petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
V prvih 10 mesecih leta za sedem odstotkov več turističnih prenočitev
Slovenski turistični delavci so v prvih 10 mesecih letošnjega leta zabeležili za devet odstotkov več prihodov turistov in za sedem odstotkov več njihovih prenočitev kot v enakem obdobju lani, je danes objavil državni statistični urad. Visoka rast je bila ustvarjena oktobra, ko se je med drugim prvič letos povečalo število nočitev ruskih turistov.
Domači turisti so v prvih 10 mesecih ustvarili za pet odstotkov več prihodov in za dva odstotka več prenočitev, tuji turisti pa za 11 odstotkov več prihodov in za 10 odstotkov več prenočitev kot lani v tem obdobju.
Oktobra se je število prihodov turistov okrepilo za 12 odstotkov, njihovih nočitev je bilo za 13 odstotkov več kot v oktobru lani. Prihodov domačih turistov je bilo za štiri odstotke manj, njihovih prenočitev pa za šest odstotkov manj. Prihodov tujih turistov je bilo na drugi strani za 21 odstotkov več, število njihovih prenočitev pa je poraslo za za 27 odstotkov.
Tuji turisti so v Sloveniji v oktobru ustvarili dve tretjini vseh turističnih prenočitev. Ključni tuji trgi ostajajo Italija in Avstrija (obe s po 16-odstotnim deležem v prenočitvah tujih turistov), Nemčija (10 odstotkov), Hrvaška (pet odstotkov) ter Izrael in Velika Britanija (iz vsake po štiri odstotke).
Število nočitev so na letni ravni oktobra močno povečali turisti iz Izraela (za 151 odstotkov), Velike Britanije (za 62 odstotkov), Italije (za četrtino), Hrvaške (za 24 odstotkov), Nemčije (za 18 odstotkov) in Avstrije (za 16 odstotkov).
Prvič v letošnjem letu se je povečalo tudi število turistov iz Rusije; glede na oktober lani so v desetem letošnjem mesecu ruski turisti ustvarili za 18 odstotkov več nočitev.
Približno tretjino vseh turističnih prenočitev v oktobru je bilo ustvarjenih v zdraviliških občinah, sledile so obmorske (19 odstotkov), gorske občine (17 odstotkov) ter občina Ljubljana (15 odstotkov). V gorskih občinah je bila rast prenočitev 23-odstotna, v občini Ljubljana 19-odstotna, v obmorskih občinah 16-odstotna ter v zdraviliških občinah triodstotna.
V hotelih so ustvarili 72-odstotni delež vseh nočitev, šest odstotkov je odpadlo na kampe, pet odstotkov pa na apartmajska in počitniška naselja. V hotelih se je število turističnih prenočitev glede na oktober lani povečalo za 12 odstotkov, enako rast so zabeležili v kampih. V apartmajskih in počitniških naseljih je je bila rast štiriodstotna.