REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Skupina NLB v devetmesečju z 91,5 milijona evrov čistega dobička

Skupina NLB v devetmesečju z 91,5 milijona evrov čistega dobička

Skupina NLB je v prvih devetih mesecih letos ustvarila 91,5 milijona evrov čistega dobička, kar je 18 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Nova Ljubljanska banka (NLB) je medtem čisti dobiček povečala za sedem odstotkov na 53,9 milijona evrov. K višjemu dobičku so prispevali občutno nižji stroški oslabitev in rezervacij.

Stroški oslabitev in rezervacij so tako na ravni skupine dosegli 37,5 milijona evrov, kar je 39 odstotkov manj kot v lanskem devetmesečju. V NLB kot največji banki v skupini so bili nižji za 19 odstotkov in so dosegli 49,9 milijona evrov, je razvidno iz poročila o devetmesečnem poslovanju NLB in Skupine NLB, objavljenega prek spletnih strani Ljubljanske borze.

Rezultat pred oslabitvami in rezervacijami je dosegel 143,5 milijonov evrov in se je glede na primerljivo obdobje lanskega leta ob upoštevanju pozitivnih učinkov enkratnih dogodkov znižal za dva odstotka. Na ravni NLB je ob vključitvi dividend odvisnih in pridruženih družb upadel za šest odstotkov na 110,4 milijona evrov.

NLB je podobno kot druge banke zaradi trenutnega okolja nizkih obrestnih mer še naprej pod prihodkovnim pritiskom. Čisti prihodki na ravni skupine so bili v devetih mesecih s 357,6 milijona evrov za dva odstotka nižji kot v enakem obdobju lani. Na ravni banke NLB so bili z 245,6 milijona evrov nižji za štiri odstotke.

V NLB so ob tem poudarili, da je na nižje prihodke iz rednega poslovanja poleg nizkih in celo negativnih obrestnih mer na evrskem območju vplivala tudi zaostrena bančna konkurenca na domačem in tujih trgih, kjer je skupina prisotna.

v NLB so sicer ključne aktivnosti poslovanja, kot so poslovanje s prebivalstvom, s srednje velikimi in malimi podjetji v Sloveniji ter poslovanje strateških družb na tujih trgih, ločili od nestrateškega segmenta, ki ga postopno opuščajo.

V banki tako izpostavljajo, da se je dobiček pred davki iz teh ključnih aktivnosti povečal za 16,5 milijonov evrov oziroma 18 odstotkov, celotni neto prihodki pa za 1,2 milijona evrov oz. 0,4 odstotka glede na enako obdobje lani.

Stroški poslovanja so se v primerjavi z enakim obdobjem lani na ravni skupine znižali za en odstotek na 214,2 milijona evrov, na ravni banke pa za dva odstotka na 135,1 milijona evrov.

Bilančna vsota NLB je glede na konec 2015 ostala bolj ali manj nespremenjena pri 8,72 milijarde evrov, medtem ko se je na ravni skupine malenkost povečala, in sicer za en odstotek na nekaj manj kot 11,90 milijarde evrov.

Pri tem je bruto obseg kreditov strankam na ravni skupine v primerjavi s koncem 2015 nazadoval za štiri odstotke na nekaj manj kot osem milijard evrov, na ravni NLB pa za šest odstotkov odstotke na 5,53 milijarde evrov. Pri tem se zmanjšuje obseg kreditov podjetjem, povečujejo pa posojila gospodinjstvom.

Pri tem v NLB opozarjajo, da so se bruto krediti na področju ključnih tekočih aktivnosti poslovanja v primerjavi s koncem leta 2015 povečali za 61,9 milijonov evrov oziroma za en odstotek, brez upoštevanja zmanjšanja zaradi odprodaje paketov slabih terjatev pa so krediti narasli za 118,3 milijone evrov oziroma 1,9 odstotka.

V nestrateškem segmentu poslovanja, ki ga NLB postopno opušča, se medtem krediti skladno z strateškimi cilji skupine aktivno zmanjšujejo. V devetih mesecih leta 2016 se je njihov obseg zmanjšal za 222,2 milijona evrov oz. okoli petino na 816 milijonov evrov.

Na drugi strani se povečuje obseg denarnih vlog strank. Na ravni skupine je bil glede na konec 2015 z 9,27 milijarde evrov večji za tri odstotke, na ravni NLB pa se je povečal za štiri odstotke na 6,52 milijarde evrov.

Bruto obseg slabih posojil se je močno zmanjšal. Na ravni skupine za 27 odstotkov na 1,39 milijarde evrov, na ravni NLB pa za 31 odstotkov na 757 milijonov evrov. Delež bruto slabih terjatev v skupini je tako glede na konec 2015 upadel za 4,8 odstotne točke na 14,5 odstotka, v NLB pa prav tako za 4,8 odstotne točke na 11,7 odstotka. Ob širši definiciji Evropskega bančnega organa (Eba) se je delež slabih terjatev na ravni skupine znižal za 3,5 odstotne točke na 10,8 odstotka, na ravni NLB pa prav tako za 3,5 odstotne točke na 8,6 odstotka.

Poleg organskega zmanjšanja obsega slabih terjatev je NLB v devetmesečju izvedla tudi prodajo terjatev investitorjem v dveh paketih v bruto vrednosti približno 500 milijonov evrov. Učinki so bili v veliki večini vidni že v rezultatih za drugo četrtletje, v tretjem trimesečju pa je skupina odpravila beleženje večine teh terjatev.

Kapitalska ustreznost NLB ostaja visoka. Na ravni banke je količnik skupnega kapitala pri 24,3 odstotka in se je letos povečal za 1,7 odstotne točke. Na ravni skupine pa je šel gor za 0,7 odstotne točke na 16,9 odstotka.

S poslovanjem, ki je bilo dobičkonosno v vseh bankah iz skupine, se je danes seznanil tudi nadzorni svet banke.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek