REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zemljevidi Googla Zemljo od danes prikazujejo kot okroglo

Zemljevidi Googla Zemljo od danes prikazujejo kot okroglo Google Maps

Google je uvedel novi popravek v svoji aplikaciji Zemljevidi (Google Maps) - če zemljevid povečate (zumirate navzven), potem Zemlja ne bo več prikazana kakor ravna plošča, pač pa kakor krogla - globus. Ta sprememba bo omogočila, da zemljevidi bolj realno prikazujejo razmere na našem planetu. In prav zato tudi Grenlandija na Googlovih zemljevidih ni več enako velika kakor Afrika. Omenjena sprememba pa je vpeljana samo za osebne računalnike. Na mobilnih telefonih bo Zemlja še vedno "ploščata." 

Do sedaj je namreč Google za zemljevide uporabljal Mercatorjevo projekcijo planeta na ravno površino, Na ta način je mogoče lažje tiskati zemljevide, vendar pa takšen način zemeljsko površino prikazuje popačeno. Objekti okoli ekvatorja so prikazani v pravem razmerju, proti severu in jugu pa je vse bistveno večje, kot v resnici.

Znano je na primer da je Grenlandija prikazana enako velika kot Afrika, čeprav je v resnici Afrika 14-krat večja

Znano je na primer, da je Grenlandija prikazana enako velika kot Afrika, čeprav je v resnici Afrika 14-krat večja. Mercatorjevo projekcijo so doslej uporabljali zato, ker je bolj točno reproducirala kote cest.

Zanimivo pa je, da prva verzija Googlevih Zemljevidov ni uporabljala Mercatorjeve projekcije, zato, kot je povedal eden od zaposlenih pri Googlu leta 2009, "ceste v mestih višjih širin na zemljevidu kot je na primer Stockholm niso imele kote cest takšne, kot so v resnici." 

Zemljevid sveta, ki ga najpogosteje uporabljamo danes, je nastal v 16. stoletju in nam Zemlje in držav sveta dejansko ne kaže na pravilen način.

Kako gledamo na svet je včasih zelo odvisno tudi od naših predstav, vezanih na zemljepis oziroma geografijo. Tudi geopolitika in zunanjepolitične poteze držav se pogosto opirajo prav na takšne in drugačne prostorske predstave. Velikost držav je tudi stalnica in faktor merjenja »moči držav«, ki se za vpliv borijo v odnosih iskanja »ravnotežja sil« v na primer precej vplivni realistični teoriji mednarodnih odnosov.   

Pri tem pa pogosto pozabljamo, da je Mercatorjeva geografska karta sveta iz 16. stoletja, ki jo najpogosteje uporabljamo, dejansko povsem napačna, lažna (v aktualnem besednjaku bi lahko rekli, da je »lažna novica« ali »fake news«) in nam različnih držav sveta sploh ne kaže na pravilen način

Mapa svet Rusija
Rusija je na običajnih zemljevidih narisana bistveno večja - kot je v resnici, če bi bila na ravni ekvatorja.

Okrogla sfera zemljine »krogle« je namreč nekoliko »na silo« prenesena v dve dimenziji, ob tem pa je seveda prišlo do deformiranja in do tega, da so nekateri deli sveta na papirju preveč »raztegnjeni« in zato dejansko nerealni. Problem je seveda tudi v tem, ker okrogle površine ni mogoče enostavno prenesti v dve dimenziji na papir. Vsi takšni poskusi so zato seveda bolj ali manj »popačeni.« 

Mercatorjeva karta sveta
To je "napačen" zemljevid, ki ga najpogosteje uporabljamo.

Na kanalu BuzzFeed so zato objavili »resničen zemljevid« sveta in naredili realne primerjave določenih delov sveta, na osnovi tega zemljevida pa je na primer jasno, da je Madagaskar dejansko veliko večji od Velike Britanije in da je Afrika skoraj 14-krat večja od Grenlandije, štirikrat večja od Avstralije in večja od Severne Amerike. Tudi Rusija je v resnici manjša kot na še danes najbolj razprostranjenih zemljevidih (in v resnici 2,1 krat manjša od ZDA!) – iz 16 stoletja – ki jih pa še kar naprej uporabljamo…

Mapa svet Grenlandija
Tudi Grenlandija se zdi izjemno velika, v resnici pa je (na ekvatorju) precej majhna.

Kako velike ali majhne so države v resnici – tudi Slovenija – pa si lahko pogledate tudi na tej spletni strani.    

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek