nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Tomšič: Na levici tekmovanje s protijanševsko retoriko, na desnici s protimigrantsko
Analitik Matevž Tomšič glede predvolilnih napovedi več strank, da v koalicijo s SDS ne bodo šli, meni, da je bilo to od mnogih pričakovati, da pa preseneča njihova potreba, da morajo to tako odločno zatrjevati. Tako kot je na levici tekmovanje s protijanševsko retoriko, pa je na desnici gneča med strankami pri protimigrantski usmerjenosti, je ocenil.
Po Tomšičevih navedbah dober teden pred volitvami ni mogoče napovedati, ali bo SDS Janeza Janše obdržala precejšnje vodstvo, kot ji ga kažejo javnomnenjske ankete, ali se lahko slika obrne. Kot je spomnil za STA, so ankete leta 2011 celo tik pred volitvami kazale prepričljivo zmago SDS, ki pa je potem stranka ni dosegla.
Glede neopredeljenih volivcev, ki jih je po anketah precej, je Tomšič, ki na junijskih volitvah ne pričakuje zelo visoke volilne udeležbe, dejal, da lahko ti volitve preprosto abstinirajo, da pa bodo nekateri glasovali tudi taktično. Ob tem je opozoril, da na levici za razliko od volitev leta 2008, 2011 in 2014 ni osrednje stranke oziroma "nekega izbranega tekmeca, ki naj bi premagal Janšo", zato bo po njegovem mnenju tokrat manj "anti Janša glasovanja" kot na prejšnjih volitvah.
Tudi na desnici je po njegovih navedbah možno, da se bodo volivci odločali taktično, denimo o tem, ali dati glas tisti stranki, ki lahko postane relativen zmagovalec volitev. Prav tako je desno od sredine tudi nekaj strank okoli praga za vstop v parlament, ki se jih lahko volivci odločijo podpreti zato, da bo v parlamentu več desnih strank in bodo tako lažje dobile večino. "Možnih izbir pri taktičnem glasovanju je veliko," je ocenil Tomšič.
Vodstvo stranke Glas za otroke in družine, ki je sicer listo sestavilo skupaj z Novo ljudsko stranko Slovenije, je denimo na korespondenčni seji že sprejelo sklep, da odstopa od volitev in svoje volivce prosi, da volijo SDS ali kakšno drugo pomladno stranko, ki lahko pride v DZ. Po Tomšičevem mnenju je ta poteza s taktičnega vidika precej razumljiva, saj Združena desnica po zavrnitvi list v dveh enotah nima "tako rekoč nikakršnih možnosti, da se prebije v parlament, in bi šli glasovi, ki bi jih ta koalicija vseeno dobila, z vidika desnega pola dobesedno v nič". Če tisti, ki bi volili Združeno desnico, volijo eno od drugih pomladnih strank, pa je po njegovih besedah večja možnost, da bo SDS relativni zmagovalec in da bo morda katera od desnosredinskih strank prišla v parlament.
Veliko strank napoveduje, da v koalicijo s SDS ne bodo šle, toda "za mnoge od teh strank je bilo to pričakovati", je dejal. "Kar me malo preseneča pri nekaterih od teh strank, je njihova potreba, da morajo tako odločno zatrjevati, da ne bodo šli z Janšo v koalicijo, recimo pri SD," je dejal. Kot meni, lahko ta zatrjevanja morda delujejo tudi kot promocijski slogan: "Leve stranke nekako kar tekmujejo med sabo, katera bo izpadla bolj protijanševsko."
Ob tem je opomnil, da denimo predsednik svoje liste Marjan Šarec v zadnjem času ni več tako odločen v svojih izjavah, da z Janšo ne bo šel v koalicijo. Kot meni, "je možno marsikaj, ker se po volitvah situacija precej drastično spremeni," stranka, ki je relativni zmagovalec, pa je v veliki prednosti.
Če po volitvah nobena od strank ne bo uspela vzpostaviti koalicije, Tomšič kot možnost vidi tudi tehnično vlado, ki pa da je ponavadi neka prehodna rešitev. "Tudi če bi prišlo do tehnične vlade, bi se zgodile predčasne volitve," meni.
Obenem je opozoril, da tako leve kot desne stranke precej pozabljajo na tiste bolj sredinsko usmerjene volivce, saj se zdi, da si bolj prizadevajo dobiti na svojo stran tiste, ki so opredeljeni levo ali desno. Tako nekatere poskušajo pridobiti volivce tudi s svojimi stališči glede odnosa do beguncev. Glede protibegunske usmerjenosti po njegovem mnenju "obstaja kar velika gneča med strankami na desnici".
Poleg SDS je v zvezi s tem omenil tudi SNS, ki da se ji po nekaterih anketah dviguje podpora "tudi zaradi protimigrantskega sentimenta", ter SLS, ki da prav tako močno gradi na zavračanju sprejemanja migrantov.
Toda ta protimigrantska retorika je po njegovem prepričanju instrument, s katerim se pridobi le "del volivcev, tistih bolj patriotsko usmerjenih, medtem ko za bolj liberalne sredinske volivce to ni ravno tista ključna tema, ki bi jih pritegnila".