nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Vojaki na pomoč pri odstranjevanju posledic neurja v Črnomlju
Slovenska vojska (SV) je na prošnjo lokalne skupnosti danes odšla na pomoč pri odstranjevanju posledic neurja s točo v Črnomelj. Angažirali so 40 vojakov in dva delovna stroja, ki bodo na voljo predvidoma do torka, če bo treba, pa tudi dlje, je povedal tiskovni predstavnik SV Simon Korez.
V petek je namreč županja Mojca Čemas Stjepanovič prosila upravo za zaščito in reševanje za pomoč, je poročanje potrdil Korez. Če uprava nima več na voljo ustreznih resursov, potem zaprosi oziroma odobri angažiranje SV, ki pripravi sile skladno z izraženimi potrebami in se odpravijo na pomoč, je postopek pojasnil Korez. Akcijo koordinira centralni polk iz Novega mesta, aktivnosti vojakov pa potekajo skladno s potrebami lokalne skupnosti.
Vojaki so pripravljeni pomagati vsem, ki potrebujejo njihovo pomoč, je občina objavila na svoji spletni strani. "Na terenu je 44 vojakov, ki pomagajo pri čiščenju odpadne strešne kritine in podajanju nove ter vseh ostalih delih, potrebnih pri odpravljanju posledic neurja. Prišli so takoj, ko smo jih poklicali," so navedli na občini.
Intervencijo po neurju s točo, ki je 8. junija najhuje prizadelo prav Občino Črnomelj, so končali v sredo. Kot so predstavniki civilne zaščite pojasnili na četrtkovi novinarski konferenci, je pri intervenciji sodelovalo skoraj 2700 gasilcev in skoraj 300 drugih pomagačev, štirje gasilci so se lažje poškodovali. Poškodovali so tudi nekaj gasilske zaščitne opreme. Z zaščitno folijo so začasno zaščitili nekaj več kot 1100 objektov, vseh skupaj z manj poškodovanimi pa je približno 1300.
Po podatkih, predstavljenih na torkovi izredni občinski seji, skupna škoda v Občini Črnomelj znaša 18,5 milijona evrov, po poročanju nekaterih medijev pa celo okoli 20 milijonov evrov. Škoda na stanovanjskih objektih je presegla šest milijonov evrov, na gospodarskih znaša skoraj štiri milijone in na industrijskih 6,5 milijona evrov.
Škoda na javnih zavodih znaša nekaj več kot 1,2 milijona evrov. Na devetih objektih kulturne dediščine je nastalo za 100.000 evrov, na kmetijskih posevkih in trajnih nasadih pa za nekaj manj kot 330.000 evrov škode. Ocena skupne škode še ni dokončna.
Občina je v sredo začela zbiranje vlog za prijavo škode, nastale na stavbah zaradi petkovega močnega neurja s točo. Oškodovanci obrazec vloge dobijo v občinski mali sejni sobi ali na uradni občinski spletni strani. Vloge morajo oddati do 22. junija. Izpolnjenim vlogam naj po možnosti priložijo fotografije nastale škode.