihranke, ki jim jih je zagotovil Trump, sčasoma porabilo za dodatno avtomatizacijo proizvodnje v ZDA in s tem dodatno ukinitev delovnih mest.
Trump se je na Jonesove besede odzval v svojem slogu na svojem priljubljenem mediju Twiter. Jonesa je obtožil, da slabo vodi sindikat in ga pozval, naj bolj dela in zniža članarine. Jones je začel dobivati grožnje s smrtjo in nasiljem proti družini, vendar vztraja pri tem kar je povedal. Trumpov odziv pa ga zabava.