četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Slovenija in Hrvaška se lahko pohvalita z dobrim čezmejnim sodelovanjem
Slovenija in Hrvaška sta razvili dobro čezmejno sodelovanje in uresničili številne projekte, ki imajo učinek na obeh staneh meje, je danes ob obisku v Brežicah poudarila ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo Alenka Smerkolj. Da je sodelovanje izredno kakovostno in koristno, je menila tudi hrvaška stran.
Smerkoljeva je navedla, da so v okviru operativnega programa čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Hrvaško med letoma 2007 in 2013 uresničili 95 projektov v skupni vrednosti 43 milijonov evrov, ki jih je prispeval evropski sklad za regionalni razvoj, in sicer s področij turizma, razvoja podeželja, podjetništva in socialne integracije, čezmejno pa so sodelovali tudi na področju varovanja okolja in ohranjanja naravnih in kulturnih zmožnosti.
Glede tekočega programskega obdobja do leta 2020 je dodala, da je zanj na voljo 46 milijonov evrov in kot pomembno novost izpostavila t. i. odprti razpis, ki omogoča sprotno vlaganje projektov in prehod na e-kohezijo.
Poudarila je tudi, da v primeru čezmejnega sodelovanja stavi na ustvarjanje dodatne vrednosti in da pri tem močno zagovarjajo skupne programske rezultate, čezmejno naravnanost in trajnostne učinke. Kot primer navedenega je označila programe evropskega teritorialnega sodelovanja, ki po njenem dejansko prispevajo k integraciji v EU in graditvi evropske identitete. Pristavila je, da bodo še naprej stremeli k navedenemu cilju.
Sicer pa ravno kulturna, ekonomska, družbena in politična raznolikost med obema v programu sodelujočima državama predstavljajo prednost, "ki jo je treba obojestransko prepoznati, saj več Evrope v praksi pomeni tudi več idej in trajnostnih rešitev", je povzela Smerkoljeva.
Po njenih podatkih so sicer v okviru programa Slovenija-Hrvaška 2014-2020 potrdili že prvih pet čezmejnih projektov v skupni vrednosti nekaj več kot 4,5 milijona evrov in prvi del strateškega projekta v vrednosti približno 3,5 milijona evrov evropskega sofinanciranja. Predvidoma konec aprila 2017 naj bi potrdili v drugem roku prispele projekte.
Čezmejno sodelovanje med državama je pohvalil tudi pomočnik hrvaške ministrice za regionalni razvoj in sklade EU Dragan Jelić, ki je dejal, da sta obe strani v preteklem programskem obdobju zelo kakovostno izrabili evropsko denarno podporo, hkrati je dobro sodelovanje napovedal tudi za tekoče programsko obdobje.
Konferenco o čezmejnem sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško je pripravila vladna služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, upravni organ programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Hrvaška v preteklem in tekočem programskem obdobju. Udeleženci na njej razpravljajo o dosedanjih rezultatih sodelovanja, zglednih projektih in načrtih.
Slovenija in Hrvaška sta začeli čezmejno sodelovati leta 2003 s programom Phare v Sloveniji in programom Cards 2003 - lokalni razvoj obmejnih regij na Hrvaškem. S pomočjo evropskih sredstev sta državi, s ciljem, da se vse tri države bolje pripravijo na posledice širitve in okrepijo meddržavne odnose, skupaj z Madžarsko leta 2004 oblikovali trilateralni program čezmejnega sodelovanja.
Ta je zagotovil podlago za razvoj in izvajanje skupnih razvojnih projektov na področju gospodarske in socialne kohezije, razvoja kadrov in trajnostnega razvoja ter s tem utrl pot uspešnemu čezmejnemu sodelovanju med državama.